Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2011

Super League: ΑΕΚ - Ολυμπιακός Βόλου 0-4 (video)

Σε μία από τις πιό ταπεινωτικές εντός έδρας ήττες της ιστορίας της υποχρέωσε την ΑΕΚ ο Ολυμπιακός Βόλου. Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη «σκόρπισε» με 0-4 την 'Ενωση στο ΟΑΚΑ στον αγώνα της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.
Λίγες ημέρες μετά το θριαμβευτικό 0-2 επί του Παναθηναϊκού για το Κύπελλο στο ίδιο γήπεδο μία τραγική ΑΕΚ έγινε έρμαιο στις ορέξεις των «ερυθρόλευκων», οι οποίοι πετυχαίνοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους επί της ΑΕΚ στο φετινό πρωτάθλημα και τη δεύτερη στο ΟΑΚΑ μετά από το 0-1 με το «τριφύλλι».  Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς κόντρα στο νωθρό και άτονο σύνολο του Μανόλο Χιμένεθ και κατέκτησαν δίκαια μια μεγάλη νίκη με τα γκολ των Σανκαρέ (12'), Ούμπιντες (19'), Μόνχε (61') και Καπετάνου (81').
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός Βόλου κυριάρχησε και κατάφερε να πετύχει τον απόλυτο αιφνιδιασμό της ΑΕΚ, πετυχαίνοντας, στο πρώτο 20λεπτο, δύο γκολ παγώνοντας τις κερκίδες και τον πάγκο των γηπεδούχων! Η θεσσαλική ομάδα μπήκε αποφασισμένη στο γήπεδο και οι ...άγριες διαθέσεις της φάνηκαν στο 11' όταν μετά από σέντρα του Ούμπιντες από αριστερά, ο Μόνχε με «καρφωτή» κεφαλιά ανάγκασε τον Σάχα να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ.
Αυτό που δεν κατάφερε ο Μόνχε, το πέτυχε στο επόμενο λεπτό ο Σανκαρέ. Τότε μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Σάχα έκανε άστοχη έξοδο και ο Σανκαρέ -με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι- άνοιξε το σκορ! Η ψυχρολουσία για την ΑΕΚ ήταν μεγάλη, αλλά η συνέχεια ήταν ακόμη χειρότερη για τους γηπεδούχους, καθώς στο 19ο λεπτό η ομάδα του Βόλου ανέβασε το δείκτη του σκορ. Ο Μόνχε πάσαρε εξαιρετικά στον Ουμπίντες κι εκείνος -προλαβαίνοντας την έξοδο του Σάχα- πάγωσε για δεύτερη φορά το ΟΑΚΑ!
Στη συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Ολυμπιακός έχοντας μπλοκάρει τα επιθετικά αυτού των γηπεδούχων (Μπλάνκο, Σκόκο και Λυμπερόπουλο) κατάφερνε να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και να κρατάει μακριά τους κινδύνους από την εστία του Γιακούποβιτς. Χαρακτηριστικό είναι ότι η ομάδα του Χιμένεθ, στο πρώτο ημίχρονο, δεν μπόρεσε να απειλήσει σοβαρά ούτε μια φορά την εστία της θεσσαλικής ομάδας!
Στην επανάληψη, η «Ενωση» μπήκε πιο δυνατά και θέλησε να πιέσει την άμυνα του Ολυμπιακού. Κατάφερε να πιέσει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, καθώς η άμυνα της θεσσαλικής ομάδας έβρισκε λύσεις και έδιωχνε τους κινδύνους από τις επιθέσεις των γηπεδούχων. Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός αναγκάστηκε να οπισθοχωρήσει, αλλά με ξαφνικές αντεπιθέσεις συνέχιζε να απειλεί την εστία του Σάχα.
Μάλιστα, σε μια από αυτές τις αντεπιθέσεις της βολιώτικης ομάδας τρίτωσε το κακό για την ΑΕΚ. Συγκεκριμένα στο 61ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι «έπιασαν» πάλι... κοιμώμενη την άμυνα των «κιτρινόμαυρων» (τραγικό λάθος του Καράμπελα) και ο Μόνχε με κοντινό πλασέ «έγραψε» το 3-0! Και το κακό για την ΑΕΚ δεν σταμάτησε εκεί, καθώς στο 81' ο Καπετάνος έκανε το 4-0, σφραγίζοντας μια από τις σπουδαιότερες νίκες στην ιστορία της ομάδας του, ενώ οι φίλαθλοι της «Ενωσης» αποσβολωμένοι είδαν την αγαπημένη τους ομάδα να γνωρίζει μια ταπεινωτική ήττα...
Ο διαιτητής Μάνταλος (Αθηνών) έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Μάκο, Καράμπελα, Σολάκη, Ρόκα, Καπετάνο, Σολάκη, Αλβαρες, Αργυρίου
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Καράμπελας, Νασούτι, Δέλλας (20' λ.τ. Αργυρίου), Γιάχιτς, Μάκος (75' Γκερέιρο), Ντιόπ, Λαγός (38' Λεονάρντο), Λυμπερόπουλος, Σκόκο, Μπλάνκο.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σάκης Τσιώλης): Γιακούποβιτς, Τόμας, Ούμπιντες (52' λ.τ. Ούμπιντες), Μπρέσκα, Καπετάνος, Αλβαρες, Σανκαρέ, Ρόκας, Ζέλεσι, Μόνχε, Σολάκης (61' Μάρτιν).
19.40 'Εναρξη
10' Mεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου με τον Σάχα να αποκρούει σε κόρνερ κοντινή σκαστή κεφαλιά του Μόνχε
11' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Καπετάνος εκτελεί το κόρνερ, ο Σάχα κάνει κακή έξοδο και ο Σανκαρέ με κοντινή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους
18' Δυνατό μακρινό σουτ του Σολάκη αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ
19' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Μόνχε βγάζει ωραία μπαλιά στον Ούμπιντες, στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ και ο Αργεντινός υπό την πίεση του Καράμπελα πλασάρει υποδειγματικά τον Σάχα και κάνει το 0-2
20' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αργυρίου στη θέση του Δέλλα
24' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με την άστοχη κεφαλιά του Μπλάνκο από καλή θέση
27' Δυνατό άστοχο σουτ του Σκόκο
38' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λεονάρντο στη θέση του Λαγού
45' Κίτρινη κάρτα στον Καράμπελα και στον Μάκο
45+3' Kίτρινη κάρτα στον Σολάκη
Λήξη πρώτου μέρους
'Eναρξη δεύτερου ημιχρόνου
47' Μετά από εκτέλεση κόρνερ και σύγχυση στην περιοχή του Ολυμπιακού Βόλου, ο Νασούτι πιάνει κοντινή κεφαλιά, αλλά ο Γιακούποβιτς μπλοκάρει
50' Kίτρινη κάρτα στον 'Αλβαρες
53' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Ούμπιντες αποχωρεί και τη θέση του παίρνει ο Μητρόπουλος
54' Σέντρα του Σκόκο, ο Λυμπερόπουλος πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Γιακούποβιτς
58' Συρτό σουτ του Σκόκο αλλά ο Γιακούποβιτς πέφτει στην αριστερή του γωνία και αποκρούει σε κόρνερ
59' Κίτρινη κάρτα στον Καπετάνο
61' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό Βόλου.
Λάθος του Καράμπελα, ο Μπρέσκα πέρνει τη μπάλα και φεύγει στην κόντρα επίθεση από δεξιά, μπαίνει στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή πασάρει στον Μόνχε που ακολουθεί και από κοντά στέλενει τη μπάλα στα δίχτυα
69' O Λυμπερόπουλος πετυχαίνει γκολ όμως η φάση έχει σταματήσει ορθώς, λόγω επιθετικού φάουλ του Νασούτι
75' Ο Μάκος στη θέση του Γκερέιρο
81' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό Βόλου. Νέα αντεπίθεση για τους Βολιώτες με τον Μπρέσκα να βρίσκει στην μικρή περιοχή τον Καπετάνο κι εκείνος να πετυχαίνει από κοντά το τέταρτο γκολ των φιλοξενούμενων