Τρίτη 15 Ιουνίου 2010

Νέα Ζηλανδία-Σλοβακία 1-1

Παρθενικός βαθμός στη διοργάνωση για τη Νέα Ζηλανδία.....

Τον πρώτο της βαθμό σε Παγκόσμιο Κύπελλο κατέκτησε σήμερα η Νέα Ζηλανδία. Με το γκολ του Ουίνστον Ριντ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα απέναντι στη Σλοβακία, για τον
6ο όμιλο του Μουντιάλ, οι "All Whites" πήραν το βαθμό της ισοπαλίας, που είναι και ο πρώτος τους στις συνολικά δύο συμμετοχές τους σε τελική φάση. Κατάφεραν μάλιστα να «βρουν» δίχτυα ακριβώς μετά από 28 χρόνια, αφού είχαν...

σκοράρει και στην ήττα με 5-2 από την Σκοτία (15/6/1982) για το Μουντιάλ της Ισπανίας. Οι Σάμερ και Γούντιν είχαν πετύχει τότε τα τέρματα των Νεοζηλανδών, οι οποίοι ωστόσο αποχαιρέτησαν πρόωρα τη διοργάνωση μετά και τις "βαριές" ήττες από Σοβιετική Ένωση (3-0) και Βραζιλία (4-0).

Για τον τρίτο μικρότερο σε ηλικία παίκτη της Νέας Ζηλανδίας, τον 21χρονο Ριντ (αγωνίζεται στην Μίντιλαντ) αυτό ήταν το πρώτο του τέρμα με τα χρώματα των "All Whites", σε συνολικά τέσσερις συμμετοχές.