Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 2011

Super League: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 2-1 (videos)

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 2-1 στο "Γ. Καραϊσκάκης", στο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής και είναι πλέον το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, καθώς αύξησε τη διαφορά του από τους "πράσινους" στους 10 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με γκολ του Μιραλάς στο 19ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 58΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέτο και ο Τζιμπούρ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Φωνάζουν οι «πράσινοι» για ακυρωθέν γκολ του Κατσουράνη στο 83'. Είσοδος οπαδών στον αγωνιστικό χώρο, με τη λήξη του αγώνα. Αποβλήθηκε στην εκπνοή ο Τοροσίδης.
Περισσότερα σε λίγο
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Ραούλ Μπράβο, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Τοροσίδης, Ιμπαγάσα, Μοδέστο, Ριέρα, Μιραλάς, Φουστέρ, Τζεμπούρ
Στον πάγκο: Νικοπολίδης, Μανιάτης, Ντουντού, Πάντελιτς, Ζαϊρί, Χολέμπας, Ρόμενταλ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Καντέ, Βύντρα, Ζιλμπέρτο, Καραγκούνης, Κατσουράνης, Λέτο, Νίνης, Σισέ
Στον πάγκο: Κοτσόλης, Σεϊταρίδης, Ιωαννίδης, Γκοβού, Μαρίνος, Σιμάο, Πετρόπουλος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλόπουλος (Μακεδονίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Σαραϊδάρης (Μακεδονίας), Τρύφωνας (Κέρκυρας)
ΓΗΠΕΔΟ: «Καραϊσκάκη»
To φιλμ του αγώνα
Μικρή καθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα λόγω των πολλών καπνογόνων
19.38 'Εναρξη αγώνα
7' Πρώτη ολοκληρωμένη επιθετική προσπάθεια στο ντέρμπι με τον Ιμπαγάσα να εκτελεί το κόρνερ και τον Μέλμπεργκ να πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τζόρβα
9' Δυνατό σουτ του Φουστέρ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα κοντράρει πάνω στο σώμα του Ριέρα
15' Καλό διαγώνιο σουτ του Μιραλάς από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα άουτ
20' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 1-0. 'Εξυπνη κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ με τον Ιμπαγάσα να μην εκτελεί απ' ευθείας αλλά να πασάρει μέσα δεξιά στην περιοχή στον Μιραλάς, ο οποίος βγαίνει πίσω από το τείχος, πιάνει στον ύπνο την άμυνα του Παναθηναϊκού και με διαγώνιο σουτ ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους.28' Πρώτη ολοκληρωμένη επιθετική προσπάθεια για τους «πράσινους» με τον Βύντρα να σεντράρει από τα δεξιά στον Σισέ ο ο οποίος πιάνει αδύναμα την κεφαλιά και η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Πάρντο
38' Καλή σέντρα του Βύντρα από δεξιά ο Κατσουράνης πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή υπό την πίεση του Μέλμπεργκ όμως η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Πάρντο

39' Εξοχος συνδυασμός Ριέρα και Τζεμπούρ, ο Αλγερινός φτάνει σε θέση βολής, όμως ο Σαριέγκι τον προλαβαίνει πριν σουτάρει και απομακρύνει
44' Διαμαρτυρίες των παικτών του Παναθηναϊκού για πέναλτι, όταν σε μία διεκδίκηση του Νίνη με τον Τοροσίδη ο αμυντικός του Ολυμπιακού βρήκε την μπάλα, πρώτα με το κεφάλι κι έπειτα με το χέρι, πριν κερδίσει επιθετικό φάουλ από τον πάικτη των «πρασίνων»
45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο.
45+2' Καλό σουτ του Καραγκούνη με τη μπάλα να φεύγει δίπλα απο το δοκάρι του Πάρντο
45'+3' 'Αστοχο μακρινό σουτ του Κατσουράνη
Λήξη πρώτου μέρους. Ο Ολυμπιακός προηγείται 1-0 με το γκολ του Μιραλάς στο 20'
53' Πρώτη καλή φάση στο δεύτερο μέρος με τον Νίνη να περνάει μπαλιά μέσα στην περιοχή στον Σισέ και τον Γάλλο να αστοχεί στο απ' ευθείας σουτ
54' Ο Μιραλάς με εξαιρετική ενέργεια περνάει τον Σπυρόπουλο και μπαίνει στην περιοχή από δεξιά όμως η παράλληλη σέντρα του ανακόπτεται από τον Καντέ
57' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό , 1-1. Εκτέλεση φάουλ του Λέτο από δεξιά με σέντρα-σουτ, κανείς απ' όσους σηκώνονται δεν πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα αναπηδά κοντά στην εστία του Πάρντο και καταλήγει στα δίχτυα61' Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ντουντού παίρνει τη θέση του Φουστέρ
63' Ωραία προσπάθεια και σέντρα-σουτ του Ριέρα από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, αποκρούει ο Τζόρβας
65' Διαγώνιο σουτ του Σισέ μέσα από την περιοχή κοντράρει στα πόδια του Μοδέστο και καταλήγει πλάγια
67' Πρώτη αλλαγή και για τον ΠΑΟ. Ο Γκοβού στη θέση του Νίνη
69' Ο Ολυμπιακός απειλεί και πάλι με τον Ριέρα. Ο Ισπανός έπιασε βολέ έξω από την περιοχή, αλλά ο Τζόρβας έδιωξε σε κόρνερ
72' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟ με τον Λέτο να σεντράρει από τα αριστερά και τον Σισέ να πιάνει δυνατή κεφαλιά από κοντά, όμως ο Πάρντο με διπλή προσπάθεια διώχνει σε κόρνερ
75' Ο Ριέρα εκτελεί φάουλ δημιουργώντας σύγχυση στην περιοχή του Τζόρβα, αλλά η μπάλα τελικά απομακρύνεται
77' Ο Ζαϊρί στη θέση του Μιραλάς
79' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπαικό με τον Τζιμπούρ να βρίσκεται φάτσα με το γκολ απέναντι από τον Τζόρβα και τον Σαριέγκι με σωτήριο τάκλιν να αποκρούει το σουτ του Αλγερινού

80' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟ με τον Σιμάο να παίρνει τη θέση του Καραγκούνη
82' Ο Παναθηναϊκός πετυχαίνει γκολ με κοντινή προβολή του Κατσουράνη μετά από φάση διαρκείας και πλασέ του Ζιλμπέρτο, όμως ο διαιτητής το ακυρώνει καθώς ο επόπτης έχει σηκώσει τη σημαία για οφσάιντ
90'+1' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 2-1. Σέντρα του Ζαϊρί από τα αριστερά ο Ντουντού πιάνει την πρώτη κεφαλιά στην καρδιά της μεγάλης περιοχής και πασάρει στον Τζιμπούρ ο οποίος από κοντά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα
90+3' Κόκκινη κάρτα στον Τοροσίδη για προσπάθεια να κουτουλήσει τον Λέτο και κίτρινη στον Αργεντινό
90+6' Λήξη της αναμέτρησης. 2-1 το τελικό αποτέλεσμα
Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-0 (20' Μιραλάς)