Σάββατο 18 Δεκεμβρίου 2010

Super League: Εργοτέλης – Πανσερραϊκός 2-0 (video)

ergotelis panserraikos 2 0Ο Eργοτέλης επικράτησε 2-0 του Πανσερραϊκού για την 15η αγωνιστική της Super League και ολοκλήρωσε με επιτυχία τις υποχρεώσεις του στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Budimir (17’) και Wisio (85’) οι σκόρερ της αναμέτρησης, την οποία τα «λιοντάρια» ολοκλήρωσαν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Mawene με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 80’.
Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο και απείλησαν για πρώτη φορά στο 4ο λεπτό με τον Φραγκουλάκη, πριν ο Budimir στο 17’ κάνει με κεφαλιά το 1-0. Οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου δεν επαναπαύθηκαν στο γκολ και συνέχισαν να πιέζουν, αλλά ο Radman κρατούσε τους Σερραίους ζωντανούς. Την ίδια ώρα, οι φιλοξενούμενοι είδαν το διαιτητή να τους ακυρώνει ένα τέρμα στο 31’ για επιθετικό φάουλ του Dale πάνω στο Δασκαλάκη και πέραν τούτου ουδέν. Ίδια η εικόνα και στο β’ μέρος, με τους Κρητικούς να έχουν μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Budimir στο 64’ κατέληξε στο δοκάρι. Στο 80’ ο Mawene αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και το έργο της ομάδας του έγινε ακόμα δυσκολότερο. Όλα τελείωσαν στο 85’ όταν Wisio έκανε το 2-0 και «κλείδωσε» τη νίκη για τον Εργοτέλη.
Σκόρερ: 17’ Budimir, 85’ Wisio