Τετάρτη 16 Μαρτίου 2011

Κύπελλο Ελλάδας: ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 0-1 (video)

Η ΑΕΚ επικράτησε 0-1 του ΠΑΟΚ στην Τούμπα και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας 2010-2011, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο. Το γκολ που έκανε τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες πέτυχε ο Δέλλας στο 48΄. Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από την επίθεση που δέχθηκαν οι παίκτες των φιλοξενούμενων στο 88ο λεπτό. Το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου 25 λεπτά και όταν ξανάρχισε ο διαιτητής σφύριξε αμέσως τη λήξη.
Κακό το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, με τη μία ομάδα να καταφέρνει να εξουδετερώσει τα ατού της άλλης. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή σημειώθηκε στο 38΄ με τον Ivic να αστοχεί σε τετ α τετ μετά την εξαιρετική πάσα του Garcia. Δύο λεπτά αργότερα, ο Scocco νίκησε τον Snzaucner στον αέρα, αλλά η κεφαλιά του κατέληξε λίγο άουτ. Το β΄ μέρος ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους φιλοξενούμενους. Στο 48΄ ο Δέλλας έπιασε κεφαλιά-ψαράκι μέσα από τη μικρή περιοχή μετά από εκτέλεση του Scocco και έκανε το 0-1. Oι «ασπρόμαυροι» έκλεισαν την ΑΕΚ στο μισό γήπεδο στη συνέχεια. Στο 88΄ κάποιοι οπαδοί του ΠΑΟΚ εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο και επιτέθηκαν στους παίκτες της ΑΕΚ. Το παιχνίδι διακόπηκε, ξανάρχισε μετά από αρκετά λεπτά και ο διαιτητής σφύριξε αμέσως τη λήξη.
Σκόρερ: 48΄ Δέλλας
ΠΑΟΚ: Kresic, Sznaucner (72΄ Szaucner), Lino, Cirillo, Contreras, Vitolo (79΄ Φωτάκης), Garcia, Ivic (68΄ Κουτσιανικούλης), Vierinha, Σαλπιγγίδης, Muslimovic
ΑΕΚ: Saja, Γεωργέας, Καράμπελας (32΄ Λαγός), Δέλλας, Mateos, Diop, Μάκος (82΄ Καφές), Michel, Scocco, Λυμπερόπουλος (68΄ Guerreiro), Blanco
Το γκολ του Δέλλα στο ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 0-1 (video)