Τρίτη 4 Ιανουαρίου 2011

Super League: Άρης-Καβάλα 1-0 (video)

Το πρώτο τέρμα του Ρουίς στο ελληνικό πρωτάθλημα ήλθε πολύ νωρίς (3') στη σημερινή αναμέτρηση του «Κλεάνθης Βικελίδης» αλλά στάθηκε αρκετό για να χαρίσει στον Άρη τη δεύτερη νίκη, 1-0, εναντίον της Καβάλας στο φετινό πρωτάθλημα. Κάπως έτσι ο Χένρι Κάσπερτσακ σχεδόν δύο μήνες μετά την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας των «αργοναυτών» αποχαιρετά την Ελλάδα, μια και ο Ιταλός Σέρζε Κόζμι βρέθηκε σήμερα στη Θεσσαλονίκη και είδε από κοντά τη... νέα του ομάδα.
Μ' αυτά και μ' αυτά ο Άρης, που σήμερα είχε μόνο ουσία καθώς τα ηνία της αναμέτρησης ανήκαν στη φιλοξενούμενη ομάδα, ανέβηκε τρίτος ισοβαθμώντας με ΑΕΚ και ΠΑΟΚ με τους «δικέφαλους» να έχουν ένα ματς λιγότερο. Ουσιαστικά το ματς χωρίζεται σε δύο μέρη. Αυτό του πρώτου 15λέπτου όπου ο Άρης με τον Κόκε φουριόζο σκόραρε και είχε τον έλεγχο και τη συνέχεια... Ο Ισπανός τραυματίστηκε (σ.σ. μπορείτε να διαβάσετε στο σχετικό θέμα περί τίνος πρόκειται), η Καβάλα ανέβηκε, αλλά και πάλι δεν έγινε ιδιαίτερα απειλητική. Συν τοις άλλοις ο Κάσπερτσακ δεν μας αφήνει και με τις καλύτερες εντυπώσεις μια και ο Πολωνός χαράμισε μια αλλαγή χρησιμοποιώντας τον ανέτοιμο Νταρσβίλ στο 30ό λεπτό αντί του Δρόσου και βέβαια αναγκάστηκε να τον αλλάξει στο ημίχρονο μια και ο Γάλλος ήταν ανέτοιμος!
Ο Άρης ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση, ευελπιστώντας σε ένα γρήγορο τέρμα, που θα έλυνε τα πόδια των παικτών του Έκτορ Κούπερ. Στο 2ο λεπτό ένα εξαιρετικό φάουλ του Νέτο δυσκόλεψε τον Γκαλίνοβιτς, που έπεσε στην αριστερή γωνία και μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια. Ένα λεπτό αργότερα οι προσπάθειες των γηπεδούχων καρποφόρησαν. Ο Κόκε τροφοδότησε τον Χαβίτο, ο τελευταίος έφυγε επικίνδυνα από τα δεξιά, σέντραρε παράλληλα στην περιοχή και ο Ρουίς με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 8ο λεπτό, όταν ο Καρντόσο συνεργάστηκε με τον Ογκμπέτσε, ο Νιγηριανός βρήκε χώρο να σουτάρει, αλλά απέκρουσε με υπερένταση ο Βελλίδης.
Μετά από ένα διάστημα όπου η Καβάλα είχε την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να ισοφαρίσει, ήταν η σειρά του Άρη να ανεβάσει την απόδοσή του. Έτσι στο 36΄ ο Νέτο γέμισε στην περιοχή, ο Ρουίζ έπιασε πολύ καλή κεφαλιά και ο Γκαλίνοβιτς πραγματοποίησε την επέμβαση του αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο, διατηρώντας το 1-0 υπέρ του Άρη, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε από την πλευρά της Καβάλας, όταν ο Βελλίδης απομάκρυνε με γροθιές ένα δυνατό σουτ του Καρντόσο στο 49΄. Ένα λεπτό αργότερα εξ επαφής σουτ του Βουτσίτσεβιτς, ο οποίος ήταν αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι, πέρασε πάνω από την εστία. Μέχρι το τέλος τίποτε δεν άλλαξε, αφού η Καβάλα δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Άρη και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη, που βελτίωσε σημαντική την βαθμολογική θέση τους.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παμπορίδης (Κιλκίς)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ : Τσεσνάουσκις, Ρουίζ - Ντικρόκ, Βουτσίτσεβιτς, Καρντόσο, Τόμασιτς
ΆΡΗΣ (Έκτορ Κούπερ): Βελλίδης, Μίσελ, Οριόλ, Λαζαρίδης, Νέτο, Φατί, Πρίττας, Μενδρινός (84΄ Καζναφέρης), Χαβίτο, Κόκε (16΄ Τσεσνάουσκις, 90+2΄ Κατίδης), Ρουίζ.
ΚΑΒΑΛΑ (Χένρι Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης (77΄ Γιάννου), Ντουγκλάο, Τόμασιτς, Χργκόβιτς, Καρντόσο, Ντικρόκ, Βουτσίτσεβιτς, Ονουάτσι, Δρόσος (30΄ Νταρσβίλ, 46΄ Ελευθεριάδης), Ογκμπέτσε.
Παρακολουθείστε τις σημαντικότερες στιγμές από το LIVE του Sportnooz:
19:30 'Εναρξη του αγώνα
2' 'Εξυπνη εκτέλεση φάουλ του Νέτο, μπλοκάρει ο Γκαλίνοβιτς
3' ΓΚΟΛ για τον 'Αρη, 1-0. Ο Κόκε βγάζει κάθετα στον Χαβίτο και ο εκείνος πασάρει από δεξιά την κατάλληλη στιγμή στον Ρουίς, ο οποίος πλασάρει υποδειγματικά πάνω στην κίνηση από την καρδιά της περιοχής και ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους8' Mεγάλη ευκαιρία για την Καβάλα, ο Ονουάτσι πήρε τη μπάλα από τον Καρντόσο και σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Βελλίδης με τα ακροδάχτυλα διώχνει σε κόρνερ
10' Δυνατό μακρινό σουτ του Βουτσίτσεβιτς η μπάλα καταλήγει άουτ
15' Αναγκαστική αλλαγή για τον 'Αρη. Ο Κόκε τραυματίστηκε σε μονομαχία με τον Ντουγκλάο και δεν SAVEμπορεί να συνεχίσει. Στη θέση του ο Τσεσνάουσκις
29' Καλό σκαστό σουτ του Ογκμπέτσε, λίγο άουτ
30' Αλλαγή για την Καβάλα, ο Νταρσβίλ παίρνει τη θέση του Δρόσου
36' Mεγάλη ευκαιρία για τον 'Αρη, ο Νέτο σεντράρει από τα δεξιά προς το σημείο του πέναλτι, ο Ρουίς πιάνει πολύ καλή κεφαλιά, αλλά ο Γκαλίνοβτς αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ
45' Μεγάλη ευκαιρία για τον 'Αρη με τον Μενδρινό να μη πιάνει καλά το σουτ μέσα στην περιοχή και τον Ρουίς να μην προλαβαίνει να βρει τη μπάλα προ του Γκαλίνοβιτς
45+ Λήξη πρώτου μέρους
46' 'εναρξη δεύτερου ημιχρόνου. Αλλαγή στην αλλαγή για την Καβάλα, με τον νεαρό Ελευθεριαδη να παίρνει τη θέση του Νταρσβίλ, ο οποίος δεν μπορεί να συνεχίσει
50' Δυνατό σουτ του Καρντόσο έξω από την περιοχή, αποκρούει σε κόρνερ ο Βελλίδης
51' Ο Βουτσίτσεβιτς γίνεται αποδέκτης της μπάλας μετά την εκτέλεση του κόρνερ, όμως αστοχεί από πολύ κοντά
58' Κίτρινη κάρτα στον Ντικρόκ

70' Κίτρινη κάρτα στον Καρντόσο
71' Και αμέσως ακόμη μια κίτρινη στον Βουτσίτσεβιτς.

77' Κλείνουν οι αλλαγές για τον Κάσπερτσακ με τον Γιάννου ν΄ αντικαθιστά τον Πετκάκη.
78' Κίτρινη και για τον Ρουίζ.
81' Φάουλ σε καλή θέση για τον Άρη με τον Μίσελ να εκτελεί και τη μπάλα να κοντράρει στο τείχος και να καταλήγει στα χέρια του Γκαλίνοβιτς
84' Δεύτερη αλλαγή για τον Άρη με τον Καζναφέρη να περνά αντί του Μενδρινού.

86' Ο Βελλίδης πέφτει στα πόδια του Γιάννου προλαβαίνοντας τον επιθετικό της Καβάλας πριν δημιουργήσει πρόβλημα.
87' Κίτρινη και ο Τόμασιτς.
Αποβάλλεται από τον πάγκο του Άρη ο συνεργάτης του Κούπερ και γυμναστής της ομάδας, Άνχελ Πουέμπλα
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων
90+1' Τρίτη αλλαγή για τον Άρη. Ο Κατίδης στη θέση του Τσεσνάουσκις.
21:28 Λήξη αγώνα, Άρης-Καβάλα 1-0.
Άρης-Καβάλα 1-0