Κυριακή 27 Φεβρουαρίου 2011

Super League: Πανσερραϊκός – Αστέρας Τρίπολης 0-1 (video)

Ο Αστέρας Τρίπολης επιβλήθηκε με 0-1 του Πανσερραϊκού στο Δημοτικό στάδιο Σερρών, σε αγώνα για την 24η αγωνιστική της Super League. Το γκολ που χάρισε τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στους φιλοξενούμενους σημείωσε στο 19’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Rogerio. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Πανσερραϊκός δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 79ο λεπτό, επίσης από το σημείο του πέναλτι, αφού ο Αναστόπουλος απέκρουσε την εκτέλεση του Leozinho.
Ο Αστέρας Τρίπολης έδωσε χώρο στους γηπεδούχους και βασίστηκε στην τακτική των αντεπιθέσεων. Μάλιστα σε μία απ’ αυτές στο 19’ ευτύχησε να κερδίσει πέναλτι σε χέρι του Amo. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Rogerio και έτσι η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη πήρε το προβάδισμα. Ο Πανσερραϊκός μετά την ψυχρολουσία ανοίχτηκε και προσπάθησε να πιέσει τον Αστέρα. Όμως τη μεγάλη ευκαιρία την δημιούργησαν οι Αρκάδες. Στο 25’ ο Arsenijevic βρέθηκε απέναντι από τον Fernandez σούταρε, η μπάλα όμως κόντραρε στον γκολκίπερ των γηπεδούχων, χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν τρία λεπτά αργότερα όταν το σουτ του Dale έδιωξε σε κόρνερ ο Αναστόπουλος. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και η τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 42’. Ανήκε στους Αρκάδες, όμως ο Carrera δεν μπόρεσε να σκοράρει καθώς ηττήθηκε σε τετ α τετ από τον Fernandez.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν των ρυθμό του αγώνα, αφού ο χρόνος κυλούσε υπέρ τους. Οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ελάχιστες, μέχρι το 79ο λεπτό, όταν ο Πανσερραϊκός κέρδισε πέναλτι. Ο Carrera ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Leozinho και ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε το σημείο της άσπρης βούλας. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος ο Leozinho, όμως ο γκολκίπερ του Αστέρα απέκρουσε και κράτησε το 0-1. Η τελευταία αξιόλογη φάση του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 85’, όταν ο Bastia δεν κατάφερε αν νικήσει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή Σιδηρόπουλο.
Σκόρερ: Rogerio πεν. 19′
Διαιτητής: Α. Σιδηρόπουλος (Δωδ/νήσου)
Κίτρινες: Parker, Τριανταφύλλου, Ανάκογλου, Fernandez / Λαδάκης, Carrera, Bartolini, Αναστασόπουλος
Οι συνθέσεις:
Πανσερραϊκός: Fernandez, Alvarez, Amo, Γεωργιάδης (54′ Chumbinho), Παπάζογλου, Kiss (71′ Τριανταφύλλου), Mawene (62′ Ανάκογλου), Beljic, Dale, Leozinho, Parker
Αστέρας Τρίπολης: Αναστασόπουλος, Αργυρόπουλος, Φυτανίδης, Pulido, Bartolini, Bastia, Λαδάκης, Carrera (88′ Τσαμπούρης), Rogerio (80′ Kerr), Arsenijevic (65′ Udoji), Παπάζογλου
Δείτε σε video το γκολ από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Rogerio στο 19′ που έγραψε το Πανσερραϊκός – Αστέρας Τρίπολης 0-1