Παρασκευή 18 Ιουνίου 2010

Γερμανία-Σερβία 0-1

Η Σερβία νίκησε 1-0 την Γερμανία και «έβαλε» φωτιά στον 4ο Ομιλο του Μουντιάλ. Οι «πλάβι» πέτυχαν το μοναδικό τους τέρμα με τον Γιοβάνοβιτς, που ήταν ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας του Ράντομιρ Αντις. Καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού έπαιξε η αποβολή του Μίροσλαβ Κλόζε στο 37' με δεύτερη κίτρινη κάρτα. «Μοιραίος» για...
τα «πάντσερ» ήταν ο Λούκας Ποντόλσκι που νικήθηκε στο 60' από τον Στοίκοβιτς από την άσπρη βούλα του πέναλτι.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Γερμανία, η οποία είχε εντυπωσιάσει στην πρεμιέρα του Ομίλου κόντρα στην Αυστραλία (4-0), με τον Ποντόλσκι να σουτάρει μόλις άουτ στο 7'. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τα «πάντσερ», με τους Σέρβους να «παγώνουν» τον ρυθμό του παιχνιδιού και να απειλούν για πρώτη φορά την εστία του Νόιερ στο 11' με το σουτ του Νίνκοβιτς να περνά άουτ. Οι πολλές κίτρινες κάρτες του Ισπανού διαιτητή Μαγένκο είχαν ως αποτέλεσμα την αυστηρή αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μίροσλαβ Κλόζε στο 37'. Οι παίκτες του Ράντομιρ Αντιτς εκμεταλλεύτηκαν άμεσα το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, καθώς στο 38' άνοιξαν το σκορ. Ο Κράσιτς έκανε ωραία προσπάθεια από δεξιά και έβγαλε την παράλληλη σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Ζίγκιτς πήρε την κεφαλιά και ο επερχόμενος Γιοβάνοβιτς έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα. Η «νατσιονάλμανσαφτ» άγγιξε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου: Μετά από κόρνερ του Οζίλ η μπάλα έφτασε στον Κεντίρα, το δυνατό σουτ του τελευταίου «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι του Στοίκοβιτς.

Οι παίκτες του Γιόακιμ Λεβ μπήκαν αποφασισμένοι στο β' 45λεπτο για να φτάσουν στην ισοφάριση και περιόρισαν τους Σέρβους σε παθητικό ρόλο. Ο Στοίκοβιτς στο 54' έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Σβαϊνστάιγκερ, ενώ στο 57΄ ο Ποντόλσκι αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στο 59' ο Βίντιτς μιμήθηκε το λάθος του Κουζμάνοβιτς στο παιχνίδι με την Γκάνα, αποκρούοντας με το χέρι μία φαινομενικά ακίνδυνη σέντρα. Ο Ποντόλσκι όμως νικήθηκε από τα 11 βήματα από τον Στοίκοβιτς, που κράτησε το 1-0 για την Σερβία. Οι «πλάβι» είχαν την ευκαιρία να «τελειώσουν» το ματς στο 68', όμως το πλασέ του Γιοβάνοβιτς ύστερα από την σέντρα του Κράσιτς, σταμάτησε στο δοκάρι του Νόιερ. Ιδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Ζίγκιτς στο 74' από την σέντρα και πάλι του Κράσιτς. Στο 81΄ ο Κάτσαρ βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 84΄ ο Ποντόλσκι ήταν για ακόμη μία φορά άστοχος, στην τελευταία καλή ευκαιρία των Γερμανών.

Κόκκινη: Κλόζε (37΄, 2η κίτρινη)
Κίτρινες: Κεντίρα, Κλόζε, Λαμ, Σβαϊνστάιγκερ - Κολάροφ, Ιβάνοβιτς, Σούμποτιτς, Βίντιτς
Διαιτητής: Αλμπέρτο Ουντιάνο Μαγένκο (Ισπανία)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιόαχιμ Λεβ): Νόιερ, Λαμ, Μέρτεσακερ, Φρίντριχ, Μπάντστουμπερ, Κεντίρα, Σβάινσταϊγκερ, Μίλερ, Οζίλ, Ποντόλσκι, Κλόζε

ΣΕΡΒΙΑ (Ράντομιρ Άντιτς): Στόικοβιτς, Ιβάνοβιτς, Βίντιτς, Σούμποτιτς, Κολάροφ, Στάνκοβιτς, Κουζμάνοβιτς, Κράσιτς, Γιοβάνοβιτς, Ζίγκιτς, Νίνκοβιτς

Λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη του παιχνιδιού:

14: 30 Εναρξη του αγώνα: Στην σέντρα η Γερμανία.

2' Το μακρινό σουτ του Κουζμάνοβιτς δεν προκαλεί καμία ανησυχία στον Νόιερ.

3' Το σουτ του Κεντίρα περνά ψηλά άουτ.

7' Το σουτ του Ποντόλσκι έξω από την μεγάλη περιοχή περνά μόλις άουτ.

11' Το σουτ του Νίνκοβιτς καταλήγει άουτ.

12' Κίτρινη κάρτα στον Κλόζε.

18' Την κίτρινη κάρτα αντίκρισε ο Ιβάνοβιτς.

19' Κίτρινη κάρτα και στον Κολάροφ.

22' Πολλές οι κίτρινες κάρτες στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με την τελευταία να την αντικρίζει ο Κεντίρα.

32' Ο Μαγένκο συνεχίζει να «μοιράζει» κίτρινες κάρτες, με τον Λαμ να είναι το τελευταίο «θύμα».

33' Το φάουλ του Κολάροφ καταλήγει άουτ.

37' Δεύτερη κίτρινη κάρτα (αυστηρή) στον Κλόζε, με την Γερμανία να μένει με δέκα παίκτες.

38' Γκοοοοοοοοοοοοοολλλλλ!!!!!!!!!! Η Σερβία εκμεταλλεύτηκε άμεσα το αριθμητικό πλεονέκτημα: ο Κράσιτς έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Ζίγκιτς έστρωσε την μπάλα με το κεφάλι στον Γιοβάνοβιτς που δεν δυσκολεύτηκε από κοντά ν' ανοίξει το σκορ.

45' + Μεγάλη ευκαιρία για την Γερμανία: το σουτ του Κεντλιρα μέσα από την μεγάλη περιοχή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Στοίκοβιτς.

3:16 Λήψη του πρώτου ημιχρόνου.

3:31 Εναρξη του β' 45λέπτου

46' Σουτ από πλάγια θέση του Ποντόλσκι δεν ανησυχεί τον γκολκίπερ της Σερβίας.

54' Το σουτ του Σβάινσταϊγκερ διώχνει ο Στοίκοβιτς.

57' Κίτρινη κάρτα στον Σούμποτιτς.

57' Ο Ποντόλσκι χάνει μεγάλη ευκαιρία αστοχώντας σε τετ α τετ από πλάγια θέση.

59' Νέα ευκαιρία για τον Ποντόλσκι, ο οποίος αστοχεί από πλάγια θέση.

60' Ο Βίντιτς υπέπεσε σε πέναλτι (έκανε χέρι) και αντίκρισε την κίτρινη κάρτα, όμως ο Στοίκοβιτς απέκρουσε την εκτέλεση του Ποντόλσκι.

68' Τεράστια ευκαιρία για την Σερβία για να «τελειώσει» το παιχνίδι: το πλασέ του Γιοβάνοβιτς σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Νόιερ.

69' Νέο σουτ του Ποντόλσκι χωρίς αποτέλεσμα.

70' Πρώτη αλλαγή για την Σερβία: ο Κάτσαρ παίρνει την θέση του Νίονκοβιτς.

70' Διπλή αλλαγή για την Γερμανία: ο Κακάου μπαίνει στην θέση του Μίλερ και ο Μαρίν αντικαθιστά τον Οζίλ.

73' Νέα κίτρινη κάρτα στον Σβάινσταϊγκερ.

74' Δεύτερο δοκάρι για την Σερβία: μετά από σέντρα του Κράσιτς, ο Ζίγκιτς με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι των Γερμανών.

75' Ο Πέτροβιτς περνά στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Κουζμάνοβιτς.

77' Κλείνει τις αλλαγές του ο Λεβ: ο Γκόμεζ παίρνει την θέση του Μπάντστουμπερ.

78' Ο Στοίκοβιτς διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Γκόμεζ.

79' Τελευταία αλλαγή και για την Σερβία: ο Λάζοβιτς αντικαθιστά τον Γιοβάνοβιτς.

81' Το σουτ του Κάτσαρ από πλεονεκτική θέση καταλήγει άουτ.

84' Το σουτ του Ποντόλσκι είχε την ίδια κατάληξη με τα προηγούμενα: η μπάλα έφυγε άουτ.

94' Λήξη του παιχνιδιού, με τους Σέρβους να πανηγυρίζουν μία σπουδαία νίκη.