Πέμπτη 13 Ιανουαρίου 2011

Η άλωση του ΟΑΚΑ! Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 61-65 (video)

Το ντέρμπι βάφτηκε ερυθρόλευκο

Τρία χρόνια, δέκα μήνες και 25 μέρες μετά την τελευταία του νίκη στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός κέρδισε (65-61) τους «πράσινους» και απέκτησε τεράστιο προβάδισμα για την πρωτιά της κανονικής περιόδου.
Το πρόσωπο του αγώνα, ο Βασίλης Σπανούλης ξεκίνησε στην πεντάδα του Ολυμπιακού και οι περισσότερες επιθέσεις στην αρχή του αγώνα εκδηλώθηκαν από αυτόν. Ο Παναθηναϊκός ήταν προετοιμασμένος για αυτό το ενδεχόμενο και για αυτό ο «Κill-Bill» δεν κατάφερε και πολλά πράγματα. Πέτυχε ένα τρίποντο, αλλά αστόχησε δις και έτσι κόπηκε ο αρχικός του ενθουσιασμός για να πάρει επ’ ώμου τους «ερυθρόλευκους».
Οι «πράσινοι» είχαν μοναδική έννοια τους τον περιορισμό του Γιάννη Μπουρούση, ο οποίος κατάφερνε να βρίσκει τις λύσεις και ελέγχοντας τον τομέα των ριμπάουντ κυριαρχούσε στα πρώτα λεπτά (6-7, 4’).
Ο Ολυμπιακός από την άλλη πλευρά μπήκε στο παιχνίδι με τακτικό προσανατολισμό να σταματήσει τα «πλεονεκτήματα» του Παναθηναϊκού. Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς προσπάθησε να σταματήσει το ποστάρισμα των «πρασίνων» και να αποτρέψει τις αντίπαλες επιθέσεις ένας με έναν. Ο Μπατίστ δεν μπόρεσε να συνδυαστεί ιδανικά με τον Διαμαντίδη και τον Σάτο και έτσι προκειμένου να βρει πεδίο δράσης, έβγαινε για να σουτάρει στα πέντε μέτρα. Ο Μπουρούσης δεν ακολουθούσε και έτσι ο Παναθηναϊκός έπληττε τον Ολυμπιακό που έπαιζε πιο παθητικά τον Αμερικάνο σέντερ (12-9, 7’)...
Ο Διαμαντίδης δεν έλαβε αρκετές επιθετικές πρωτοβουλίες και έτσι αυτός που κλήθηκε από πλευράς «πρασίνων» να σκοράρει ήταν ο Ρομέιν Σάτο. Ο Αφρικάνος κατάφερε να ξεφύγει σε αρκετές φάσεις από τον Παπανικολάου και έτσι ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με 18-13 στο 9’.
Οι τρεις περιφερειακοί που χρησιμοποίησε για μεγάλο χρονικό διάστημα ο Ίβκοβιτς κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα, αλλά σε ένα ματς με πολύ άσχημα ποσοστά ευστοχίας, οι άμυνες ήταν αυτές που κυριαρχούσαν.
Τα φώτα πάνω τους πήραν οι διαιτητές για ένα δίλεπτο (15’-17’) με το αντιαθλητικό φάουλ που έδωσαν στον Νίκολας πάνω στον Μπουρούση (27-27) και την τεχνική ποινή στον Ίβκοβιτς μετά από δυο φάσεις (29-29).
Κάπου εκεί όμως, ο Παναθηναϊκός πήρε τα πάνω του. Ο Σάτο έτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους και οι «πράσινοι» με 7-0 σερί ανέβηκαν στο +5 (34-29) που σφραγίστηκε με κλάθι του Νίκολας.
Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Ο Ίβκοβιτς κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ μετά το σερί του Παναθηναϊκού και οι «ερυθρόλευκοι» με πρωταγωνιστή τον Έρτσεγκ ανέτρεψαν το σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι με 34-36.
Ο Ολυμπιακός στο ίδιο διάστημα είχε ως βασικό του προσανατολισμό να εκμεταλλευτεί τους ψηλούς του με τον Σπανούλη σε ρόλο δημιουργού. Οι Νεστέροβιτς και Έρτσεγκ τα πήγαν αρκετά καλά διατηρώντας τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ (43-46, 26’).
Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει πόντους πέρα από τον Νίκολας μόνο με ένα καλάθι του Περπέρογλου στον αιφνιδιασμό και δυο βολές του Φώτση, αλλά παρόλα αυτά χάρη στον Αμερικανό πέρασε μπροστά στο 28 ‘ με 49-48.
Οι ομάδες έμειναν μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου σε μονοψήφιο αριθμό, αλλά τα πολύ άσχημα ποσοστά ευστοχίας και των δυο ομάδων κράτησαν το σκορ σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα πέντε λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός πέτυχε δυο καλάθια με Βουγιούκα και Σάτο (53-51, 33’) και έπειτα 2/2 βολές του Έρτσεγκ και 1/2 του Βουγιούκα οδήγησαν τις ομάδες να μπουν στο τελευταίο πεντάλεπτο ισορροπώντας σε ένα λεπτό σχοινί (54-53, 35’).
Στο 35’40’’ ο Μπατίστ κέρδισε φάουλ, αλλά την ώρα που οι ομάδες επέστρεφαν στο παρκέ από το τάιμ άουτ μια φωτοβολίδα έπεσε στον αγκώνα του Παπαλουκά και ο Σχοινάς που βρισκόταν δίπλα διέταξε τις δυο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια προκαλώντας την προσωρινή διακοπή του αγώνα. Πέντε λεπτά αργότερα κατόπιν εκκλήσεως όλων των εμπλεκομένων ο αγώνας συνεχίστηκε.
Ο Αμερικάνος σέντερ του Παναθηναϊκού είχε 2/2 βολές με το παιχνίδι να παίζεται πια στις δυο ρακέτες το ματς οδηγήθηκε στο 58-58 (37’) με καλάθια των Φώτση και Νεστέροβιτς. Ο Σλοβένος ήταν αποτελεσματικότατος κοντά στο καλάθι του Παναθηναϊκού και οι περιφερειακοί του Ολυμπιακού τον έψαχναν σε κάθε φάση, ενώ από την άλλη πλευρά οι Μπατίστ και Φώτσης αποτέλεσαν τη γραμμή κρούσης προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν τα αργά πόδια του Νεστέροβιτς.
Ο Παπαλουκάς με coast to coast πέτυχε στον αιφνιδιασμό το 58-60 στο 38’ και στην επόμενη φάση ο Σπανούλης συνδυάστηκε ιδανικά με τον Νεστέροβιτς για το 58-62, 1’43’’ πριν το φινάλε. Την ίδια στιγμή, ο Διαμαντίδης επιχειρούσε βεβιασμένα σουτ και ο Νίκολας υπέπιπτε σε λάθη βασιζόμενος στην αυτοπεποίθηση που είχε αποκτήσει. Ο Παπαλουκάς όμως, τιμωρώντας την άμυνα του Παναθηναϊκού έκανε με λέι απ το 58-64, 1’18’’ πριν τη λήξη. Οι «πράσινοι» δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε την τεράστια νίκη με 65-61 αλώνοντας το ΟΑΚΑ.
Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-36, 49-51, 61-65
gazzeta.gr

Στην ανάπαυλα ο Ομπράντοβιτς προφανώς διαπιστώνοντας ότι ο Ολυμπιακός δεν είχε απάντηση στον Ντρου Νίκολας όταν ο Αμερικάνος έπαιρνε τη μπάλα σε μέση απόσταση έδωσε εντολή για να τροφοδοτηθεί λίγο πιο μέσα από τη γραμμή του τριπόντου και να δημιουργεί φάσεις μόνος του. Ο Νίκολας τα πήγε εξαιρετικά σκοράροντας 11 πόντους στα πρώτα οκτώ λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου προβληματίζοντας τον Ίβκοβιτς που χαράμισε πάνω του αρκετούς παίκτες και τακτικές, χωρίς όμως να βρει λύση.