Τετάρτη 4 Αυγούστου 2010

Έκανε δώρο την πρόκριση..... ΠΑΟΚ – Άγιαξ 3-3 (video)

ΔΕΙΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΓΚΟΛ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟ
Ύστερα από μια συγκλονιστική εμφάνιση, ο
ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 3-3 με τον Άγιαξ και αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Δικέφαλος βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (1-3), αλλά με τεράστια ψυχικά αποθέματα μείωσε σε 2-3, έχασε πέναλτι με τον Ίβιτς και μοναδικό τετ α τετ του Σαλπιγγίδη για να ισοφαρίσει το ματς και τελικά τα κατάφερε στις καθυστερήσεις με τον Ίβιτς. Ο χρόνος όμως που απέμεινε δεν στάθηκε αρκετός για μια μεγάλη ανατροπή κι έτσι ο ΠΑΟΚ έμεινε με τις εντυπώσεις, κάνοντας ουσιαστικά δώρο την πρόκριση στον αντίπαλο του. Στο ύψος των περιστάσεων οι χιλιάδες οπαδοί του Δικεφάλου, χειροκρότησαν τους παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη στο φινάλε.
Έκανε δώρο την πρόκριση…Καταθέτοντας ψυχή και πάθος ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο όνειρο της πρόκρισης στα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, το «άγγιξε», αλλά τελικά δεν μπόρεσε να το ζήσει. Ο Άγιαξ πραγματοποιώντας ένα εκπληκτικό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο του β' ημιχρόνου μετέτρεψε το 1-0 της ανάπαυλας σε 1-3 και «τσάκισε» το «Δικέφαλο», ο οποίος έφτασε στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι περισσότερο.Οι συνθέσεις:
ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Σνάουτσνερ, Κοντρέρας, Τσιρίλο, Μπουσαϊντί, Βιτόλο, Γκαρσία, Ίβιτς, Σορλέν, Βιερίνια, Σαλπιγγίδης
ΑΓΙΑΞ: Στεκέλενμπουργκ, Ανίτα, Βερτόνγκεν, Αλντερβέιρελντ, Φαν Ντερ Βιλ, Εμάνουελσον, Λίντγκρεν, Ντε Ζέου, Ντε Γιονγκ, Σουάρες, Σουλεϊμανί
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καρμπάγιο (Ισπανία)
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
8΄Δυνατό σουτ του Λίντγκρεν έξω από την περιοχή, η μπάλα βρίσκει στα ακροδάκτυλα του Κρέσιτς, στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ
12΄Σέντρα του Ντε Ζέου, κεφαλιά του Σουάρες, φεύγει άουτ
14΄Λάθος του Φαν Ντερ Βιλ, ο Σαλπιγγίδης απέναντι από τον Στεκέλενμπουργκ πλασάρει, η μπάλα κυλά προς τα δίχτυα, αλλά δείχνει να μην περνά ολόκληρη τη γραμμή του τέρματος
16΄Από την εκτέλεση φάουλ του Σορλέν, ο Βιερίνια στο πρώτο δοκάρι πιάνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα
28΄Ο Βιερίνια κατέβασε άψογα την μπάλα μέσα στην περιοχή, σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Στεκέλενμπουργκ έδιωξε
36΄Μακρινό σουτ του Εμάνουελσον η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ
38΄Ο Ντε Ζέου σουτάρει λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Κρέσιτς πέφτει στη γωνία του και μπλοκάρει τη μπάλα
42΄Σουτ του Σουλεϊμανί από πλάγια θέση, η μπάλα φεύγει άουτ
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-0

48΄Από τη μπαλιά του Φαν Ντερ Βιλ, ο Σουάρες κατέβασε μέσα στην περιοχή και με σουτ έκανε το 1-1
50΄Από την παράλληλη σέντρα του Σουάρες, ο Ντε Γιονγκ με κοντινή προβολή κάνει το 1-2
53΄Ο Λίντγκρεν εκτελεί φάουλ από πλάγια θέση έξω από την περιοχή, η μπάλα παίρνει περίεργα φάλτσα και καταλήγει στα δίχτυα (1-3)
55΄Από την παράλληλη σέντρα του Σορλέν ο Σαλπιγγίδης από κοντά μειώνει σε 2-3
61΄Κίτρινη κάρτα στον Τσιρίλο
67΄Ο Σουάρες ξεφεύγει από τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ, σουτάρει αλλά η μπάλα φεύγει άουτ
71΄Σέντρα του Σουάρες, κεφαλιά του Ντε Γιονγκ, η μπάλα και πάλι στον Ουρουγουανό που σουτάρει στο δοκάρι
76΄Ο Μπουσαϊντί κερδίζει πέναλτι από τον Ανίτα, αλλά ο Στεκέλενμπουργκ νικά τον Ίβιτς από την άσπρη βούλα
76΄Κίτρινη κάρτα στον Ανίτα
85΄Σέντρα του Βιερίνια, κεφαλιά του Φιλομένο φεύγει άουτ
86΄Σουτ του Ίβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ
89΄Απίστευτη ευκαιρία, με τον Σαλπιγγίδη να μην καταφέρνει να νικήσει από κοντά τον Στεκέλενμπουργκ
92΄Ο Ίβιτς από κοντά, μετά από φάση διαρκείας, κάνει το 3-3