Κυριακή 6 Μαρτίου 2011

Super League: Ατρόμητος – Πανιώνιος 1-2 (videos)

Σε περιπέτειες μπήκε ο Ατρόμητος που γνώρισε την ήττα με 1-2 από τον Πανιώνιο για την 25η αγωνιστική στη Super League. Το συγκρότημα του Δώνη προηγήθηκε στο 52΄ με το Σφακιανάκη, αλλά η ομάδα της Νέας Σμύρνης έκανε την ανατροπή με σκόρερ τους Γουνδουλάκη (63΄) και Μήτρογλου (67΄). Ο Πανιώνιος έχει πλέον 29 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον Ατρόμητο.
Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν τα αντίπαλα καρέ, με τους «κυανέρυθρους» να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο. Το μοναδικό αξιοσημείωτο που συνέβη ήταν μία τρίλεπτη διακοπή του αγώνα, καθώς οι οπαδοί του Ατρομήτου πετούσαν αντικείμενα στον Balaban που προσπαθούσε να εκτελέσει ένα κόρνερ. Ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε στο β΄μέρος, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν πρώτοι κοντά στο γκολ στο 50΄, αλλά ο Μιχαηλίδης νίκησε στο τετ-α-τετ τον Balaban. Στο επόμενο λεπτό, το σουτ του Brito τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Macho, ο Σφακιανάκης πήρε το ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ. Στο 56΄ ο Sarmiento παραλίγο να παραβιάσει την εστία της ομάδας του, αλλά τελικά ο Ιστορικός κατάφερε να ισοφαρίσει στο 63΄ με τον Γουνδουλάκη. Στο 67΄, μάλιστα, έγινε η ολική ανατροπή, καθώς ο Μήτρογλου σούταρε από το ύψος της περιοχής και έστειλε την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Μιχαηλίδη. Η ομάδα του Περιστερίου βγήκε μαζικά στην επίθεση προσπαθώντας να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, χωρίς αποτέλεσμα, όμως, αφού το 1-2 παρέμεινε.
Σκόρερ: 52΄ Σφακιανάκης / 63΄ Γουνδουλάκης, 67΄ Μήτρογλου
Ατρόμητος: Μιχαηλίδης, Νάστος, Σκόνδρας, Oliveira, Sambou, Σφακιανάκης (75΄ Τάτος), Νεμπεγλέρας (88΄ Καραλής), Sarmiento, Camara, Saganowski (46΄ Brito), Αναστασάκος
Πανιώνιος: Macho, Krikvelia, Johnsson (61΄ Kumordzi), Omo, Cocalic, Γκαλίτσιος, Γουνδουλάκης (83΄ Σάμαρης), Σιόβας, Κοντοές, Balaban (61΄ Sverkos), Μήτρογλου
Τα γκολ από το Ατρόμητος – Πανιώνιος 1-2 (video)