Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 2011

Super League: Αστέρας Τρίπολης-Κέρκυρα 0-2 (videos)

'Αλμα παραμονής στην κατηγορία έκανε η Κέρκυρα νικώντας με 0-2 τον Αστέρα στην Τρίπολη στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής στη Super League. Οι «Φαίακες» με τη τρίτη φετινή εκτός έδρας νίκη τους έφτασαν τους 30 βαθμούς, καθηλώνοντας την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη στη 14η θέση της βαθμολογίας. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους οι Επστάιν με πέναλτι (69') και Καλατζής (76'). Με δέκα παίκτες τελείωσαν τον αγώνα οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ιωάννου στη φάση κατά την οποία κέρδισε το πέναλτι!
Το πρώτο ημίχρονο ήταν μετριότατο, καθώς οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μεν την υπεροχή αλλά χωρίς να απειλούν με αξιώσεις την εστία των «Φαιάκων». Η μεγαλύτερη ευκαιρία της αρκαδικής ομάδας σε αυτό το διάστημα χάθηκε στο 16ο λεπτό, όταν ο Αρσενίεβιτς βρήκε με κάθετη πάσα τον Ουντότζι, που μόνος απέναντι στον Κωνσταντόπουλο αστόχησε. Από την πλευρά της, η Κέρκυρα απείλησε ουσιαστικά στο 39΄ με τον Μακρή, που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν με πρόθεση να πιέσουν περισσότερο, καθώς ο χρόνος είχε ήδη λιγοστέψει γι΄ αυτούς. Έτσι, στο 53΄ ο Μπαστία με σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο 56΄ ο Αργεντινός αμυντικός μέσος του Αστέρα "σπατάλησε" σπάνια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν έκλεψε τη μπάλα στο κέντρο και βγήκε μόνος απέναντι στον αντίπαλο γκολκίπερ, που απέκρουσε με τα πόδια αποσοβώντας το γκολ. Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Κέρκυρα πήρε το προβάδισμα στο σκορ με πέναλτι του Επστάιν στο 69΄, το οποίο κέρδισε ο Ηλίας Ιωάννου στο 67΄ όταν ανατράπηκε από τον Ντεγκρά. Στην ίδια φάση ο διαιτητής Κωνσταντινέας έδειξε κίτρινη κάρτα στον γκολκίπερ του Αστέρα αλλά και στον Ιωάννου. για τον οποίο ήταν η δεύτερη κι ο επιθετικός της Κέρκυρας αποβλήθηκε. Πριν οι γηπεδούχοι συνέλθουν από το σοκ δέχθηκαν και το δεύτερο γκολ, από τον Καλαντζή στο 75΄, σε φάση που φέρει ακέραιη την ευθύνη ο Ντεγκρά καθώς δεν μπόρεσε να αποκρούσει το αδύναμο σουτ του αντίπαλου ποδοσφαιριστή, στην κλειστή γωνία του.
Ο Αστέρας θα μπορούσε να ξαναμπεί στον αγώνα, αν οι ποδοσφαιριστές του ήταν πιο εύστοχοι. Στο 83΄, σε φάουλ του Ροτζέριο η Παπάζογλου έπιασε την κεφαλιά αλλά απέκρουσε ο Κωνσταντόπουλος, ενώ στο 88΄ ο Φρανκού σούταρε για να αποκρούσει και πάλι ο Κωνσταντόπουλος και στη συνέχεια της φάσης, στο γύρισμα του Φρανκού ο Αρσενίεβιτς σούταρε από κοντά αλλά έστειλε τη μπάλα στο σώμα του Βενέτη και ακολούθως κόρνερ.
Το τελικό αποτέλεσμα είναι -κατά πάσα πιθανότητα- καταστροφικό για την προσπάθεια των Αρκάδων να παραμείνουν στην κατηγορία, ενώ αντίθετα πολλαπλασιάζει τις ελπίδες της Κέρκυρας για να αποφύγει ανάλογες, επικίνδυνες καταστάσεις.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
ΚΟΚΚΙΝΗ: 66΄ Η. Ιωάννου
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αρσενίεβιτς, Ουριμπάρι, Ντεγκρά, Φυτανίδης - Η. Ιωάννου
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Παύλος Δερμιτζάκης): Ντεγκρά, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Πουλίδο, Μπαρτολίνι, Μπαστία, Μαρσέλο (71΄ Φρανκού), Καρέρα (46΄ Φορτούνης), Ουντότζι, Αρσενίεβιτς, Παπάζογλου.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Βενέτης, Στολτίδης, Μαϊστόροβιτς, Κοντοδήμος, Μαζνόφ (58΄ Καλαντζής), Γκουστάβο, Επστάιν (80΄ Τσίγκας), Γραμμόζης, Η. Ιωάννου, Μακρής (74΄ Χαμπλ).
Το φιλμ του αγώνα
17.15 'Εναρξη αγώνα
16' Mεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα με τον Ουντότζι να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ σε μοναδικό τετ α τετ με τον Κωνσταντόπουλο
22' Κίτρινη στον Αρσενίεβιτς
28' Kίτρινη στον Ουριμπάρι
32' Κίτρινη στον Ιωάννου
39' Πρώτη καλή στιγμή και για την Κέρκυρα. Ο Μακρής πιάνει την κεφαλιά από καλή θέση αλλά η μπάλα περνάει λίγο έξω από τα δοκάρια του Ντεγκρά

45' Λήξη πρώτου μέρους

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου με μία αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Φορτούνης παίρνει τη θέση του Καρέρα

53' Καλό μακρινό σουτ του Μπαστία αλλά η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Κέρκυρας
56' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Μπαστία μπαίνει μέσα στην περιοχή μόνος απέναντι απο τον Κωνσταντόπουλο, όμως ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων αποκρούει με τα πόδια το πλασέ του Αργεντινού
68' H Kέρκυρα κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του Ιωάννου από τον Ντεγκρά. Ο διαιτητής Κωνσταντινέας μπερδεύει λίγο τα πράγματα καθώς δίνει κίτρινη τόσο στον τερματοφύλακα του Αστέρα, όσο και στον επιθετικό των φιλοξενούμενων, για τον οποίο είναι η δεύτερη η Κέρκυρα μένει με 10 παίκτες.
69' ΓΚΟΛ, 0-1 για την Κέρκυρα. Ο Επστάιν ευστοχεί από τα έντεκα βήματα
71' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Μαρσέλο αφήνει τη θέση του στον Φρανκού
76' ΓΚΟΛ, 0-2 για την Κέρκυρα. Γρήγορη αντεπίθεση της Κέρκυρας με τον Χλεμπ να δίνει στον Καλατζή μέσα στην περιοχή κι εκείνος μέσα από την περιοχή με πλασέ στην κλειστή γωνία του Ντεγκρά κάνει το 0-2
79' Kίτρινη στον Φυτανίδη
81' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Τσίγκας αντικαθιστά τον Επστάιν
83' Ευκαιρία για τον Αστέρα. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ροτζέριο, ο Παπάζογλου πιάνει την κεφαλιά αλλά μπλοκάρει ο Κωνσταντόπουλος
87'Διπλή ευκαιρία για τον Αστέρα. Αρχικά, ο Φρανκού σουτάρει και ο Κωνσταντόπουλος αποκρούει, ενώ στη συνέχεια ο Φρανκού γεμίζει στην μικρή περιοχή, ο Αρσενίεβιτς σουτάρει δυνατά αλλά η μπάλα κοντράρει στην πλάτη του Βενέτη και βγαίνει κόρνερ
90'+2 Σέντρα του Πουλίδο από δεξιά, ο Φρανκού πιάνει από κοντά το γυριστό σουτ αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ
90'+3' Λήξη της αναμέτρησης.

asteras kerkira 1-0 epstain me penalti

asteras kerkira 0-2 kalatzis