Σάββατο 29 Ιανουαρίου 2011

Football League: «Ζεστά» για πλέι οφ τα Τρίκαλα

Τα Τρίκαλα πανηγύρισαν την έκτη τους νίκη στις 7 τελευταίες αναμετρήσεις της Football League, επικρατώντας εντός έδρας του Θρασύβουλου με 1-0 στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 20ής αγωνιστικής. Έτσι οι Θεσσαλοί βρέθηκαν ακόμη πιο κοντά στο στόχο της εισόδου τους στα πλέι οφ ανόδου, ενώ για την ομάδα της Φυλής, που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο της τον Άκη Μάντζιο, τα πράγματα παραμένουν πολύ δύσκολα.
Η αναμέτρηση διεξήχθη υπό δύσκολες καιρικές συνθήκες μια και η βροχή που έπεσε στα Τρίκαλα είχε σαν αποτέλεσμα ο αγωνιστικός χώρος να είναι ιδιαίτερα βαρύς με αποτέλεσμα να μη δημουργηθούν πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα ήταν καλύτερη, έφτασε μια ανάσα από το ν΄ανοίξει το σκορ, ωστόσο ο Ενόκ σημάδεψε το δοκάρι στο 28ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως ο Βαγγέλης Κοντογουλίδης δεν αστόχησε και με κοντινή προβολή έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε και στη συνέχεια μέχρι, συγκεκριμένα, το 74ο λεπτό όταν οι αγωνιστικές ισορροπίες άλλαξαν, μια και σ' αυτό το χρονικό σημείο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπουκουβάλας των Τρικάλων. Έτσι στη συνέχεια ο Θρασύβουλος ανέλαβε πρωτοβουλία αν και δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Τόλιου.