Πέμπτη 30 Δεκεμβρίου 2010

Κοντά στον τελικό του κυπέλλου ο Παναθηναϊκός...Επικράτησε με 87-58 επί του Άρη

Το πρώτο μεγάλο βήμα για την πρόκριση του στον τελικό της 6ης Μαρτίου έκανε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 87-58 του Άρη στον πρώτο ημιτελικό και έχει το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση. Για το σύνολο του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έφτανε το τρίτο δεκάλεπτο ώστε να εκτοξευτεί η διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Η ρεβάνς στις 9 Φεβρουαρίου στο Αλεξάνδρειο.
Η εμφάνιση του Κώστα Τσαρτσαρή στην 3η περίοδο, διάστημα στο οποίο, οι «πράσινοι» εκτόξευσαν τη διαφορά και «καθάρισαν» το παιχνίδι ήταν καταλυτική. Ο διεθνής φόργουορντ σημείωσε 19 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ έμεινε χωρίς λάθος σε περίπου 20 λεπτά συμμετοχής. Τέσσερις ακόμη παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς πέτυχαν διψήφιο νούμερο πόντων. Ο Μιλένκο Τέπιτς είχε συνεισφορά 14 πόντους, από 11 πρόσθεσαν οι Δημήτρης Διαμαντίδης και Ρομέιν Σάτο, ενώ 10 πόντους είχε συγκομιδή ο Ιαν Βουγιούκας. Για τον Άρη που έμεινε στο παιχνίδι στο α΄ μέρος, ο Άντονι Τάκερ ήταν εκπληκτικός με 21 πόντους χωρίς να έχει προπονηθεί με την ομάδα της Θεσσαλονίκης αφού ενσωματώθηκε σήμερα απευθείας από το αεροδρόμιο. Ο Μπόμπι Μπράουν που επίσης επέστρεψε σήμερα από τις ΗΠΑ δεν μπόρεσε να βοηθήσει ουσιαστικά τον Άρη. Ξεχώρισε ο δανεικός από τον Ολυμπιακό, Κώστας Σλούκας με 11 πόντους. Η άνετη νίκη του Παναθηναϊκού αποκτά ακόμη μεγαλύτερη αξία αφού, οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν χωρίς τους Μάικ Μπατίστ, Ντρου Νίκολας και βέβαια τον Άλεξ Μάριτς.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 43-37, 70-49, 87-58

Μετά, το 6-5, ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 13-0 και προηγήθηκε με 19-5. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης ήταν αρχηγός και στο παρκέ για τους γηπεδούχους που ευστόχησαν σε 10/14 βολές στην πρώτη περίοδο και το 21-8 μετετράπη σε 24-10 (+14), στο 8ο λεπτό. Το τρίποντο του Τάκερ επέτρεψε στους Θεσσαλονικείς να μειώσουν, 24-16, με την εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο Τάκερ, Σλούκας και Τσαϊρέλης μάζεψαν τη διαφορά και με επιμέρους σκορ 17-9 από το -14 (24-10) κατέβασαν την τιμή της διαφοράς σε μονοψήφιο νούμερο και μείωσαν σε 33-27. Με πρωταγωνιστή τον Τάκερ ο Αρης συνέχισε να «βομβαρδίζει» το καλάθι του Παναθηναϊκού και περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου μείωσε σε 39-35, μετά από σερί 6-0 κι ενώ ο Σαρόν Ντρούκερ έστελνε δεύτερο παίκτη στον Ίαν Βουγιούκα. Τσαρτσαρής και Σάτο έστειλαν τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια στο +6 (43-37).

Η εικόνα του Παναθηναϊκού στο α΄ μέρος είχε προβληματίσει εύλογα τον Ομπράντοβιτς, αλλά η εμφάνιση της 3ης περιόδου ήταν αυτό που ζητούσε ο Σέρβος τεχνικός από τους παίκτες του. Ο Τέπιτς από την περιφέρεια και ο Τσαρτσαρής στη φροντ λάιν βρήκαν τρόπο να «τρυπήσουν» την άμυνα του Άρη, με τους παίκτες του Ντρούκερ να είναι φορτωμένοι με φάουλ από το α΄ μέρος. Τέπιτς και Τσαρτσαρής σημείωσαν τους 24 από τους 27 πόντους του Παναθηναϊκού στην 3η περίοδο. Το 61-48 δημιουργεί από μόνο του την εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ σ' αυτό το διάστημα. Με τον Τάκερ να έχει σιωπήσει λόγω της άμυνας που εφάρμοσε πάνω του ο «Ζοτς» και μάλιστα να χρεώνεται με 4ο φάουλ πριν το 30΄, το 70-49 της 3ης περιόδου έχρηζε αδιαφιλοκίνητο φαβορί -όχι μόνο για τη νίκη, αλλά και για την πρόκριση- τον Παναθηναϊκό. Στη συνέχεια, όταν αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο Ντάστον και ο ο Μπράουν συνέχισε να είναι... αλλού, το έργο των γηπεδούχων έγινε ευκολότερο. Αιφνιδιασμοί και 82-52 στο 36΄. Ο Ομπράντοβιτς έριξε στο παρκέ και τους Μπόγρη, Ζούμπο και το τελικό 87-58 δεν άφηνε περιθώρια αμφισβήτησης για το ποια ομάδα θα είναι το φαβορί, στη ρεβάνς της 9ης Φεβρουαρίου.

Διαιτητές: Τανατζής, Ψαριανός, Ανδρικόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Καραμολέγκος, Τέπιτς 14 (1), Μπόγρης 1, Περπέρογλου 6, Καϊμακόγλου 6 (1), Φώτσης 4, Σάτο 11 (1), Ζούμπος, Τσαρτσαρής 19, Διαμαντίδης 11 (1), Βουγιούκας 10, Καλάθης 5 (1)

ΆΡΗΣ (Σαρόν Ντρούκερ): Μπράουν 1, Ντάνστον 8, Σλούκας 11 (2), Ταπούτος 5 (1), Τάκερ 21 (2), Τσαϊρέλης 5, Χατζιβρέττας, Χαραλαμπίδης 3, Σκορδίλης 2, Κουμπούρας, Μπορόβνιακ, Χρυσικόπουλος 2