Τετάρτη 2 Φεβρουαρίου 2011

Κύπελλο ΟΠΑΠ: ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 2-3 (video)

Απίστευτη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η ΑΕΚ επί του Παναθηναϊκού. Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μίτσελ πέτυχε το δεύτερο γκολ της Ενωσης με το οποίο έγινε το τελικό 2-3, αποτέλεσμα που έστειλε τους "κιτρινόμαυρους" στους τέσσερις της διοργάνωσης. Οι "πράσινοι", παρά την εντός έδρας ήττα στον πρώτο αγώνα με 2-0 και το προβάδισμα της Ένωσης στο 13΄ με το γκολ του Λαγού, πέτυχαν τρία γκολ με τους Σισέ (19΄), Ζιλμπέρτο Σίλβα (45΄), Βύντρα (63΄) και μέχρι το 98΄ είχαν αγγίξει το θαύμα.
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Γιάχιτς, Καράμπελας, Μανωλάς, Νασούτι, Μάκος, Ντιόπ, Καφές, Λαγός, Σκόκο, Λυμπερόπουλο
ΠΑΟ (Ζεσουάλδο Φερέιρα):
Καρνέζης, Καντέ, Σαριέγκι, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης, Νίνης, Χριστοδουλόπουλος, Λέτο, Σισέ.
Διαιτητής: Παππάς (Αθηνών)
Βοηθοί: Γκάγκας (Λάρισας), Γούκος (Ηπείρου)
3' Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό με τον Σισέ να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει από πλάγια αριστερά και να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα έξω από το οριζόντιο δοκάρι του Σάχα
4' Κεφαλιά του Λυμπερόπουλου, μπλόκαρε ο Καρνέζης.
7' Μακρινό σουτ του Λυμπερόπουλου, η μπάλα πέρασε άουτ.
11' Κίτρινη κάρτα στον Λέτο
13' Γκολ για την ΑΕΚ. 1-0. Ο Λυμπερόπουλος ανοίγει ωραία στον Λαγό, αυτός μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει πάνω στον Καρνέζη ο οποίος χάνει τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και αυτή καταλήγει στα δίχτυα
21' Γκολ για τον ΠΑΟ. Ο Λέτο εκτελεί το κόρνερ, ο Καντέ παίρνει την πρώτη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και στέλενει τη μπάλα στο δεύτερο, όπου ο Σισέ με καρφωτή κεφαλιά ισοφαρίζει.

23' Κίτρινη κάρτα στον Βύντρα
24' Μακρινό σουτ του Λέτο άουτ
27' Kαλή μπαλιά του Σισέ από τα αριστερά, ο Λέτο πιάνει την κεφαλιά περίπου από το σημείο του πέναλτι όμως αστοχεί
29' Κίτρινη κάρτα στον Ντιόπ
39' Σπουδαία ευκαιρία για τον ΠΑΟ με τον Νίνη να βρίσκει μέσα στην περιοχή τον Σισε, όμως ο Σάχα αποκρούει το σουτ του Γάλλου και στη συνέχεια ο Νασούτι διώχνει προ του επερχόμενου Λέτο
45'+1' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟ, 2-1. Ο Λέτο σεντράρει από τα αριστερά ο Ντιοπ διώχνει με το κεφάλι έξω από τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ όπου ο Ζιλμπέρτο Σίλβα πιάνει ένα εκπληκτικό μονοκόμματο σουτ με το αριστερό και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Σάχα.
Λήξη πρώτου ημιχρόνου, ΑΕΚ-ΠΑΟ 1-2!
'Eναρξη δεύτερου μέρους
53' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ντεμπούτο για τον νεοποκτηθέντα Μπάχα, ο οποίος πέρνει τη θέση του Καφέ
54' Σουτ του Λυμπερόπουλου λίγο έξω από την περιοχή η μπάλα κοντράρει στα πόδια του Σαριέγκι και καταλήγει κόρνερ
56' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Σάχα να αποκρούει τη κεφαλιά του Σισέ μετά από σέντρα του Λέτο
62' Kαλό σουτ του Χριστοδουλόπουλου με το δεξί αποκρούει σε κόρνερ ο Σάχα

63' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟ, 1-3. Εκτέλεση κόρνερ του Λέτο από δεξιά, ο Σαριέγκι πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Βύντρα πετάγεται στο δεύτερο και σκοράρει
64' Προσωρινή διακοπή στο ΟΑΚΑ καθώς κάποιοι οπαδοί της ΑΕΚ έχουν μπει μέσα στο ταρτάν του στίβου πίσω από την εστία του Καρνέζη
68' Κόρνερ του Σκόκο κεφαλιά του Μπάχα μπλοκάρει ο Καρνέζης
69' Καλή σέντρα του Λαγού από αριστερά ο Λυμπερόπουλος πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι
71' Κίτρινη κάρτα στον Σπυρόπουλο
72' Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Μπλάνκο στη θέση του Λαγού
72' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Βύντρα και αποβολή
74' Αλλαγή για τον ΠΑΟ. Ο Μαρίνος στη θέση του Χριστοδουλόπουλου
75' Σουτ του Σισέ υπό την πίεση του Μανωλά μπλοκάρει ο Σάχα
79' Ο Σιμάο στη θέση του Νίνη και ο Μίτσελ στη θέση του Μάκου
81' Εκτέλεση φάουλ του Σκόκο, ο Μανωλάς πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
85' Κίτρινη κάρτα στον Μαρίνο
86' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Σκόκο ο οποίος πιάνει απ ευθείας σουτ αλλά η μπάλα κοντράρει και περνάει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Καρνέζη
87' Ο Σισέ φεύγει μόνος στην αντεπίθεση φτάνει στην περιοχή αλλά το σουτ που κάνει υπό την πίεση του Καράμπελα περνάει ψηλά άουτ
88' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟ, ο Πλεσί στη θέση του τραυματία Κατσουράνη
90' Κούρσα του Σισέ στην αντεπίθεση και σουτ στο τετ α τετ αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ
Επτά λεπτά καθυστερήσεων δείχνει ο τέταρτος διαιτητής
90'+2' Ο Σκόκο από αριστερά σουτάρει δυνατά αλλά ο Καρνέζης μπλοκάρει
93' Ο Σισέ κάνει το γύρισμα από αριστερά στον Λέτο ο Αργεντινός προσπάθεί να κοντρολάρει αλλά χάνει τη μπάλα
94' Ευκαρία για την ΑΕΚ με το γυριστό σουτ του Μπάχα από καλή θέση να καταλήγει άουτ
96' Ντιόπ και Ζιλμπέρτο διεδικούν τη κεφαλιά η μπάλα καταλήγει στον Μπάχα αλλά το μονοκόμματο σουτ του Μπάχα καταλήγει άουτ
98' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 2-3. Απ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μίτσελ κακός υπολογισμός και τοποθέτηση του Καρνέζη και η μπάλα στα δίχτυα.
98' Λήξη αγώνα. 2-3. Η ΑΕΚ παίρνει την πρόκριση.
Κύπελλο: ΑΕΚ-ΠΑΟ (Λαγός)

Κύπελλο: ΑΕΚ-ΠΑΟ (Σισέ)

Κύπελλο: ΑΕΚ-ΠΑΟ (Ζιλμπέρτο Σίλβα)