Τρίτη 27 Ιουλίου 2010

Αποχαιρετούν με ήττα την Αυστρία

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τη Μάιντς, σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Κιτσμπιούχελ, όπου προετοιμάζονται οι πρωταθλητές Ελλάδας ενόψει των υποχρεώσεών τους για τη νέα χρονιά. Ο Σίντνεϊ Γκοβού έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του με την...
πράσινη φανέλα, όπως και ο Ιωαννίδης, που αγωνίστηκε στα τελευταία 25 λεπτά, ενώ ο Νίκος Νιόπλιας δεν είχε στη διάθεσή του τον τραυματία Λέτο.
Η γερμανική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό, όταν ο Μπαμπανγκίντα εκμεταλλεύθηκε το λάθος γύρισμα του Βύντρα στον Τζόρβα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Παναθηναϊκός δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, τις οποίες δεν μπόρεσε να αξιοποίησει, και στο 73΄ ο Γκεοργκίεφ με σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.
Η σύνθεση του Παναθηναϊκού: Τζόρβας, Σαριέγκι (46΄ Μπιάρσμιρ), Καντέ, Βύντρα (46΄ Σεϊταρίδης), Σπυρόπουλος (65΄ Ιωαννίδης), Μαρίνος (46΄ Σιμάο), Κατσουράνης (78΄ Δημούτσος), Νίνης (46΄ Κλέιτον), Γκοβού (65΄ Γκάμπριελ), Καραγκούνης (65΄ Μαυρίας), Σισέ (65΄ Πετρόπουλος).