Κυριακή 27 Ιουνίου 2010

ΗΠΑ-Γκάνα 1-2 (στην παράταση)

Την πιο λαμπρή σελίδα της ιστορίας της και μία εκ των πιο «εκτυφλωτικών» στο λίμπρο ντ' όρο του αφρικανικού ποδοσφαίρου έγραψε η εθνική ομάδα της Γκάνας το βράδυ του Σαββάτου! Τα «μαύρα αστέρια» νίκησαν τις ΗΠΑ στην παράταση με σκορ 2-1 στο «Ρόγιαλ Μπάφοκενγκ» του Ρούστενμπουργκ και «σφράγισαν» την πρόκρισή τους στην προημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Νότιας Αφρικής, εκεί όπου θα βρουν αντίπαλο την...... Ουρουγουάη.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για το συγκρότημα του Ράγεβατς ήταν ο «δαιμόνιος» Ασαμόα Γκιάν, που πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 3' της παράτασης και ήταν αυτός που απείλησε περισσότερες φορές την εστία των Αμερικάνων. Μόλις στο 5' ο Πρινς Μπόατενγκ είχε δώσε το προβάδισμα στο σκορ στους Γκανέζους, αλλά οι ΗΠΑ είχαν ισοφαρίσει χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντόνοβαν στο 61'. Έτσι, η Γκάνα έγινε μόλις η τρίτη ομάδα της «μαύρης» ηπείρου που φτάνει μέχρι τα προημιτελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά το Καμερούν το 1990 και τη Σενεγάλη το 2002 κι έχει την ευκαιρία να γίνει η πρώτη που μπορεί να συμμετάσχει και στην ημιτελική φάση. Αυτό θα συμβεί εφόσον ξεπεράσει το εμπόδιο της Ουρουγουάης το βράδυ της ερχόμενης Πέμπτης στο Γιοχάνεσμπουργκ. Ακολουθούν περισσότερα...

Θυμηθείτε την εξέλιξη του ματς...

21.30 Ο Βίκτορ Κασάι σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

5' / Μακρινό σουτ του Ντέμπσεϊ, ο Κίνγκσον μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

5'-ΓΚΟΛ! / ΗΠΑ-Γκάνα 0-1 / Ο Μπόατενγκ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κλαρκ στη μεσαία γραμμή και με ωραίο συρτό σουτ απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής και αριστερά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Χάουαρντ, που δεν είχε την σωστή αντίδραση.

11' / Μακρινό σουτ του Πρινς Μπόατενγκ στέλνει την μπάλα πολλά μέτρα πάνω απ' την εστία του Χάουαρντ.

12' / Το σουτ του Άλτιντορ εκτός περιοχής περνάει απελπιστικά άουτ.

17' / Κίτρινη κάρτα στον Τσερούντολο (ΗΠΑ) για αντιαθλητικό μαρκάρισμα πάνω στον Αγιούν, που ετοιμάζόταν να μπει απειλητικά στη μεγάλη περιοχή των ΗΠΑ. Αν οι Αμερικάνοι προκριθούν στα προημιτελικά, ο Τσερούντολο θ' απουσιάσει από το ματς εκείνο.

18' / Κίτρινη κάρτα στον Τσερούντολο (ΗΠΑ).

23' / Συρτή σέντρα του Μπράντλεϊ από αριστερά, ο Κίνγκσον μπλόκαρε την μπάλα, πριν κάποιος Αμερικάνος γίνει κάτοχός της και την σπρώξει στα δίχτυα.

26' / Πρώτο κόρνερ στον αγώνα για λογαριασμό της Γκάνας και το κέρδισε ο Κουάντουο Ασαμόα.

29' / Μακρινό συρτό σουτ του Μπόατενγκ, η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Χάουαρντ.

31' / Αλλαγή για τις ΗΠΑ. Ο Έντου αντικαθιστά τον Κλαρκ.

34' / Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τις ΗΠΑ, με τον Φίντλεϊ να μπαίνει στην περιοχή των Γκανέζων και να πιάνει το σουτ, αλλά ο Κίνγκσον με το αριστερό του πόδι απομάκρυνε.

37' / Περίπου ίδια φάση, αλλά για την Γκάνα, με τον Ασαμόα να σουτάρει και τον Χάουαρντ ν' αποκρούει με τα πόδια.

42' / Σουτ του Ασαμόα απ' τη γωνία της μεγάλης περιοχής στέλνει την μπάλα άουτ.

45' / Ένα λεπτό θα είναι η καθυστέρηση που θα κρατηθεί στο α' μέρος.

22.16 Λήξη ημιχρόνου. ΗΠΑ-Γκάνα 0-1.

22.31 Έναρξη β' ημιχρόνου.

46' / Αλλαγή για τις ΗΠΑ. Ο Φαϊλχάμπερ αντικαθιστά τον Φίντσλεϊ.

47' / Τεράστια ευκαιρία για τους Αμερικάνους, με τον Φαϊλχάμπερ να εκμεταλλεύεται το λάθος του Μένσα και να πλασάρει τον Κίνγκσον, αλλά ο τελευταίος ν' αποκρούει σωτήρια με τα πόδια.

51' / Όμορφη ενέργεια απ' τον  Μπόατενγκ, όμως το σουτ του φεύγει άουτ.

53' / Μακρινό σουτ του Ασαμόα Γκιάν στέλνει την μπάλα λίγο έξω απ' το δεξί δοκάρι της εστίας του Χάουαρντ.

54' / Σέντρα του Ντόνοβαν από αριστερά, όμως οι Άλτιντορ και Ντέμπσεϊ δεν κατάφεραν να βρεθούν στην πορεία της μπάλας και να την σπρώξουν στα δίχτυα της εστίας του Κίνγκσον.

58' / Σωτήρια προβολή του Ντεμέριτ στέλνει την μπάλα στα χέρια του Χάουαρντ κι ενώ ο Ασαμόα την περίμενε για να την σπρώξει στα δίχτυα των Αμερικάνων.

61' / Οι ΗΠΑ κερδίζουν πέναλτι, με τον Μένσα ν' ανατρέπει τον Ντέμπσεϊ.

61' / Κίτρινη κάρτα στον Μένσα, που χάνει το επόμενο ματς της γκάνας, αν αυτή προκριθεί στην προημιτελική φάση.

62'-ΓΚΟΛ! / ΗΠΑ-Γκάνα 1-1 / Αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Ντόνοβαν, που στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Κίνγκσον (που έπεσε δεξιά), αφού πρώτα αυτή βρήκε και στο αριστερό δοκάρι.

67' / Μεγάλη ευκαιρία για τις ΗΠΑ. Ο Άλτιντορ βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ, με συνέπεια ο Κίνγκσον να διώξει σωτήρια την μπάλα.

68' / Κίτρινη κάρτα στον Μποκανέγκρα (ΗΠΑ).

68' / Η απευθείας εκτέλεση φάουλ απ' τον Κουάντουο Ασαμόα δεν ανησυχεί τον Χάουαρντ.

71' / Αλλαγή για την Γκάνα. Ο Άντι αντικαθιστά τον Σάρπεϊ.

76' / Ο Άλτιντορ βρίσκει τον Μπράντλεϊ και ο τελευταίος μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει, αλλά ο Κίνγκσον μπλοκάρει την μπάλα.

78' / Αλλαγή για την Γκάνα. Ο Άπια αντικαθιστά τον Πρινς Μπόατενγκ.

80' / Τεράστια ευκαιρία για τις ΗΠΑ, με τον Άλτιντορ - υπό την πίεση του Μένσα - να πλασάρει, αλλά να στέλνει την μπάλα λίγο έξω απ' το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κίνγκσον.

83' / Κεφαλιά του Ασαμόα Γκιάν στέλνει την μπάλα άουτ.

90' / Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90'+1' / Κίτρινη κάρτα για τον Αγιού (Γκάνα).

90'+3' / Μετά την εκτέλεση κόρνερ απ' τον Ασαμόα, ο Πάντσιλ έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

23.19 Λήξη 90λέπτου. ΗΠΑ-Γκάνα 1-1. Οδηγούμαστε σε ημίωρη παράταση, για να μάθουμε τον αντίπαλο της Ουρουγουάης στην προημιτελική φάση.

23.25 Έναρξη α' μέρους της παράτασης.

91' / Αλλαγή για τις ΗΠΑ. Ο Γκόμες αντικαθιστά τον Άλτιντορ.

93'-ΓΚΟΛ! / ΗΠΑ-Γκάνα 1-2 / Ο Ασαμόα Γκιάν μπήκε στην περιοχή των ΗΠΑ και με αριστερό δυνατό σουτ νίκησε τον Χάουαρντ κι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Αφρικανούς.

96' / Ευκαιρία για τις ΗΠΑ, που μετά το σουτ του Φαϊλχάμπερ η μπάλα κοντράρει σε Γκανέζο αμυντικό και φεύγει κόρνερ.

105' / Ένα λεπτό η καθυστέρηση για το α' ημίχρονο της παράτασης.

23.41 Λήξη α' μέρους παράτασης. ΗΠΑ-Γκάνα 1-2.

23.42 Έναρξη του β΄ημιχρόνου της παράτασης.

109' / Εκτέλεση φάουλ του Ντόνοβαν από αριστερά, ο Κίνγκσον απομάκρυνε την μπάλα με τις γροθιές.

113' / Αλλαγή για την Γκάνα. Ο Μουντάρι αντικαθιστά τον Ίνκουμ.

115' / Πέντε λεπτά απέμειναν για το τέλος της παράτασης και η Γκάνα είναι πολύ κοντά στα προημιτελικά.

120' / Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

120'+1' / Γυριστό σουτ του Μπράντλεϊ φεύγει άουτ. Και ο τερματοφύλακας Χάουαρντ είχε προωθηθεί στη φάση αυτή (κόρνερ) στα καρέ της Γκάνας.

120'+2' / Κεφαλιά του Ντέμπσεϊ στέλνει την μπάλα έξω απ' το δεξί δοκάρι της εστίας του Κίνγκσον.

24.00 Λήξη αγώνα. ΗΠΑ-Γκάνα 1-2. Η Γκάνα γίνεται μόλις η τρίτη αφρικανική ομάδα που φτάνει στους «8» σε Παγκόσμιο Κύπελλο μετά το Καμερούν (το 1990) και τη Σενεγάλη (το 2002).