Σάββατο 17 Απριλίου 2010

Πρέμιερ Λιγκ: Θρίλερ στο φινάλε με την ήττα της Τσέλσι

Στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» ο Τζον Τέρι (ΦΩΤΟ) ήταν ο μοιραίος παίκτης της Τσέλσι. Πρώτα (15’) υπέπεσε σε πέναλτι με το οποίο άνοιξε το σκορ ο Ντεφόε (15') και ακολούθως (67’) αποβλήθηκε εισπράττοντας δύο...

κίτρινες κάρτες μέσα σε τέσσερα λεπτά! Η Τότεναμ έκανε το 2-0 στο 42’ με τον Μπέιλ και το μόνο που κατάφερε η Τσέλσι ήταν να μειώσει στο 93’ με τον Λάμπαρντ.

Με γκολ του Πολ Σκόουλς στο 92ο λεπτό η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε στο «Σίτι οφ Μάντσεστερ» την συμπολίτισσά της Σίτι 1-0 στο 154ο κλασικό ντέρμπι. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Εβρά σέντραρε στην καρδιά της άμυνας της Σίτι και ο Σκόουλς με άπιαστη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκίβεν χαρίζοντας τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η νίκη αυτή είναι η 64η των «κόκκινων διαβόλων» σε βάρος της Σίτι (41 νίκες), ενώ 49 ντέρμπι έληξαν ισόπαλα.

Το μεσημέρι η Γιουνάϊτεντ κέρδισε στο τελευταίο δευτερόλεπτο το ντέρμπι του Μάντσεστερ, το βράδυ στο ντέρμπι του Λονδίνου η Τσέλσι έχασε στο γήπεδο της Τότεναμ (2-1) και το φίνις του αγγλικού πρωταθλήματος εξελίσσεται πλέον σε θρίλερ. Τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος η Τσέλσι είναι πλέον μόνο ένα βαθμό μπροστά από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.
Το υπόλοιπο πρόγραμμα
Τα 3 εναπομείναντα ματς για Τσέλσι και Μάντσεστερ Γ. μέχρι τη λήξη της Πρέμιερ Λιγκ:

9 Μαΐου: Μάντσεστερ Γ. – Στόουκ
Η βαθμολογία: Τσέλσι 77, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 76, Άρσεναλ 71, Τότεναμ 64, Μάντσεστερ Σίτι 62, Λίβερπουλ 56, Άστον Βίλα 55, Έβερτον 54, Μπέρμιγχαμ 47, Φούλαμ 43, Στόουκ 43, Μπλάκμπερν 43, Σάντερλαντ 41, Μπόλτον 35, Γουλβς 34, Γουίγκαν 32, Γουέστ Χαμ 31, Χαλ 28, Μπέρνλι 27, Πόρτσμουθ 15.
Αποτελέσματα και σκόρερ της 35ης αγωνιστικής:
Σάββατο

Μάντσεστερ Σίτι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (92’ Σκόουλς)
Μπέρμιγχαμ-Χαλ 0-0
Μπλάκμπερν-Έβερτον 2-3 (69’ Ενζονζί, 81’ Ρόμπερτς - 4’ πεν. Αρτέτα, 79’ Γιακούμπου, 90’ Κέιχιλ)
Φούλαμ-Γουλβς 0-0
Στόουκ Σίτι-Μπόλτον 1-2 (13’ Κίτσον - 85’, 88’ Τέιλορ)
Σάντερλαντ-Μπέρνλι 2-1 (25’ Κάμπελ, 40’ Μπεντ - 82’ Τόμσον)
Τότεναμ-Τσέλσι 2-1 (15’ πεν. Ντεφόε, 42’ Μπέιλ - 93' Λάμπαρντ)