Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2011

Super League: Παναθηναϊκός-Καβάλα 4-2 (video)

Με έναν Τζιμπρίλ Σισέ να τα κάνει όλα ο Παναθηναϊκός επικράτησε 4-2 της Καβάλας στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ και παρέμεινε στο μείον 5 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Οι "πράσινοι" βερέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ μετά από γκολ του Αμπντούν στο 3', όμως ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση με τους Κατσουράνη (12'), Σισέ (31') και στο δεύτερο ημίχρονο με δύο γκολ του Σισέ (64' πεν.) και του Χριστοδουλόπουλου (84') απάντησαν στην προσωρινή ισοφάριση των πολύ καλών φιλοξενούμενων με τον Αμπντούν (43' πεν.). Δύο τέρματα και δύο ασίστ από τον Γάλλο που "καθάρισε" και πάλι για την ομάδα του Ζεσουάλδο Φερέιρα.
Περισσότερα σε λίγο...
ΠΑΟ (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Σαριέγκι, Καντέ, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σιμάο, Νίνης, Κατσουράνης, Γκαρσία, Γκοβού, Σισέ.
Στον πάγκο: Καρνέζης, Σεϊταρίδης, Χριστοδουλόπουλος, Δημούτσος, Μαρίνος, Καραγκούνης, Πετρόπουλος.
ΚΑΒΑΛΑ (Χένρικ Κάσπερτσακ): Βαγιέχο, Πφερτζέλ, Περεϊρίνια, Βουτσίτσεβιτς, Ντικρόκ, Πετκάκης, Καρντόσο, Χρκόβιτς, Ονουάτσι, Θεοδωρέλλης, Τζαμέλ.
Στον πάγκο: Κατεργιαννάκης, Αυλωνίτης, Ναζλίδης, Γαβριηλίδης, Ελευθεριάδης, Βισεντίνι, Γιάννου.
Η εξέλιξη της αναμέτρησης
'Εναρξη αγώνα
1' Σέντρα του Γκοβού απ ευθείας βολέ του Κατσουράνη από το ύψος του πέναλτι η μπάλα άουτ
3' ΓΚΟΛ για την Καβάλα 0-1. Οι φιλοξενούμενοι ανοίγουν το σκορ με τον Αμπντούν. Ο Αλγερινός γίνεται αποδέκτης της μπάλας μετά από κεφαλιά αποόκρουση του Σαριέγκι και με υποδειγματικό πλασέ μέσα στην περιοχή και αριστερά ανοίγει το σκορ
5' Κεφαλιά του Καντέ μετά από κόρνερ του Γκαρσία, λίγο άουτ
12' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό 1-1. Σέντρα του Βύντρα από τα δεξιά, ο Σισέ με κεφαλιά πασάρει στον Κατσουράνη, ο οποίος έρχεται στο σημείο του πέναλτι και με προβολή ισοφαρίζει.
22' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟ. Ο Νίνης βγάζει στην πλάτη της άμυνας της Καβάλας τον Σισέ, ο Γάλλος πλασάρει πριν την έξοδο του Βαγιέχο, όμως η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι
30' Καλό μακρινό σουτ του Αμπντούν λίγο άουτ
31' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό 2-1. Ωραία κάθετη πάσα του Κατσουράνη στον Σισέ και ο Γάλλος με διπλή προσπάθεια στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Βαγέχο
35' Κίτρινη κάρτα στον Σπυρόπουλο
42' H Καβάλα κερδίζει πέναλτι με τον Μήτσιο να υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών σε χέρι του Σιμάο μετά από σέντρα του Αμπντούν.
42' Κίτρινη στον Σιμάο
43' ΓΚΟΛ για την Καβάλα. 2-2. Ο Αμπντούν εκτελεί από τα 11 βήματα και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Τζόρβα

45' Λήξη πρώτου μέρους
46' 'Εναρξη δεύτερου μέρους
47' Μεγάλη ευκαιρία για την Καβάλα. Ο Βουτσίτσεβιτς μπαίνει στην περιοχή ντριμπλάρει τον Τζόρβα, αλλά φεύγει πλάγια και το πλασέ που επιχειρεί αποκρούεται πάνω στην γραμμή από τον Σιμάο που πρόλαβε να καλύψει
52' Πάσα του Σισέ από τα δεξιά στον Γκαρσία, όμως ο Ισπανός αστοχεί από καλή θέση
55' Σέντρα του Κατσουράνη στον Σισέ, ο Γάλλος πιάνει με τη μία την ψιλοκρεμαστή κεφαλιά όμως ο Βαγιέχο αποκρούει σε κόρνερ
60' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Χριστοδουλόπουλος και Μαρίνος παίρνουν τη θέση των Γκοβού και Σιμάο
63' Κίτρινη κάρτα στον Χρκόβιτς
64' Ο Παναθηναϊκός κερδίζει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Θεοδωρέλλη πάνω στον Νίνη
64' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό. 3-2. Ο Σισέ εκτελεί την εσχάτη των ποινών και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα
69' Αλλαγή για την Καβάλα. Ο Γιάννου στη θέση του Βουτσίτσεβιτς
70' Αναγκαστική αλλαγή για την Καβάλα, ο Βαγιέχο αποχωρεί και δίνει τη θέση του στον Κατεργιαννάκη
73' Mακρινό σουτ του Ντικρόκ, αποκρούει εντυπωσιακά ο Τζόρβας σε κόρνερ
76' Τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟ. Ο Καραγκούνης στη θέση του Νίνη.
79' Tρίτη αλλαγή και για την Καβάλα. 79' Ο Ναζλίδης στη θέση του Ονουάτσι
84' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό. 4-2. O Mαρίνος βγάζει βαθιά μπαλιά στον Σισέ δεξιά, ο Γάλλος κατέβασε την μπάλα, μπήκε προς την περιοχή και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε παράλληλα στον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος από κοντά έκανε το 4-2
90+3' Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό σε συρτό σουτ του Χριστοδουλόπουλου