Τρίτη 15 Φεβρουαρίου 2011

'Αρης-Μάντσεστερ Σίτι 0-0 (videos)

Ούτε η μεγάλη Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να σπάσει το ευρωπαϊκό αήττητο του 'Αρη στη Θεσσαλονίκη από το 1968. Οι «κίτρινοι» στάθηκαν σαν ίσος προς ίσο απέναντι στην μεγάλη αγγλική ομάδα των πολλών και πανάκριβων αστεριών, στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «32» του Εuropa League και με το τελικό 0-0 έχουν κάθε δικαίωμα στο όνειρο της πρόκρισης. Στις 24 Φεβρουαρίου η ρεβάνς στο «Σίτι οφ Μάντσεστερ».
Με περισσότερους από 20.000 οπαδούς του Αρη να δημιουργούν φανταστική ατμόσφαιρα, οι παίκτες του Μιχαλήτσου μπήκαν στο ματς με... φτερά στα πόδια. Αντιμετώπιζαν μία ομάδα με την οποία δεν συγκρίνονται σε οποιοδήποτε επίπεδο, αλλά κατάφεραν να κοιτάξουν στα μάτια τους ακριβοπληρωμένους άσους του Ρομπέρτο Μαντσίνι, οι οποίοι απείλησαν μόνο στο 16΄ με τον Σηφάκη να πραγματοποιεί σπουδαία απόκρουση σε εξ επαφής σουτ του Τζέκο. Ακόμα κι αυτή η φάση, όμως, προήλθε από οφσάιντ του Νταβίντ Σίλβα, που δεν είδε ο βοηθός. Επιθετικά δεν μπορούσαν να κάνουν και πολλά οι γηπεδούχοι, αφού οι ταχύτατες επιστροφές των "Σίτιζενς" δεν άφηναν περιθώρια στους Μπομπαντίγια, Νέτο, να "χτυπήσουν" στις αντεπιθέσεις. Ωστόσο, σε μια στιγμή όλα θα μπορούσαν να αλλάξουν, αν το αριστοτεχνικό φάουλ του Νέτο στο 40΄ είχε πάει λίγα εκατοστά πιο δεξιά και είχε καταλήξει στα δίχτυα του Χαρτ. Ηταν η καλύτερη ευκαιρία του Αρη να προηγηθεί στο α΄ ημίχρονο, που ολοκληρώθηκε με το "λευκό" 0-0.
Στο 63΄ πάλι ο Σηφάκης σταμάτησε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Τζέκο, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Χαρτ έκανε το ίδιο στη βολίδα του Νέτο. Στο 70΄ νέα προσπάθεια και δυνατό σουτ του Τζέκο έφυγε ελάχιστα άουτ και είναι χαρακτηριστικό ότι έως εκείνο το σημείο μόνο δύο παίκτες ολοκλήρωναν τις επιθετικές προσπάθειες των ομάδων: ο Βραζιλιάνος του Αρη και ο Βόσνιος της Σίτι. Παρότι ο Μαντσίνι ρίσκαρε στο τέλος χρησιμοποιώντας και τον Μπαλοτέλι, οι γηπεδούχοι κράτησαν τους παίκτες της Μάντσεστερ μακριά από την περιοχή του Σηφάκη και διατήρησαν το εκπληκτικό τους αήττητο στο "Κλεάνθης Βικελίδης". Η τελευταία φορά που ο Αρης ηττήθηκε σε αγώνα ευρωπαϊκής διοργάνωσης, ήταν στις 6 Οκτωβρίου του 1968 (2-1 από την Ουϊπεστ) για το Κύπελλο Εκθέσεων. Μπορεί το 0-0 να δίνει σημαντικό προβάδισμα στη Σίτι ενόψει της ρεβάνς της 24ης Φεβρουαρίου, αλλά το ίδιο ίσχυε από την ημέρα που έγινε η κλήρωση της φάσης των "32". Το αποψινό αποτέλεσμα κρατάει τον Άρη "ζεστό" στη διεκδίκηση της πρόκρισης, αν πραγματοποιήσει εμφανίσεις όπως αυτές του "Βιθέντε Καλντερόν" και της "Μπάι Αρένα".
Το φιλμ του αγώνα
'Εναρξη
9' Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση για τους φιλοξενούμενους με τον Σηφάκη να εξουδετερώνει το αριστερό σουτ του Σίλβα
11' Ο Ρίτσαρντς ζητάει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μίτσελ μέσα στην περιοχή του 'Αρη. Ο διαιτητής υποδεικνύει κόρνερ υπέρ των φιλοξενούμενων
15' Mεγάλη ευκαιρία για τους 'Αγγλους με τον Κολάροφ να σεντράρει από αριστερά και τον Τζέκο να πιάνει από το ύψος της μικρής περιοχής το σουτ αλλά ο Σηφάκης αποκρούει
19’ Ο Φατί ανοίγει αριστερά στον αμαρκάριστο Σακάτα, ο Ιάπωνας σουτάρει από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα κοντράρει σε αμυνόμενο
28' Αδύναμο σουτ του Τζέκο μπλοκάρει ο Σηφάκης
38' Kόρνερ του Τόχα και κοντινή κεφαλιά του Νέτο, μπλοκάρει ο Χαρτ
40' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Νέτο αλλά η μπάλα περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Χαρτ
45' Λήξη πρώτου μέρους, 0-0.
'Εναρξη δεύτερου 45λεπτου
57’ Ωραία ενέργεια του Ράιτ-Φίλιπς, ο οποίος αποφεύγει τον Μίσελ και σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά ο Σηφάκης μπλοκάρει.
58' Aπ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Νέτο μπλοκάρει εύκολα ο Χαρτ
62' Μακρινό σουτ του Τόχα με το αριστερό μπλοκάρει ο Χαρτ
63' Η καλύτερη φάση του αγώνα. Ο Σηφάκης αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ γυριστή κεφαλιά του Τζέκο
65' Καλή φάση για τον 'Αρη, με τον Τόχα να πιάνει μακρινό σουτ με το εξωτερικό φάλτσο και τον Χαρτ να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ
67' Ακόμη μία ευκαιρία για τον 'Αρη με τον Μίσελ να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει από διαγώνια αριστερά, όμως η μπάλα που έχει κατεύθυνση προς τα δίχτυα σταμάτησε στο σώμα του Μπάρι
70' Μακιρνό σουτ του Τζέκο η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Σηφάκη
72' Aλλαγή για τον 'Αρη, ο Τσέζαρεκ στη θέση του Μπομπαντίγια
76' Κίτρινη κάρτα στον Τζέκο
77' Αλλαγή για τη Μάντσεστερ, ο Μπαλοτέλι στη θέση του Ράιτ-Φίλιπς
88' O Kαστίγιο στη θέση του Νέτο
89' Εκτέλεση κόρνερ από τον Κολάροφ με τον Μπαλοτέλι να μην πιάνει καλά την κεφαλιά από καλή θέση και τον Μπόατενγκ στη συνέχεια να αποτυγχάνει στην προβολή
90+3 Λήξη αγώνα
Διαιτητής: Μαγένκο (Ισπανία). Βοηθοί: Ιμπάνιεθ, Χιμένεθ. Επόπτες γραμμών: Γκόμες, Βιτιένες
Άρης (Γιάννης Μιχαλήτσος): Σηφάκης, Βανγκέλι, Μίσελ, Λαζαρίδης, Ρονάλντο Γκιάρο, Πρίττας, Φατί, Σακάτα, Τόχα, Νέτο (88' Καστίγιο), Μπομπαντίγια (71' Τσέζαρεκ).
Μάντσεστερ Σίτι (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Χαρτ, Ρίτσαρντς, Ράιτ Φίλιπς (77' Μπαλοτέλι), Ντζέκο (84' Σαμπαλέτα), Κολάροβ, Μπόατενγκ, Μπάρι, Σίλβα, Κολό Τουρέ, Τέβες, Γιαγιά Τουρέ.
Κίτρινες κάρτες: Ντζέκο (76', Μάντσεστερ Σίτι)