Δευτέρα 21 Ιουνίου 2010

Ισπανία-Ονδούρα 2-0

Η Ισπανία επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί κόντρα στην Ονδούρα, την οποία νίκησε 2-0 στο «Ελις Παρκ», στον αγώνα που έριξε την αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «φούριας ρόχας» ήταν ο Νταβίντ Βίγια, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του, ενώ έχασε και..... πέναλτι στο 62'. Εμφανώς καλύτεροι οι παίκτες του Βιθέντε Ντελ Μπόσκε κόντρα στην φιλότιμη, αλλά αδύναμη επιθετικά Ονδούρα, η οποία δεν είχε ούτε ένα εύστοχο σουτ στην εστία του Κασίγιας.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ισπανία: Κασίγιας, Πικέ, Πουγιόλ, Βίγια, Τσάβι, Τόρες, Καπντεβίλα, Αλόνσο, Ράμος, Μπουσκέτς, Νάβας.
Ονδούρα: Βαγιαδάρες, Τσάβες, Φιγκερόα, Παλάσιος, Σουάζο, Εσπινόσα, Μαρτίνες, Τούρσιος, Γκεβάρα, Ισαγκίρε, Μεντόσα.

Λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη του αγώνα:
1' Στην σέντρα του παιχνιδιού η Ισπανία.

7' Σουτ-οβίδα του Βίγια από τα 25 μέτρα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της Ονδούρας.

8' Κίτρινη κάρτα στον Τούρσιος.

11' Ο Σέρχιο Ράμος από πλεονεκτική θέση αστοχεί με κεφαλιά.

14' Το σουτ του Βίγια από πλάγια θέση καταλήγει άουτ.

17' Γκολ!!!! Η Ισπανία ανοίγει το σκορ μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Νταβίντ Βίγια, ο οποίος περνά σαν σταματημένους δύο αμυντικούς της Ονδούρας και εκτελεί τον Βαγιαδάρες.

33' Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Φερνάντο Τόρες. Πρώτα ο επιθετικός της Λίβερπουλ αστοχεί με κοντινή κεφαλιά και στην εξέλιξη της φάσης, κλέβει την μπάλα και σουτάρει ψηλά άουτ από το ύψος του πέναλτι.

38' Κίτρινη κάρτα στον Ισαγκίρε.

46' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

46' Εναρξη του β' ημιχρόνου. Ο Ρουέδα προχώρησε στην πρώτη διορθωτική του κίνηση: ο Γουέλκομ πήρε την θέση του Εσπινόσα.

51' Γκολ!!!! Ο Βίγια διπλασιάζει τα τέρματά του και της ομάδας του. Ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα σουτάρει έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα βρίσκει και στον Τσάβες και καταλήγει στα δίχτυα του Βαγιαδάρες.

52' Ο Ράμος σουτάρει έξω από την περιοχή και η μπάλα περνά μόλις άουτ.

53' Το «χλιαρό» σουτ του Νάβας μπλοκάρει εύκολα ο Βαγιαδάρες.

61' Ο Ισαγκίρε ανατρέπει τον Χεσούς Νάβας μέσα στην μεγάλη περιοχή.

62' Ο Βίγια αστοχεί από τα 11 βήματα και χάνει την ευκαιρία να κάνει χατ-τρικ.

63' Δεύτερη αλλαγή για την Ονδούρα: ο Νούνιες περνά στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Τούρσιος.

65' Η πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς για την Ονδούρα: ο Σουάζο σουτάρει με το αριστερό έξω από την περιοχή και η μπάλα καταλήγει άουτ.

66' Πρώτη αλλαγή για την Ισπανία: ο Φάμπρεγκας παίρνει την θέση του Τσάβι.

66' Ο Φάμπρεγκας στην πρώτη του επαφή με την μπάλα περνά τον Βαγιαδάρες, το σουτ του όμως διώχνει σε κόρνερ ο Τσάβες.

69' Το φάουλ του Νούνιες δεν ανησυχεί τον Κασίγιας.

70' Δεύτερη αλλαγή και για την Ισπανία: ο Μάτα περνά στην θέση του Τόρες.

73' Το σουτ του Μάτα δεν ανησυχεί τον τερματοφύλακα της Ονδούρας.

77' Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Βιθέντε Ντελ Μπόσκε: ο Αρμπελόα μπαίνει στην θέση του Ράμος

77' Σουτ του Νούνιες η μπάλα περνά άουτ.

79' Η κεφαλιά του Πουγιόλ περνά άουτ.

82' Η κεφαλιά του Γουέλκομ δεν προβληματίζει τον Κασίγιας.

84' Τελευταία αλλαγή για την Ονδούρα: ο Τζέρι Παλάσιος περνά στην θέση του Σουάζο.

86' Ο Μεντόσα σταματά την τελευταία στιγμή τον Βίγια που ήταν έτοιμος να σημειώσει το 3-0.

93' Τελευταίο σφύριγμα του Ιάπωνα διαιτητή στην αναμέτρηση.