Τετάρτη 19 Ιανουαρίου 2011

Η ιστορία Ολυμπιακού-ΠΑΟΚ στο Κύπελλο!!! (Δείτε videos)

Από τα πλέον κλασικά ζευγάρια του κυπέλλου, ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ έχουν συναντηθεί 18 φορές στη διοργάνωση με τους “ερυθρόλευκους” να έχουν την μερίδα του λέοντος (5-2 στους τελικούς, 9-2 στις προκρίσεις).Το αξιοσημείωτο είναι πως αρχικά οι δύο ομάδες βρίσκονταν μόνο σε τελικούς και στη συνέχεια στην φάση των “16”, ενώ τα δύο τελευταία ραντεβού ήταν για την προημιτελική φάση όπως και το σημερινό.
Οι Θεσσαλονικείς ήταν άτυχοι διότι στα (συνήθως) μονά παιχνίδια κληρώνονταν σχεδόν πάντα στην Αθήνα, ενώ εφέτος θα είναι μόλις η δεύτερη φορά σε 60 χρόνια όπου η ρεβάνς του συγκεκριμένου ραντεβού θα δοθεί στην ΤούμπαΗ πρώτη συνάντηση την περίοδο 1950-51 ήταν στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας στον τελικό με τον ΠΑΟΚ να έχει αποκλείσει Άρη και Παναθηναϊκό νωρίτερα, αλλά να μην τα καταφέρνει κόντρα στον Ολυμπιακό.
Ίδιο σενάριο είκοσι χρόνια αργότερα, με τον τελικό στην έδρα του Ολυμπιακού (διότι τότε το “Καραϊσκάκη” ήταν το πιο σύγχρονο γήπεδο και οι τελικοί γίνονταν εκεί) και τον ΠΑΟΚ να προέρχεται από δύο μεγάλα αποτελέσματα, έχοντας αποκλείσει ΑΕΚ και Παναθηναϊκό με 3-2 (σε νοκ άουτ παιχνίδια) ανατρέποντας και τις δύο φορές το σκορ από 0-2!
Το καλό τρίτωσε στους τελικούς για τον Ολυμπιακό (1972-73), αλλά η πρώτη φορά δεν ήταν μόνο πιο γλυκιά για τον ΠΑΟΚ (1973-74), αλλά και ένας από τους θεαματικότερους τελικούς όλων των εποχών.

Η πρώτη συνάντηση την περίοδο 1950-51 ήταν στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας στον τελικό με τον ΠΑΟΚ να έχει αποκλείσει Άρη και Παναθηναϊκό νωρίτερα, αλλά να μην τα καταφέρνει κόντρα στον Ολυμπιακό.

Ο Κρητικόπουλος ισοφάρισε σε 2-2 για τους Πειραιώτες προς το φινάλε, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Πουπάκης και ο Περσίδης έχασαν πέναλτι στη διαδικασία (αστόχησε και ο μεγάλος Κούδας!) και οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν.

Μονομαχίες γκραν γκινιόλ!

Τα πέναλτι, έμελλε να “σημαδέψουν” πολλούς αγώνες των δύο ομάδων από εκεί και πέρα στο Κύπελλο, αφού χρειάστηκαν τέσσερις φορές με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει το απόλυτο 4/4!

Μάλιστα την περίοδο 1975-76 (πρωταθλητής ο μεγάλος τότε ΠΑΟΚ) το ματς του Κυπέλλου έγινε δύο μήνες μετά το επιβλητικό 4-0 που είχε πετύχει ο ΠΑΟΚ στον Πειραιά, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε άτυπη ρεβάνς στα πέναλτι (αστόχησαν Παρίδης και Γούναρης και από Ολυμπιακό ο Σιώκος). Ο Αναστασιάδης στο 87ο λεπτό είχε δοκάρι και το τελικό 1-1 δεν άλλαξε.

Συναρπαστικό ματς και αυτό του 1978-79 με τους Γκουερίνο, Ορφανό, Περσία και Κυράστα να αστοχούν και τελικά τον Ολυμπιακό να προκρίνεται και πάλι με 4-3 στα πέναλτι.

To 1979-80 ο ΠΑΟΚ παίρνει την πρώτη του πρόκριση στον Πειραιά, ενώ έναν χρόνο αργότερα ξαναβρίσκονται στον τελικό στη Νέα Φιλαδέλφεια με τους «ερυθρόλευκους» να χαμογελάνε.

Το 1985-86 τα πέναλτι (στο ΟΑΚΑ αυτή τη φορά) και πάλι καθόρισαν την πρόκριση. Ο Τερζής απέκρουσε το χτύπημα του Τόγια, αλλά τα σουτ των Αλαβάντα και Σκαρτάδου σταμάτησαν στο δοκάρι και ο Ολυμπιακός προκρίθηκε εκ νέου.

Την περίοδο 1989-90 και πάλι στα πέναλτι μετά από διπλό αγώνα. Ο Γκιτσιούδης είχε πιάσει τέσσερα στην προηγούμενη φάση, γλυτώνοντας τον ΠΑΟΚ από την έκπληξη μεγατόνων κόντρα στη Σπάρτη, αλλά στο «Καραϊσκάκη» όπου έγινε ο επαναληπτικός δεν τα κατάφερε και το άστοχο πέναλτι του Μήτογλου έκρινε την πρόκριση με τον Ολυμπιακό να χαμογελά.

Την πρώτη φορά (η δεύτερη είναι τώρα) που ο επαναληπτικός ήταν στην Τούμπα, την περίοδο 1990-91 ο ΠΑΟΚ πέτυχε έναν άθλο ανατρέποντας το 2-0 της Αθήνα και προκρίθηκε πανηγυρικά με τον Χοσάμ Χασάν να πετυχαίνει το γκολ της πρόκρισης.

Οι (μοναδικοί) διπλοί τελικοί είχαν και πάλι ρεβάνς στον Πειραιά και ο Ολυμπιακός του Μπλαχίν εκείνη τη σεζόν τελείωσε την «κατάρα» της Τούμπας (μετά από χρόνια δεν έχασε ούτε σε πρωτάθλημα, ούτε σε κύπελλο).

Ο ΠΑΟΚ θριάμβευσε στον τελικό της Νέας Φιλαδέλφειας με τον Μπάγιεβιτς το 2001, ενώ από τότε οι δύο ομάδες βρίσκονται πια μόνο στα προημιτελικά. Εύκολη πρόκριση για τον ΠΑΟΚ το 2002-03 με δύο νίκες, γκράν γκινιόλ και παράταση πρόπερσι (2008-09) με τον Ντάρμπισαϊρ να αποτρέπει αυτή τη φορά τα πέναλτι και τον ΠΑΟΚ να οδηγεί με εννέα παίκτες το ματς στην παράταση.

Αναλυτικά οι μεταξύ τους μονομαχίες στο κύπελλο:
1950-51 - ΤΕΛΙΚΟΣ
Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 4-0 (27' Μουράτης, 66' Δαρίβας, 75', 80' Δρόσος)
1970-71 - ΤΕΛΙΚΟΣ
Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-1 (19' Αγγελής, 43' Γιούτσος, 81' Παμπουλής - 46' Σαράφης)
1972-73 - ΤΕΛΙΚΟΣ
Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 1-0 (46' Αγγελής)
1973-74 - ΤΕΛΙΚΟΣ
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 2-2 (50' Παρίδης, 72' Ασλανίδης - 19' Τριαντάφυλλος, 79' Κρητικόπουλος), 4-3 στα πέναλτι.
1974-75 - ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ
Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 4-0 (13' Περσίδης, 68', 88' Κρητικόπουλος, 71' Λοσάντα)
1975-76 – ΦΑΣΗ ΤΩΝ “16”
Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 1-1 (42' Καραβίτης - 52' Γκουερίνο), 6-5 στα πέναλτι.
1978-79 – ΦΑΣΗ ΤΩΝ “16”
Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 2-2 (17' Κρητικόπουλος, 61' Ρόρμπαχ - 7' Γκουερίνο, 53' Κερμανίδης), 6-5 στα πέναλτι.
1979-80 – ΦΑΣΗ ΤΩΝ “16”
Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 1-2 (14' Γαλάκος - 12' Ορφανός, 25' Βασιλάκος)
1980-81 - ΤΕΛΙΚΟΣ
Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-1 (18' αυτογκόλ Δαμανάκης, 61' Ορφανός, 89' Κουσουλάκης - 62' Δαμανάκης)
1985-86 – ΦΑΣΗ ΤΩΝ “64”
Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 0-0 (4-3 πέναλτι)
1989-90 – ΦΑΣΗ ΤΩΝ “16”
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 1-0 (12' Λαγωνίδης)
Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 1-0 (67' Μουστακίδης), 5-3 στα πέναλτι
1990-91 – ΦΑΣΗ ΤΩΝ “16”
Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 2-0 (15' Τσιαντάκης, 80' Προτάσοφ)
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 3-0 (6' Τουρσουνίδης, 43' Στ. Μπορμπόκης, 52' Χοσάμ Χασάν)
1991-92 - ΤΕΛΙΚΟΣ
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 1-1 (52' Σκαρτάδος - 63' Τσαλουχίδης)
Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 2-0 (21' Λιτόφτσενκο, 62' Τσαλουχίδης)
1996-97 – ΦΑΣΗ ΤΩΝ “16”
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 1-2 (20' Ζουμπούλης - 48' Αλεξανδρής, 71' Τζόρτζεβιτς)
Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 2-1 (40', 58' Αλεξανδρής - 41' Τασιόπουλος)
1999-00 – ΦΑΣΗ ΤΩΝ “16”
Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 2-1 (3' Αλεξανδρής, 54' Γιαννακόπουλος - 19' Φρούσος)
2000-01 - ΤΕΛΙΚΟΣ
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 4-2 (4' Εγκωμίτης, 31' Β. Μπορμπόκης, 46' Γεωργιάδης, 85' Ναλιτζής - 77' Τζόρτζεβιτς, 89' Χούτος
2002-03 - ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 3-1 (10' Γεωργιάδης, 31' Μάρκος, 86' Οκκάς - 44' πέναλτι Γιαννακόπουλος)
Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 1-2 (76' Χούτος - 30' Γεωργιάδης, 32' Οκκάς)