Δευτέρα 12 Ιουλίου 2010

Ολλανδία-Ισπανία 0-1

Παγκόσμια Πρωταθλήτρια η Ισπανία

Η Ισπανία για πρώτη φορά στην ιστορία της κατέκτησε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Ο Ινιέστα με γκολ στο 116ο λεπτό της παράτασης του τελικού στο Γιοχάνεσμπουργκ, «λύτρωσε» τους «φούριας ρόχας» και... έγραψε το τελικό 1-0 επί της Ολλανδίας, που έπαιζε με 10 παίκτες από το 109', λόγω αποβολής του Χάιτινγκα.
Διαιτητής: Χάουαρντ Γουέμπ (Αγγλία)
Ολλανδία (Μπερτ Φαν Μάρβαϊκ): Στεκέλενμπουργκ, Φαν ντερ Βιλ, Χάιτινχα, Ματάισεν, Φαν Μπρόνκχορστ, Φαν Μπόμελ, Κάουτ, Ντε Γιονγκ, Φαν Πέρσι, Σνάιντερ, Ρόμπεν.
Ισπανία (Βιθέντε Ντελ Μπόσκε): Κασίγιας, Πικέ, Πουγιόλ, Ινιέστα, Βίγια, Τσάβι, Καπντεβίλα, Αλόνσο, Ράμος, Μπουσκέτς, Πέδρο (60' Νάβας).

H εξέλιξη του τελικού:

21:30 Ο τελικός ξεκίνησε με την Ολλανδία στην σέντρα.
5' Ο Στεκέλενμπουρτγκ αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ράμος.
8' Το σουτ του Κάουτ μπλοκάρει εύκολα ο Κασίγιας.
12' Το σουτ του Βίγια από πλάγια θέση μέσα από την μεγάλη περιοχή περνά άουτ.
15' Την κίτρινη κάρτα αντίκρισε ο Φαν Πέρσι για δυνατό μαρκάρισμα στον Καπντεβίλα.
16' Κίτρινη κάρτα και στον Πουγιόλ για σκληρό τάκλιν στον Ρόμπεν.
22' Δεύτερη κίτρινη κάρτα για την Ολλανδία στον Φαν Μπόμελ, ο οποίος «σήκωσε» στον αέρα τον Ινιέστα.
23' Δεύτερη κίτρινη κάρτα και για την Ισπανία στον Ράμος. Σκληρό το παιχνίδι μέχρι στιγμής, χωρίς ρυθμό και με πολλά φάουλ.
27' Κι άλλη κίτρινη κάρτα στον Ντε Γιονγκ, ο οποίος βρήκε με το πόδι τον Αλόνσο στο στήθος
38' Μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα μία τελική προσπάθεια στον αγώνα με τον Πέδρο να σουτάρει από μακριά άουτ.
43' Το μακρινό φάουλ του Αλόνσο δεν ανησυχεί τον Στεκέλενμπουργκ.
46' Το σουτ του Ρόμπεν έδιωξε σε κόρνερ ο Κασίγιας στην πρώτη καλή φάση που δημιούργησε η Ολλανδία στο πρώτο 45λέπτο.
22:17 Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
22:32 Εναρξη του β' ημιχρόνου με την Ισπανία στην σέντρα.
52' Το σουτ του Ρόμπεν μπλοκάρει ο Κασίγιας.
54' Την κίτρινη κάρτα αντίκρισε ο Φαν Μπρόνκχορστ για φάουλ στον Ράμος.
55' Το φάουλ του Τσάβι βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων της Ολλανδίας.
57' κίτρινη κάρτα και στον Χαίτινχα για δυνατό μαρκάρισμα στον Βίγια.
60' Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι: ο Νάβας περνά στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Πέδρο.
61' Η κεφαλιά του Φαν Πέρσι δεν ανησυχεί τον Κασίγιας.
62' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ολλανδία: ο Σνάιντερ με εκπληκτική πάσα βγάζει τετ σ τετ τον Ρόμπεν με τον Κασίγιας, με τον αρχηγό της Ισπανίας να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ με το πόδι.
67' Κίτρινη κάρτα στον Καπντεβίλα για μαρκάρισμα στον Φαν Πέρσι.
69' Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς για την Ισπανία: ο Νάβας γυρνάει την μπάλα από δεξιά, ο Χάιτινχα κάνει λάθος, όμως ο κεντρικός αμυντικός της Ολλανδίας βάζει το πόδι του και διώχνει την μπάλα σε κόρνερ στο πλασέ του βΊΓΙΑ.
70' Το σουτ του Καπντεβίλα μπλοκάρει ο Στεκέλενμπουργκ.
71' Πρώτη αλλαγή για την Ολλανδία: ο Ελία παίρνει την θέση του Κάουτ.
74' Η εκτέλεση φάουλ του Βίγια καταλήγει άουτ.
77' Ο Ράμος μόνος του από το ύψος της μικρής περιοχής αστοχεί με το κεφάλι, ύστερα από κόρνερ του Τσάβι.
84' Ο Ρόμπεν αντίκρισε την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία στον Γουέμπ.
87' Δεύτερη αλλαγή για την Ισπανία: ο Φάμπρεγκας παίρνει την θέση του Αλόνσο.
93' Λήξη του αγώνα, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση μετά το 0-0 στην κανονική διάρκεια.
23:26: Εναρξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης με την Ισπανία να βρίσκεται στην σέντρα.
95' Ο Ινιέστα βγάζει με εξαιρετική κάθετη πάσα τετ α τετ τον Φάμπρεγκας, όμως ο Στεκέλενμπουργκ αποκρούει με το πόδι το πλασέ του μέσου της Ισπανίας.
96' Η κεφαλιά του Ματάισεν από το κόρνερ του Σνάιντερ περνά μόλις άουτ.
99' Δεύτερη αλλαγή και για την Ολλανδία: ο Φαν Ντερ Φάαρτ παίρνει την θέση του Ντε Γιονγκ.
101' Το σουτ του Νάβας κοντράρει στον Φαν Μπρόνκχορστ και καταλήγει κόρνερ, βρίσκοντας στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Στεκέλενμπουργκ.
104' Το σουτ του Φάμπρεγκας καταλήγει άουτ.
105' Τελευταία αλλαγή για την Ολλανδία: ο Μπρααφχάιντ παίρνει την θέση του Φαν Μπρόνκχορστ.
23:42 Λήξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.
23:45 Εναρξη του β' ημιχρόνου της παράτασης.
106' Κλείνει τις αλλαγές της και η Ισπανία: ο Βίγια δίνει την θέση του στον Τόρες.
109' Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Χαίτινχα για φάολυ στον Ινιέστα.
110' Η εκτέλεση φάουλ του Τσάβι περνά άουτ.
111' Την κίτρινη κάρτα αντίκρισε και ο Φαν Ντερ Βιλ για φάουλ στον Ινιέστα.
115' Η εκτέλεση φάουλ του Σνάιντερ περνά άουτ. Ο Γουέμπ δεν είδε ότι η μπάλα βρήκε στον Φάμπρεγκας.
116' Γκολ!!!!!!! Ο Ινιέστα ανοίγει το σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή, ύστερα από πάσα του Φάμπρεγκας.
117' Κίτρινη κάρτα στον Ματάισεν για διαμαρτυρία στον Γουέμπ.
118' Κίτρινη κάρτα στον Ινιέστα επειδή έβγαλε την φανέλα του στους πανηγυρισμούς του γκολ.
121' Κίτρινη κάρτα και στον Τσάβι.
123' Ο Γουέμπ σφυρίζει την λήξη του αγώνα που βρίσκει την Ισπανία να πανηγυρίζει την κατάκτηση του 19ου Παγκοσμίου Κυπέλλου.