Παρασκευή 10 Δεκεμβρίου 2010

Europa League: Παναθηναϊκός-Ολίμπια 95-88 (video)

Το μεγαλείο του Δημήτρη Διαμαντίδη κράτησε ζωντανό τον Παναθηναϊκό που πλέον βρίσκεται αγκαλιά με την πρώτη θέση του 4ου ομίλου. O 3-D, που έχασε την καθοριστική βολή στον πρώτο αγώνα στην Σλοβενία, γύρισε ένα αγώνα που ήταν χαμένος και η εμπειρία των πέντε πρωταθλητρών φορές Ευρώπης κυριάρχησε στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκτός του Διαμαντίδη, Φώτσης, Μπατίστ και Νίκολας στο τέλος κορυφαίοι για τους «πράσινους», ενώ καθοριστικοί για τους Σλοβένους ήταν οι Όζμπολτ και Γκρέγκορι. Έντονες διαμαρτυρίες από την ελληνική ομάδα γα την διαιτησία.
Τα δεκάλεπτα: 23-17, 37-33, 50-54, 79-79κ.α., 95-88 παρ.

Φώτσης και Διαμαντίδης μπήκαν ορεξάτοι και από τα 6.75 φρόντισαν να θέσουν τον Παναθηναϊκό σε ρόλο οδηγού. Στο 4' και μετά από τρίποντο του αρχηγού της ελληνικής ομάδας, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με +3 (10-7), ενώ μετά από το 12-12 στο 5' οι γηπεδούχοι, που έλεγξαν τα επιθετικά ριμπάουντ και με καλή άμυνα έκλεισαν τους αιφνιδιασμούς των Σλοβένων, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 11-5 και μπήκαν στη δεύτερη περίοδο στο +6 (23-17). Με λέι απ του Καλάθι ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά στο 12' σε 26-17, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Με τον Γκρέγκορι να οργιάζει στο λόου ποστ και στη γραμμή του τριπόντου (στο β' δεκάλεπτο σημείωσε τους 9 από τους 11 πόντους του) οι φιλοξενούμενοι απάντησαν αρχικά με σερί 7-0, μειώνοντας σε 26-24, ενώ στο 19' ο Αμερικανός κράτησε τη διαφορά των 2 πόντων από τα 6.75 γράφοντας το 35-33. Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός, που δεν είχε συγκέντρωση και έκανε διαδοχικά λάθη, ήταν να διαμορφώσει το σκορ ημιχρόνου, 37-33, με τον Σάτο από τη γραμμή των βολών.

Χάρη στην προσαρμοσμένη άμυνα η Ολίμπια έκλεισε τους διαδρόμους στον Παναθηναϊκό και οι Σλοβένοι, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των «πράσινων» από τα 6.75 πέτυχαν αρχικά την ισοφάριση και αργότερα την ανατροπή, ενώ έδειχναν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Ο Όζμπολτ έγραψε στο 22' το 39-39 και οι δύο ομάδες αντάλλαξαν πολλές φορές την πρωτοπορία στο σκορ, μέχρι το 28', καθώς από το 50-50 ακολούθησε σερί 4-0 των Σλοβένων με πρωταγωνιστές τους Σερμαντίνι (κάρφωμα) και Ιλιέφσκι, που διαμόρφωσαν το 54-50 του δεκαλέπτου. Με νέο σέρι 5-0 η Ολίμπια ανέβασε τη διαφορά στο +9 (59-50), Καϊμακόγλου από τα 6.75 και ο πολύ καλός απόψε Σάτο με βολές μείωσε σε 59-55, αλλά η Ολίμπια έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός, χάρη στην εμπειρία του, «ροκάνισε» διακριτικά τη διαφορά και με τρίποντο του Περπέρογλου μείωσε σε 68-66, για να αναλάβει δράση ο αρχηγός του Παναθηναϊκού...

Με one man show ο Δημήτρης Διαμαντίδης έδειξε την κλάση του και με προσωπικό ρεσιτάλ (13 διαδοχικούς πόντους), το οποίο άρχισε περίπου 1,5 λεπτό πριν τη λήξη, πέτυχε την ισοφάριση στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, αφού πρώτα πήρε το ριμπάουντ από χαμένο τρίποντο του Μπατίστ. Ουσιαστικά, οι Σλοβένοι αυτοκτόνησαν με μοιραίο τον Μαρκοτα, όταν ο τελευταίος υπέπεσε σε λανθασμένο φάουλ στον Διαμαντίδη δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και ενώ η Ολίμπια ήταν στο +4 (75-79).

Στην παράταση ο Παναθηναϊκός με ανεβασμένη την ψυχολογία δεν επέτρεψε στην Ολίμπια σε κανένα σημείο να τον αμφισβητήσει και με 4/6 τρίποντα (3 από Νίκολας) πέτυχε επιμέρους σκορ 16-9 και έφτασε άνετα στη νίκη με 95-88.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζιεμπλίτσκι (Πολωνία), Κόντε (Ισπανία), Τραβίτσκι (Πολωνία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Περπέρογλου 9 (2), Μπατίστ 14, Φώτσης 17 (3), Σάτο 12, Νίκολας 15 (5), Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 16 (2), Βουγιούκας, Καλάθης 4, Καϊμακόγλου 3 (1).

ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΙΟΥΜΠΛΙΑΝΑ (Γιούρι Ζντοβτς): Ιλιέφσκι 16 (4), Γκρέγκορι 19 (1), Σάλιν, Μούριτς 4 , Γιαγκόντνικ 10, Σερμαντίνι 6, Πίνκνεϊ 8, Μάρκοτα 9 (1), Λόρμπεκ 1, Όζμπολτ 15 (1).
Παναθηναϊκός-Ολίμπια 95-88