Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2011

Super League: Άρης-Πανιώνιος 0-2 (video)

Η πιο αρνητική παράδοση στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος "έσπασε". Ο Πανιώνιος πήρε το πρώτο του "διπλό" μετά από 50 χρόνια στην έδρα του, επικρατώντας με 0-2 της ομάδας του 'Εκτορ Ραούλ Κούπερ για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι "κυανέρυθροι, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Μήτρογλου, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της νέας του ομάδας (18', 90'+), στην πρώτη του εμφάνιση, "απέδρασαν" με ένα υπερπολύτιμο "διπλό" από το "Κλέανθης Βικελίδης", αναγκάζοντας τους μετριότατους "κιτρινόμαυρους" να αποχωρήσουν υπό τις έντονες αποδοκιμασίες των οπαδών τους. "Εμειναν στους 23 βαθμούς οι γηπεδούχοι, στους 19 η ομάδα του Τάκη Λεμονή.
Περισσότερα σε λίγο...
Η εξέλιξη του αγώνα

'Εναρξη αγώνα
16' Μεγάλη ευκαιρία για τον 'Αρη. Ο Λαζαρίδης πιάνει την ψιλοκρεμαστή κεφαλιά όμως ο Μάχο αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ
18' ΓΚΟΛ για τον Πανιώνιο, 0-1. Σέντρα του Γιόνσον από δεξιά στην καρδιά της άμυνας του 'Αρη, ο Οριόλ κάνει δώρο τη μπάλα στον Μήτρογλου, ο οποίος μόνος μπροστά στην εστία στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα27' Kόρνερ για τον Άρη, ο Λαζαρίδης σηκώνεται παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μάχο
37' Νέα επίθεση του 'Αρη με τον Νέτο να σεντράρει στην περιοχή και τον Οριόλ να μην πιάνει καλά το σουτ
40' Κίτρινη κάρτα στον Κοντοέ
42' Κίτρινη στον Γιόνσον
43' Μεγάλη ευκαιρία για τον 'Αρη σε φάση διαρκείας. Γέμισμα του Νέτο στην περιοχή, ο Τσέζαρεκ πάει για την κεφαλιά όμως ο Μάχο διώχνει με τις γροθιές προς τον Τόχα, ο οποίος πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Λάτκα διώχνει σωτήρια πριν τη γραμμή
45' Λήξη πρώτου μέρους
46' 'Εναρξη δεύτερου μέρους
54' Πρώτη αλλαγή για τον Πανιώνιο. O Γουνδουλάκης στη θέση του Κουμορτζί
58' Πρώτη αλλαγή για τον Αρη. Ο Τσεζνάουσκις στη θέση του Καζναφέρη
63' Δυνατό σουτ του Τόχα, λίγο έξω από την περιοχή, αποκρούει σε κόρνερ ο Μάχο
64' Δεύτερη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Σάμαρης στη θέση του Μπάλαμπαν
66' Δεύτερη αλλαγή και για τον 'Αρη. Ο Αραβίδης στη θέση του Κατίδη
68' Σουτ του Ριέρα στην αντεπίθεση, από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα άουτ
79' Τρίτη αλλαγή για τον 'Αρη. Ο Πορτίγια στη θέση του Τόχα84' Φάουλ του Νέτο, κεφαλιά του Λαζαρίδη από καλή θέση ψηλά άουτ η μπάλα
85' Κίτρινη κάρτα στον Φατί
88' Μακρινό σουτ του Νέτο αποκρούει σε κόρνερ ο Μάχο

90+1 ΓΚΟΛ για τον Πανιώνιο. Ο Μήτρογλου ξεπερνάει τον Νέτο μέσα στην περιοχή και με υποδειγματικό βολέ κάνει το 0-2