Παρασκευή 18 Ιουνίου 2010

Σλοβενία-ΗΠΑ 2-2

Μετά από ένα χορταστικό αγώνα, Σλοβενία και ΗΠΑ αναδείχθηκαν ισόπαλοι στο «Ellis Park». Οι Σλοβένοι προηγήθηκαν 2-0 με τα γκολ των Μπίρσα (13') και Λιούμπιανκιτς (42'), όμως οι Αμερικανοί βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έφτασαν στην ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα, οι παίκτες του Μπομπ Μπράντλεϊ έχουν....
δικαιολογημένα παράπονα από τον διαιτητή της αναμέτρησης, Κουλιμπαλί, ο οποίος ακύρωσε για επιθετικό φάουλ το γκολ του Εντού στο 86'.
Η Σλοβενία ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα στο 13'. Ο Μπίρσα εξαπέλυσε ένα «κεραυνό» από τα 30 μέτρα, με τον Χάουαρντ να «μένει» στήλη άλατος. Οι ΗΠΑ προσπάθησαν να αντιδράσουν και απείλησαν με τον Χαντάνοβιτς να διώχνει σε κόρνερ το φάουλ του Τόρες στο 36', ενώ στο 41' ο Μπρέτσκο πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Ντόνοβαν, ο οποίος ήταν έτοιμος να ισοφαρίσει. Ενα λεπτό αργότερα ο Λιούμπιανκιτς  κόντρα στην ροή της αναμέτρησης πλάσαρε εύστοχα τον Χάουαρντ σημειώνοντας το 2-0.

Ο Μπομπ Μπράντλεϊ πραγματοποίησε δύο αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, κάνοντας πιο επιθετικό το σχήμα των Αμερικανών. Η κίνηση του 52χρονου τεχνικού είχε άμεσα αποτελέσματα, καθώς ο Ντόνοβαν στο 48' από πλάγια θέση νίκησε τον Χαντάνοβιτς με δυνατό σουτ, μειώνοντας σε 2-1. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε από εκεί και πέρα, με τους Σλοβένους να προσπαθούν να κρατήσουν το υπέρ τους 2-1, που θα τους έδινε την πρόκριση τους «16». Οι Αμερικανοί όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και ισοφάρισαν στο 82', με τον γιο του προπονητή Μπράντλεϊ, Μπιλ να εκμεταλλεύεται την κεφαλιά-πάσα του Αλντιντορ. Μάλιστα, οι Αμερικανοί θα μπορούσαν να πάρουν και τους τρεις βαθμούς της νίκης, καθώς πέτυχαν και τρίτο γκολ στο 86' με την κεφαλιά του Εντού. Ο διαιτητής από το Μάλι, Κομάν Κουλιμπαλί ακύρωσε το γκολ για επιθετικό φάουλ (!) το οποίο είδε μόνο αυτός.

Διαιτητής: Κομάν Κουλιμπαλί (Μάλι)
Κίτρινες: Σέζαρ, Σούλερ, Κιρμ, Τζόκιτς - Φίντλεϊ

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ματίαζ Κεκ): Χαντάνοβιτς, Μπρέτσκο, Σούλερ, Σέζαρ, Κόρεν, Λιούμπιανκιτς (73' Πέτσνικ, +90' Κόματς), Μπίρσα (87' Ντέντιτς), Νοβάκοβιτς, Τζόκιτς, Κιρμ, Ραντοσάβλιεβιτς
ΗΠΑ (Μπομπ Μπράντλεϊ): Χάουαρντ, Μποκανέγκρα, Μπράντλεϊ, Ονιέγου (76' Γκόμες), Τσερούντολο, Ντέμπσεϊ, Ντόνοβαν, ΝτεΜέριτ, Τόρες (46' Εντού), Άλτιντορ, Φίντλεϊ (46' Φιλχάμπερ)

Λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη του αγώνα:

17:00 Εναρξη του παιχνιδιού: στην σέντρα η Σλοβενία

1' Το δυνατό φάουλ του Ντέμπσεϊ στον Λιούμπιανκιτς προκάλεσε μίνι σύρραξη μεταξύ των παικτών, χωρίς πάντως τίποτα το επιλήψιμο σύμφωνα με τον διαιτητή.

13' Γκοοοοοοολ!!!! Στην πρώτη καλή φάση του αγώνα, ο Μπίρσα ανοίγει το σκορ με εκπληκτικό σουτ από τα 30 μέτρα.

18' Το μακρινό σουτ του Μπράντλεϊ δεν ανησυχεί τον Χαντάνοβιτς.

35' Κίτρινη κάρτα στον Σέζαρ.

36' Ο Χαντάνοβιτς διώχνει σε κόρνερ την εκτέλεση φάουλ του Τόρες.

37' Η κεφαλιά του ΝτεΜέριτ περνά άουτ.

40' Κίτρινη κάρτα στον Φίντλεϊ.

41' Ο Μπρέτσκο πρόλαβε την τελευταία στιγμή και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ μπροστά από τον Ντόνοβαν, μετά το γύρισμα του Ντέμπσεϊ.

42' Γκοοοοοολ!!!! Ο Λιούμπιανκιτς νικά σε τετ α τετ τον Χάουαρντ γράφοντας το 2-0 για τους Σλοβένους.

17: 47 Λήξη του α' ημιχρόνου.

46' Διπλή αλλαγή για τις ΗΠΑ με την έναρξη του β' ημιχρόνου: Φιλχάμπερ αντί Φίντλεϊ και Εντού αντί Τόρες.

48' Γκοοοοοοοοοολ!!!! Ο Ντόνοβαν από πλάγια θέση «εκτελεί» τον Χαντάνοβιτς και μειώνει σε 2-1.

65' Το σουτ του Φιλχάμπερ δεν ανησύχησε καθόλου τον Χαντάνοβιτς.

69' Την κίτρινη κάρτα αντίκρισε ο Σούλερ.

70' Το σουτ του Αλντιντορ μέσα από την μεγάλη περιοχή μπλόκαρε ο Χαντάνοβιτς.

72' Κίτρινη κάρτα και στον Κιρμ.

73' Το σουτ του Φιλχάμπερ μπλοκάρει εύκολα ο τερματοφύλακας της Σλοβενίας.

74' Πρώτη αλλαγή για τους Σλοβένους: Ο Πέτσνικ περνά στην θέση του Λιούμπιανκιτς

75' Κίτρινη κάρτα στον Τζόκιτς.

80' Τελευταία αλλαγή για τους Αμερικανούς: ο Γκόμες παίρνει την θέση του Ονιέγου.

81' Το σουτ του Μπράντλεϊ καταλήγει στην αγκαλιά του Χαντάνοβιτς.

82' Γκοοοοοοολ!!!!!!!!!!! Ο Μπράντλεϊ ισοφαρίζει σε 2-2, εκμεταλλευόμενος την κεφαλιά-πάσα του Αλντιντορ.

86' Ο Εντού σκοράρει με κεφαλιά, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης ακυρώνει το γκολ για επιθετικό φάουλ, το οποίο όμως δεν υπάρχει.

87' Ο Ντέντιτς περνά στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Μπίρσα.

88' Η κεφαλιά του Νοβάκοβιτς καταλήγει στην αγκαλιά του Χάουαρντ.

89' Ο Χάουαρντ αποκρούει  το σουτ του Ραντοσάβλιεβιτς.

94' Ο Κόματς μπαίνει στην θέση του τραυματία Πέτσνικ.

95' Λήξη του αγώνα, με τους Αμερικανούς να διαμαρτύρονται έντονα στον ρέφερι του παιχνιδιού για την ακύρωση του γκολ του Εντού.