Τετάρτη 19 Ιανουαρίου 2011

Κύπελλο ΟΠΑΠ: Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 0-2 (video)

Με δύο γκολ του Λυμπερόπουλου στο 64' και το 80' η ΑΕΚ νίκησε 2-0 τον γηπεδούχο Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και πήρε σαφέστατο προβάδισμα για την πρόκριση στους "4' της διοργάνωσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Καρνέζης, Σεϊταρίδης, Σαριέγκι, Καντέ, Νίνης, Σισέ, Λέτο, Μαρίνος, Σιμάο, Καραγκούνης, Σπυρόπουλος
ΑΕΚ: Σάχα, Νασούτι, Δέλλας, Γκερέιρο, Γιάχιτς, Μάκος, Καράμπελας, Λαγός, Ντιόπ, Σκόκο, Λυμπερόπουλος
Διαιτητής: Καλόπουλος.6' Mπάσιμο του Γιάχιτς από τα δεξιά μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού, όμως καθυστερεί και δεν πασάρει στον Γκερέιρο με αποτέλσμα ο Λέτο να προλάβει και με τάκλιν να παραχωρήσει κόρνερ
7' Σουτ του Καραγκουνη απο μακρινη απόσταση δεν ανησύχησε τον Σάχα
14' Κίτρινη κάρτα στον Μάκο
18' Κίτρινη κάρτα στον Σπυρόπουλο.
19' Μακρινό σουτ από τον Καράμπελα δεν ανησυχεί ο Καρνέζης
21' "Βολίδα" του Νίνη έξω από την περιοχή, ο Σάχα απέκρουσε σε κόρνερ.
24' 'Εξυπνη Εκτέλεση φάουλ του Νίνη από πλάγια θέση αριστερά, αλλά ο Σάχα απέκρουσε με τις γροθιές σε κόρνερ.
26' Εξυπνο γύρισμα του Γκερέιρο από δεξιά, ο Σκόκο σούταρε από καλή θέση -μέσα στην περιοχή και δεξιά- αλλά η μπάλα κοντράρει στον Σιμάο και απομακρύνεται
32' Κίτρινη κάρτα στον Λυμπερόπουλο.
33' Σέντρα του Νίνη, ο Μαρίνος έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Σάχα μπλόκαρε εύκολα.
37' Σουτ του Σκόκο από το ημικύκλιο, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
38' Ο Μάκος έστρωσε ωραία στον αμαρκάριστο Σκόκο, αλλά το απευθείας σουτ του Αργεντινού από το ημικύκλιο της περιοχής περνάει ψηλά άουτ.
45' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Μετά από εντυπωσιακό συνδυασμό των Σισέ-Μαρίνου και σουτ του δεύτερου που απέκρουσε ο Σάχα, ο Λέτο προλαβε την επαναφορά και έκανε την προβολή από κοντά, όμως η μπάλα πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι!
45'+1' Λήξη του ημιχρόνου
'Eναρξη δεύτερου μέρους
52' Ο Νίνης γύρισε στον Λέτο, o Aργεντινός μέσα στην περιοχή έκανε την παράλληλη σέντρα-σουτ, αλλά ο Σισέ δεν πρόλαβε τη μπάλα
54' Kίτρινη κάρτα στον Γκερέιρο
57' Ο Λαγός προσπάθησε να κρεμάσει τον Τζόρβα αλλά δεν τα καταφέρνει
50' Συρτό σουτ του Καραγκούνη, η μπάλα πέρασε πολύ άουτ.
64' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 0-1. 'Ενα σουτ του Σκόκο κτυπάει στ ασώματα των αμυντικών και καταλήγει στον Λαγό, εκείνος γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και με προβολή ο Λυμπερόπουλος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
66' Κίτρινη κάρτα στον Γιάχιτς.
67' Δύο αλλαγές για τον Παναθηναϊκό. Οι Κατσουράνης και Χριστοδουλόπουλος περνούν στον αγώνα στις θέσεις των Μαρίνου και Καραγκούνη.
68' Αλλαγή και για την ΑΕΚ, ο Μπλάνκο μπαίνει στη θέση του Γκερέιρο.
70' Σουτ του Νίνη από μακριά η μπάλα άουτ
71' Aλλαγή για την ΑΕΚ, ο Νταντόμο στη θέση του Σκόκο
80' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. 0-2. Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Λυμπερόπουλου, η μπάλα κτύπησε στην πλάτη του Λέτο και κατέληξε στα δίχτυα του Καρνέζη
81' Καλοζυγισμένο σουτ του Σισέ αποκρούεται εντυπωσιακά από τον Σάχα
90+1' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, ο Πετρόπουλος στη θέση του Νίνη
90'+2' Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Αργυρίου στη θέση του Λυμπερόπουλου