Πέμπτη 16 Δεκεμβρίου 2010

Europa League: Άρης-Ρόζενμποργκ 2-0 (videos)

(32)Αρης...

Ο 'Αρης ήθελε ίσο ή καλύτερο αποτέλεσμα από την κάτοχο Ατλέτικο Μαδρίτης για να την αφήσει εκτός διοργάνωσης και να περάσει στους 32 του Europa League. Πέτυχε το καλύτερο, νικώντας 2-0 την Ρόζενμποργκ στο "Κλεάνθης Βικελίδης" με τα γκολ του Τσέζαρεκ και του Φατί στην εκπνοή των δύο 45λεπτων και πήρε μια ιστορική πρόκριση, αφήνοντας έξω τους Ισπανούς οι οποίοι έμειναν στο 1-1 στη Γερμανία. H ομάδα του 'Εκτορ Ραούλ Κούπερ τερμάτισε δεύτερη στον 2ο όμιλο με 10 βαθμούς, πίσω από τη Λεβερκούζεν και θα είναι στην κλήρωση της Παρασκευής.
Ο 'Αρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με στόχο να πάρει τον έλεγχο από το ξεκίνημα. Η ομάδα του 'Εκτορ Ραούλ Κούπερ ήθελε από νωρίς το προβάδισμα προκειμένου να ξενοιάσει και να μην την αποσχολεί το αποτέλεσμα στο άλλο ματς του ομίλου ανάμεσα σε Λεβερκούζεν και Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι κιτρινόμαυροι έδωσαν ξέφρενο ρυθμό στην αναμέτρηση καθοδηγούμενοι από τους χιλιάδες οπαδούς τους οι οποίοι είχαν δημιουργήσει καυτή ατμόσφαιρα στο παγωμένο από τον χιονιά "Κλέάνθης Βικελίδης".
Στο 13' και 14' τα σουτ των Τόχα και Χαβίτο "ζέσταναν" τον γκολκίπερ των Νορβηγών, ο οποίος έκανε την απόκρουση του πρώτου ημιχρόνου στο 23΄στην πολύ καλή απ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μίσελ. Στο 30' η ελληνική ομάδα ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ντεμίντοφ πάνω στον Τσέζαρεκ και κάπου εκεί οι Νορβηγοί ισορρόπησαν το ματς, απειλώντας μάλιστα τόσο στο 31' με τον Πρίτσα, όσο και στο 40' με ένα καλό σουτ του Ανάν που πήρε επικίνδυνη τροχιά. Τελικά στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους ο 'Αρης ευτύχησε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ. Ο Κόκε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή των Νορβηγών καθυστέρησε λίγο αλλά τελικά έπιασε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στο πόδι αμυντικού και να παίρνει παράξενη ψηλοκρεμαστή πορεία προς την εστία. Ο Όρλουντ προσπάθησε να τη διώξει σε κόρνερ, αλλά την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι με αποτέλεσμα στην επαναφορά ο Τσέζαρεκ με κεφαλιά εξ επαφής την έσπρωξε στα δίχτυα.
Στο δεύτερο μέρος ήταν φυσικό ο 'Αρης να ρίξει ταχύτητα δίνοντας περισσότερο χώρο στους Νορβηγούς, οι οποίοι όμως δεν "πάταγαν" εύκολα περιοχή και απλά κρατούσαν περισσότερο τη μπάλα στην κατοχή τους. Η ελληνική ομάδα έδειχνε ότι ελέγχει το ματς, έχοντας από το πρώτο μέρος το "πάνω χέρι", ενώ στο 56' θα μπορούσαν να είχαν "κλειδώσει" τη νίκη με προβάδισμα δύο γκολ, αν ο διαιτητής δεν έδειχνε "παίζετε" σε μαρκάρισμα του Ντεμίντοφ επί του Κόκε, την ώρα που ο Ισπανός ήταν απέναντι στον 'Ορλουντ. Λίγο αργότερα το γκολ της... Λεβερκούζεν ανέβασε την θερμοκρασία στις κερκίδες δίνοντας ακόμη πιο πανηγυρικό τόνο. Κι αφού ούτε το σουτ του Ντόρσιν στο 74', ούτε η ισοφάριση της Ατλέτικο Μαδρίτης δεν μπόρεσαν να αλλάξουν τα δεδομένα το μεγάλο... πάρτι πλησίαζε. Το τελευταίο δεκαπεντάλεπτο κυλούσε χωρίς τη μεγάλη φάση μέχρι ο Φατί να κάνει το 2-0 και να δώσει, λίγο πριν το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή, το έναυσμα για τους ξέφρενους πανηγυρισμούς.
Άρης: Σηφάκης, Βανγκέλι, Μίσελ, Λαζαρίδης, Κουλουχέρης, Τόχα, Πρίττας, Χαβίτο, Μενδρινός, Κόκε, Τσέζαρεκ.
Ρόζενμποργκ: Όρλουντ, Λούστιγκ, Ντόρσιν, Ανάν, Μπιάρσμιρ, Γιάμτφαλ, Μόλντσκρεντ, Ντεμίντοφ, Σκέλμπρεντ, Χένρικσεν, Πρίτσα.
Λεπτό προς λεπτό η αναμέτρηση
Μικρή καθυστέρηση στην έναρξη καθώς πρέπει να σκουπιστούν τα χιλιάδες χαρτάκια που έχουν πέσει στον αγωνιστικό χώρο(είχαν μοιραστεί 5 τόνοι!)
20.02 'Εναρξη αγώνα
13' Πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα για τον 'Αρη, από κεφαλιά του Τσέζαρεκ ο Τόχα πιάνει το σουτ στην κίνηση από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, όμως ο 'Ορλουντ αποκρούει με το πόδι
14' Δυνατό μακρινό σουτ του Χαβίτο πάνω από τα δοκάρια της εστίας των Νορβηγών
23' Πολύ καλή απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μίσελ με το αριστερό αλλά ο 'Ορλουντ αποκρούει
30' Oι παίκτες του 'Αρη ζητούν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ντεμίντοφ επί του Τσέζαρεκ
31' Αδύναμη κεφαλιά του Πρίτσα μπλοκάρει ο Σηφάκης
39' Καλή σέντρα του Βανγκέλι από δεξιά, ο Κόκε δεν προλαβάινει να βάλει την προβολή μέσα από στην μικρή περιοχή
40' Καλό σουτ του Ανάν, η μπάλα κοντράρει σε αμυντικό του 'Αρη και καταλήγει κόρνερ
45' ΓΚΟΛ 1-0. Ο 'Αρης παίρνει το πολυπόθητο προβάδισμα. Ο Κόκε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή των Νορβηγών σουτάρει όμως η μπάλα κοντράρει στο πόδι αμυντικού και παίρνει παράξενη ψηλοκρεμαστή τροχιά προς την εστία. Ο Όρλουντ προσπαθεί να τη διώξει σε κόρνερ, αλλά τη στέλνει στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Τσέζαρεκ με κεφαλιά εξ επαφής την σπρώχνει στα δίχτυα
45+2' Λήξη ημιχρόνου. Ο Άρης βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση. Το άλλο παιχνίδι μεταξύ Λεβερκούζεν και Ατλέτικο Μαδρίτης στη Γερμανία παραμένει στο μηδέν
46' Ξεκίνημα δεύτερου μέρους. Οι δύο ομάδες συνεχίζουν με τις ίδιες ενδεκάδες
48' Ο Πρίτσα αιφνιδιάζεται και από πολύ κοντά δεν καταφέρνει να σουτάρει
56' Ο Ντεμίντοφ φαίνεται να σπρώχνει μέσα στην περιοχή των Νορβηγών τον Κόκε, όμως ο διαιτητής δείχνει "παίζετε" και στη συνέχεια της φάσης ο Βανγκέλι σουτάρει άουτ
65' Αλλαγή για τη Ρόζενμποργκ. Ο Ίβερσεν στη θέση του Χάμτφαλ
69' H Λεβερκούζεν πέτυχε γκολ επί της Ατλέτικο Μαδρίτης
72' H Aτλέτικο ισοφάρισε
74' Μεγάλη ευκαιρία της Ρόζενμποργκ με τον Ντορσίν να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Σηφάκη να αποκρούει εντυπωσιακά
76' Κίτρινη κάρτα στον Πρίτσα
79' Ο Ρουίς στη θέση του Τσέζαρεκ
83' Ο Καζναφέρης στη θέση του Μενδρινού
86' Aπ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρουίς στέλενει τη μπάλα άουτ
88' O Φατί στη θέση του Κόκε
90'+2  ΓΚΟΛ. 2-0 για τον 'Αρη με εξαιρετική ενέργεια του Φατί
90+2' Λήξη αγώνα. Μεγάλη πρόκριση για τον 'Αρη.
Άρης-Ρόζενμποργκ 1-0 (45' Τσέζαρεκ)

Αρης-Ρόζενμποργκ (2-0, Φατί)