Σάββατο 8 Ιανουαρίου 2011

Super League: Καβάλα-ΑΕΛ 1-0 (video)

Σε δεινή βαθμολογική βρίσκεται πλέον η ΑΕΛ μετά την ήττα της στην Καβάλα με 1-0 για την 17η αγωνιστική της Super League. Σε μια αναμέτρηση γεμάτη ένταση, πάθος και νεύρα, το γκολ του Ντιέ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (47') έδωσε ένα ακόμη πολύτιμο τρίποντο στους "Αργοναύτες", που παραμένουν ψηλά, κρατώντας παράλληλα στον πάτο της κατάταξης την ομάδα της Λάρισας. Δοκάρι για τους γηπεδούχους με τον Βουτσίτσεβιτς στο 73'.
Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης κυριάρχησε το πάθος και η ένταση, που σε συνδυασμό με κάποια σφυρίγματα του Καλόπουλου μετατράπηκαν γρήγορα σε νεύρα, αψιμαχίες μεταξύ των παικτών και διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή. Στο 18΄ο Τόμασιτς μάρκαρε λίγο έξω από την περιοχή του Γκαλίνοβιτς τον Κουζέν, κάνοντάς του φάουλ, ενώ η μπάλα έφτασε στον Μετίν, ο οποίος έβγαινε μόνος του απέναντι στον Κροάτη γκολκίπερ, όμως ο "άρχοντας" του αγώνα σταμάτησε τη φάση με τους παίκτες των φιλοξενούμενων να διαμαρτύρονται που δεν άφησε το πλεονέκτημα. Τελικά, όταν οι διαμαρτυρίες τελείωσαν, ο διαιτητής θέωρησε υπέδειξε επιθετικό φάουλ κάνοντας τους "βυσσινί" να τραβάνε τα μαλλιά τους. Από εκεί και πέρα, οι κίτρινες κάρτες και οι αψιμαχίες ήταν περισσότερες απο τις καλές φάσεις, σε ένα πρώτο 45λεπτο στο οποίο ο Τσοντοφάλσκι σταμάτησε δύο καλά σουτ της Καβάλας (Χργκόβιτς 12΄, Ονουάτσι 14΄) από πλευράς γηπδούχων, ενώ η αγχωμένη ΑΕΛ απείλησε μόνο στο 40' όταν ο Μπλάζεκ σούταρε πάνω στον Γκαλίνοβιτς.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Κάσπερτσακ. Στο 47΄ ο Σερζ Ντιέ με "βολίδα" έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ, ανοίγοντας το δρόμο στην ομάδα του για τη νίκη. Η Λάρισα έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει, τα νεύρα και οι δυνατές μονομαχίες παρέμεναν, ενώ οι γηπεδούχοι έχαναν τη μία μετά την άλλη τις ευκαιρίες για να τελειώσουν το ματς. Αρχικά με τον Βουτσίτσεβιτς στο 72΄, ο οποίος πλάσαρε τον Τσοντοφάλσκι από πλάγια θέση, όμως έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια με τρία μοναδικά τετ α τετ στα οποία ο Τσοντοφάλσκι "νίκησε" σε όλα τους επιθετικούς της Καβάλας. Στο 81΄τον Ογκμπέτσε, στο 87' Περεϊρίνια και στο 89' τον Αμπντούν 89'. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν να αντιπαρατάξουν ούτε μία καλή φάση και έτσι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή  βρήκε τους "αργοναύτες" να προσθέτουν τρεις πολύτιμους βαθμούς στη φετινή συγκομιδή τους, φτάνοντας τους 24 βαθμούς και πιάνοντας -έστω και προσωρινά- την τρίτη θέση της βαθμολογίας, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι παρέμειναν στην ουρά με μόλις 11 βαθμούς και την θηλειά σφιγμένη γύρω από το λαιμό τους...

Διαιτητής: Καλόπουλος (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Ντουγκλάο, Ντιέ, Καρντόσο, Χργκόβιτς, Αμπντούν, Πετκάκης - Ιγκλέσιας, Βελάσκο, Κουζέν

ΚΑΒΑΛΑ (Χένρι Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης, Ντουγκλάο (72΄ Θεοδωρέλλης), Τόμασιτς, Χργκοβιτς, Καρντόσο, Ντιέ, Αμπντούν, Βουτσίσεβιτς (77΄ Ντικρόκ), Ονουάτσι (73΄ Περεϊρίνια), Ογκμπέτσε

ΛΑΡΙΣΑ (Γιόρν Άντερσεν): Τσοντοφάλσκι, Βενετίδης (60΄ Τσιμπάμπα), Νταμπίζας, Ταυλαρίδης, Ταλ, Κουζέν, Μετίν (75΄ Σίμιτς), Βελάσκο, Ιγκλέσιας, Κατσιαρός, Μπλάζεκ (89΄ Πούρι)

Συνθέσεις:

Kαβάλα(Χένρικ Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης, Ντουγκλάο, Τόμασιτς, Χργκόβιτς, Καρντόζο, Ντιε, Αμπντούν, Βουτσίσεβιτς, Ονουάτσι, Ογκμπέτσε

ΑΕΛ(Γιορν Άρνεσεν):
Τσοντοφάλσκι, Βενετίδης, Νταμπίζας, Ταυλαρίδης, Ταλ, Κουζέν, Μετίν, Βελάσκο, Ιγκλέσιας, Κατσιαρός, Μπλάζεκ

Λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη του αγώνα
17.15: Έναρξη του αγώνα...

11' Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα με την απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Χργκβιτς να καταλήγει στην αγκαλιά του Τσοντοφάλσκι

13' Κίτρινη κάρτα στον Βελάσκο

14' Μετά από απόκρουση με το κεφάλι του Ταβλαρίδη, ο Ονουάτσι, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, πιάνει πάνω στην κίνηση ένα καλό σουτ, αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ

20' Kίτρινη κάρτα στον Κουζέν

21' Από μία κίτρινη σε Ντουγκλάο και Ιγκλέσιας

39' Kίτρινη κάρτα στον Ντιέ

40' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛ με τον Μπλάζεκ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και ελίχθηκε ανάμεσα σε τρεις αμυντικούς της Καβάλας, όμως το δυνατό σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκε από τον Γκαλίνοβιτς

45' Λήξη πρώτου μέρους

46' 'Εναρξη δεύτερου μέρους

47' ΓΚΟΛ για την Καβάλα. "Βολίδα" του Ντιέ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, μετά από "στρώσιμο" του Ογκμπέτσε και η μπάλα στα δίχτυα
57' Γύρισμα του Αμπντούν από τα δεξιά προς το σημείο του πέναλτι, όπου ο Ντουγκλάο σουτάρει αλλά η μπάλα βρίσκει σε πόδι αμυντικού και καταλήγει κόρνερ

58' Το κόρνερ εκτελείται και ο Ντουγκλάο αστοχεί από κοντά σε κεφαλιά

59' Κίτρινη κάρτα στον Χργκοβιτς

60' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ, αποχωρεί ο Βενετίδης και μπαίνει ο Τσιμπάμπα

61' Κίτρινη κάρτα στον Καρντόσο

64' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Αμπντούν μπλοκάρει ο Τσοντοφάλσκι

72' Αλλαγή για την Καβάλα. Ο Θεοδωρέλλης στη θέση του τραυματία Ντουγκλάο

73' Δοκάρι για την Καβάλα με τον Βουτσίτσεβιτς ο οποίος πλάσαρε από κοντά μετά από καλή σέντρα του Αμντούν από δεξιά

74' Δεύτερη αλλαγή για την Καβάλα. Ο Περειρίνια στη θέση του Ονουάτσι

75' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Σίμιτς στη θέση του Μετίν

77' Τρίτη αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Ντικρόκ στη θέση του Βουτσίτσεβιτς

80' Κίτρινη κάρτα στον Αμπντούν

82' Μεγάλη ευκαιρία για την Καβάλα, ο Ογκμπέτσε μπαίνει μόνος του στην περιοχή, αλλά προσπαθεί να ντριμπλάρει τον Τσοντοφάλσκι ο οποίος μπλοκάρει τη μπάλα

87' Νέα εξαιρετική μπαλιά του Αμπντούν από τα δεξιά στην καρδιά της μεγάλης περιοχής ο Περειρίνια σουτάρει όμως ο Τσοντοφάλσκι έχει προλάβει να πέσει μπροστά του και να αποκρούσει με το σώμα

89' Κι άλλο τετ α τετ για την Καβάλα με τον Τσοντοφάλσκι να νικάει και τον Αμπντούν

90' 0 Πούρι στη θέση του Μπλάζεκ

90'+3' Κίτρινη κάρτα στον Πετκάκη