Κυριακή 11 Απριλίου 2010

Μπουντεσλίγκα: Η Μπάγερν με ισοπαλία ξέφυγε δυο βαθμούς

Η Μπάγερν έμεινε όρθια και στο Λεβερκούζεν όπου έφερε 1-1 και αύξησε στους δυο βαθμούς τη διαφορά από τη Σάλκε, η οποία «αυτοκτόνησε» με την ήττα (4-2) στο Αννόβερο.

Ο Ρόμπεν (ΦΩΤΟ) με πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στους Βαυαρούς, ο Χιλιανός Βιντάλ ισοφάρισε για τη Λεβερκούζεν που είχε... πιο κλασσικές ευκαιρίες για να κερδίσει. Πάντως στο 90ο λεπτό δεν δόθηκε πεντακάθαρο πέναλτι στην Μπάγερν, σε ανατροπή του Τόμας Μίλερ.

Ο Γκέκας έπαιξε και στα 90 λεπτά αλλά η Χέρτα έχασε στο Βερολίνο με 1-0 από τη Στουτγκάρδη και δύσκολα πλέον θα αποφύγει τον υποβιβασμό.

Η βαθμολογία στην κορυφή: Μπάγερν 60, Σάλκε 58, Λεβερκούζεν 54, Ντόρτμουντ 52, Βέρντερ 51, Στουτγκάρδη 47, Αμβούργο 45, Φρανκφούρτη 44, Βόλφσμπουργκ 43

Αποτελέσματα και σκόρερ της 30ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γκλάντμπαχ-Άιντραχτ 2-0 (6’ Ρόις, 56’ Ντάντε)

Σάββατο

Χέρτα Βερολίνου-Στουτγκάρδη 0-1 (74’ Κακάου)
Μάιντς-Ντόρτμουντ 1-0 (30’ Ζαλάι)
Ανόβερο-Σάλκε 4-2 (17’ Βέστερμαν, 29’, 90’ Κόναν, 80’ Μπάλιτς-46’ Εντού, 52’ πεν. Ράκιτιτς)
Χόφενχαϊμ-Κολωνία 0-2 (46’, 82’ Μάτουσικ)
Βέρντερ Βρέμης-Φράιμπουργκ 4-0 (35’, 56’ Πισάρο, 54’ Χαντ, 66’ Οζίλ)
Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου 1-1 (59' Βιντάλ - 51' πεν.Ρόμπεν)