Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2010

ΑΙΟΛΟΣ Τρικάλων – ΠΡΩΤΕΑΣ Γρεβενών 53-41

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι έγινε την Κυριακή στα Τρίκαλα , ανάμεσα στον τοπικό Αίολο και την ομάδα του Πρωτέα.
Το τελικό 53-41 δείχνει πως έγινε ένα  δυνατό παιχνίδι με πολύ κλειστές άμυνες και αρκετό άγχος για τους παίχτες των δυο ομάδων .Ο περισσότερο εύστοχος , κέρδισε και τον αγώνα.

Ο  Πρωτέας δεν ξεκίνησε καλά και στο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 10-1 , όμως ανέβασε την απόδοση του και μείωσε σε 15-12 .
Μία από τα ίδια στο δεύτερο δεκάλεπτο ,όπου η αστοχία κυριαρχούσε για τον Πρωτέας , με ελεύθερες βολές και πολλά  lei up και το ημίχρονο να κλείνει 31-20.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το δυνατό χαρτί  με καλή άμυνα, αναγκάζοντας το Αίολο να κάνει πολλά λάθη και να μειώνει το σκορ στους πέντε πόντους .
Στο τέταρτο δεκάλεπτο , ενώ έβγαζε καλές άμυνες παρέμενε άσφαιρος στην επίθεση για να κλήσει το τελικό 53-41.
Τους πόντους πέτυχαν Κλωνάρας 9 Καλομενιδης 2, Ρίγγος 1, Ρέπας 3(1), Μουράτογλου 10, Κωσταντινίδης 1, Τζέλλος 2Ακσικέρογλου 3(1), Χίονος 8(1), Τζήμας 2, Επόμενο παιχνίδι στα Γρεβενά με την Μεταμόρφωση Βόλου, την Κυριακή 17 του μήνα  στις 18:00 στο Κλειστό των Γρεβενών .
Σε δηλώσεις του ο προπονητής του ΑΙΟΛΟΥ Γρηγόρης Γιασάρης, είπε χαρακτηριστικά:...

«…πρέπει να πάρουν ορισμένοι κύριοι το μήνυμα, ότι τον ΑΙΟΛΟ, δεν θα τον σταματήσει τίποτα φέτος αφήνοντας πολλά υπονοούμενα για την περσινή χρονιά. Δείτε το σχετικό φωτορεπορτάζ και το βιντεάκι με φάσεις από το ντέρμπι, μαζί και τη δήλωση του Γιασάρη.