Παρασκευή 10 Δεκεμβρίου 2010

Europa League: Μάλαγα-Ολυμπιακός 76-74 (video)

Σε ένα συγκλονιστικό αγώνα στην Ανδαλουσία ο Ολυμπιακός έχασε με 76-74 από την Μάλαγα αφού ο Μίλος Τεόντοσιτς αστόχησε από τα οκτώ μέτρα στο τελευταίο σουτ του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» με επιμέρους σερί 21-2 έκαναν την μεγάλη επιστροφή στο 4ο δεκάλεπτο αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Ωστόσο η κατάσταση βρίσκεται στα χέρια τους αφού στην τριπλή ισοβαθμία με Ρεάλ και Μάλαγα έχουν το πλεονέκτημα και με νίκες στα δύο τελευταία παιχνίδια εξασφαλίζουν την πρωτιά του ομίλου. Ο Μπλάνκο κορυφαίος για την Μάλαγα, Σπανούλης και Τεόντοσιτς πήραν από το χέρι τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-37, 62-50, 76-74

Οι «ερυθρόλευκοι» με πρωταγωνιστές τους Μπουρούση, Σπανούλη, ανέκαμψαν μετά από ένα «φτωχό» πρώτο εξάλεπτο, που βρέθηκαν στο -8 (14-6 με τρίποντο του Μπλάνκο), και με σερί 9-0 βρέθηκαν στο +1 (15-14), ενώ οι δύο ομάδες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλες 17-17. Με επτά διαδοχικούς πόντους του Τεόντοσιτς ο Ολυμπιακός έμεινε κοντά στο σκορ (28-24 στο 14'), στην προσπάθεια της Μάλαγα να οικοδομήσει μία διαφορά ασφαλείας, ενώ Σέρβος γκαρντ σημειώνοντας τους 11 από τους 13 πόντους του μέχρι το ημίχρονο στη δεύτερη περίοδο, κράτησε την ελληνική ομάδα «ζωντανή», όταν στο 16' μείωσε στο -1 (31-30). Ωστόσο, οι αιφνιδιασμοί της ισπανικής ομάδας και η αδυναμία του Ολυμπιακού να περιορίσει το περιφερειακό σουτ των αντιπάλων συνέβαλαν ώστε το σύνολο του Ρενέσες να πάρει το δρόμος προς τα αποδυτήρια στο +5 (42-37).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός κατέρρευσε... Οι «ερυθρόλευκοι», με τους Σπανούλη, Τεόντοστις, «εγκλωβισμένους» επιθετικά, κακές επιστροφές, κενά στην άμυνα, και μη μπορώντας να ακολουθήσει το γρήγορο ρυθμό της Μάλαγα βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ. Οι γηπεδούχοι, με καλή συνεργασία (έφτασαν τις 18 ασίστ), μάλιστα εκτόξευσαν τη διαφορά στο 27' στο +14 (58-44), ενώ μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +12 (62-50). Στο 32' η διαφορά υπέρ των Ισπανών έφτασε τους +17 πόντους (67-50) και όλα έδειχναν ότι είχαν τελειώσει για τον Ολυμπιακό. Ωστόσο, με πρωταγωνιστή τον Σπανούλη (5 διαδοχικούς πόντους) και άξιο συμπαραστάτη τον Ερτσεγκ ο Ολυμπιακός, που έβλεπε τη Μάλαγα να χάνει το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο, έτρεξε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 21-2 και περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη πέρασε μπροστά με 71-69, μετά από δύο διαδοχικά τρίποντα (από Κέσελ και Ερτσεγκ). Ο Ροντρίγκεθ ισοφάρισε με βολές σε 71-71 και η Μάλαγα με σερί 6-0 ξέφυγε με 75-71. Ο Τεόντοστις από τα 6.75 μείωσε στα 25'' σε 75-74, ο Μπλάκνεϊ ευστόχησε μόνο στη 1 από τις 2 βολές (76-74), αλλά λάθος πάσα του Σπανούλη και άστοχο τρίποντο του Τεόντοστις από τα 8 μέτρα στέρησαν από τον Ολυμπιακό ένα σπουδαίο «διπλό».

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Πατερνίκο (Ιταλία), Λόπες (Πορτογαλία)

ΜΑΛΑΓΑ (Αϊτο Γκαρθία Ρενέσες): Ροντρίγκεθ 6, Φρέιρε 2, Πρίντεζης, Μπαρέρα 4, Χιμένεθ 5 (1), Τρίπκοβιτς 8 (2), Μπλάκνεϊ 8 (1), Λίμα, Φρίλαντ 12, Αρτσιμπαλντ 8, Μπαπτιστ 2, Μπλάνκο 21 (3).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ιβκοβιτς): Παπαλουκάς 1, Νεστέροβιτς 6, Σπανούλης 19 (2), Μπουρούσης 6, Κέσελ 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 1, Παπανικολάου, Ερτσεγκ 15 (1), Τεόντοσιτς 20 (2), Χαλπερίν, Λούκας 1.

Μάλαγα-Ολυμπιακός 76-74