Κυριακή 9 Μαΐου 2010

ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-0 στα Πλέι οφ (video)

Ο ΠΑΟΚ πήρε κεφάλι στη βαθμολογία των πλέι οφ, κερδίζοντας τον Ολυμπιακό (1-0) στην Τούμπα για την 3η αγωνιστική των πλέι-οφ. Το “χρυσό” γκολ πέτυχε στο 11ο λεπτό ο Μουσλίμοβιτς που εκμεταλλεύτηκε λάθος του Νικοπολίδη.
Ο «δικέφαλος» νίκησε τον Ολυμπιακό στην Τούμπα για πρώτη φορά μετά από 13 χρόνια (τελευταία του νίκη στις 18 Δεκεμβρίου 1997 με...
2-1) και έσπασε τη δυσμενή παράδοση που είχε στην έδρα του με αντίπαλο τους «ερυθρόλευκους».Μετά την επικράτησή του έχει πλέον την πολυτέλεια να παίξει για την ισοπαλία την Τετάρτη στο «Γ. Καραϊσκάκης» προκειμένου να παραμείνει στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας.

Και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με επιθετικό προσανατολισμό, με τον ΠΑΟΚ να έχει στην κορυφή τους Φιλομένο και Μουσλίμοβιτς, ενώ ο Ολυμπιακός με τον Ντάρμπισαϊρ προωθημένο και δίπλα του, τους Λούα-Λούα και Λεονάρντο.

Στο πρώτο ημίχρονο παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο, με τους δύο αντιπάλους να αγωνίζονται επιθετικά και το ματς να έχει γρήγορο ρυθμό. Οι γηπεδούχοι με το ξεκίνημα του αγώνα μπήκαν δυνατά, διατήρησαν την πρωτοβουλία και προηγήθηκαν σχετικά γρήγορα. Στο 11ο λεπτό ο Μουσλίμοβιτς εκμεταλλεύτηκε λάθος του Νικοπολίδη (δεν απομάκρυνε σωστά την μπάλα) και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.

Ο ΠΑΟΚ παίζοντας καλό ποδόσφαιρο, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες με τους Σορλέν (6’), Φιλομένο (14’, 36’) και Μουσλίμοβιτς (28’, 35’), στην προσπάθειά του να πετύχει ένα δεύτερο γκολ και να «κλειδώσει» το παιχνίδι.  Ο Ολυμπιακός μετά το τέρμα που δέχτηκε, ισορρόπησε τον αγώνα πέρασε μπροστά και έψαχνε την ισοφάριση. Οι Ντάρμπισαϊρ (6’, 33’), Λούα-Λούα (15’) και Τοροσίδης (37’) έγιναν απειλητικοί, όμως δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα του Χαλκιά.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και μετά τον τραυματισμό του Σαβίνι, ο «δικέφαλος» πρόσεξε περισσότερο την άμυνά του και δεν ρίσκαρε να περάσει μπροστά, θέλοντας να διαφυλάξει τα κεκτημένα, όμως είχε δοκάρι στο 54’ με τον Βιεϊρίνια. Ο Ολυμπιακός είχε πλέον την κατοχή της μπάλας και από ένα σημείο και μετά το παιχνίδι μεταφέρθηκε στην περιοχή των γηπεδούχων. Οι «ερυθρόλευκοι» στο τελευταίο 15λεπτο πίεσαν ασφυκτικά τον ΠΑΟΚ χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν. Ο «δικέφαλος» με σωστή αμυντική τακτική δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν επικίνδυνες φάσεις στην περιοχή του.

ΣΚΟΡΕΡ: 11' Μουσλίμοβιτς
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κάκος (Κέρκυρας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σορλέν, Λίνο-Ζεβλάκοφ, Τοροσίδης
ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Κοντρέρας, Λίνο, Σαβίνι (50' Μαλεζάς), Τσιρίλο, Γκαρσία, Βιτόλο, Βιεϊρίνια, Σορλέν, Φιλομένο (85' Παπάζογλου), Μουσλίμοβιτς (78' Φωτάκης).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ, Ραούλ Μπράβο, Μέλμπεργκ, Α. Παπαδόπουλος, Μαρέσκα (62' Μήτρογλου), Τοροσίδης, Οσκαρ, Λούα Λούα, Λεονάρντο (83' Γ. Παπαδόπουλος), Ντάρμπισαϊρ.