ΓΡΕΒΕΝΑ ΑΕΡΑΤΑ - ΚΑΜΒΟΥΝΙΑΚΟΣ ΔΕΣΚΑΤΗΣ 6-1 (3-0)

Τετάρτη: 13-04-2011
ώρα: 17.00 μ.μ.
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΚΝΙΔΗΣ
Διαιτησία: Λαζόγκα, Σιούμπουρα, Βλαχάκης (Ε.Π.Σ. Γρεβενών)
Σαρωτικά τα Γρεβενά Αεράτα διέλυσαν κυριολεκτικά τον Καμβουνιακό στον εξ' αναβολής αγώνα της 21ης αγωνιστικής και πλέον ανέβασαν τη διαφορά στο +7 από τις ομάδες που ακολουθούν. Με πλήρη κυριαρχία σε όλες τις γραμμές, τα Αεράτα δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα απέναντι στον πάλαι ποτέ κραταιό Καμβουνιακό, που σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσε να παρακολουθήσει το ρυθμό των "λιονταριών" του Νίκου Μπαλοδήμου. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Δεσκάτης ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής, με πέναλτι στο 90ο λεπτό.
ΦΑΣΕΙΣ & ΓΚΟΛ
Α’ ημίχρονο
10ο λεπτό – Λάθος του Ράτζα δεν εκμεταλλεύτηκε ο Ντινόπουλος, που μόνος προ του Σεμπίρη, πλάσαρε άουτ.
21ο λεπτό -  Καταπληκτική πάσα του Σ. Μπαλοδήμου στον Παπακώστα που με συρτό σουτ άνοιξε το σκορ, 1-0.
24ο λεπτό – Ο Παπακώστας έπιασε το δυνατό σουτ από τη μεγάλη περιοχή , η μπάλα όμως πέρασε  λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.
25 λεπτό – Έξοχη προσπάθεια από το Ντινόπουλο, από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε  το σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου ν’ αντιδράσει Σεμπίρη,  2-0.
32ο λεπτό – Ο Π. Λάλλος έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει το 3 γκολ για την ομάδα του, σε τετ α τετ με το Σεμπίρη που απέκρουσε.
38ο λεπτό – Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τη Δεσκάτη με τον Λαγιόκαπα να σουτάρει δυνατά έξω από την περιοχή, και την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ.
44ο λεπτό – Πέναλτι για τα Αεράτα, όταν ο Παπακώστας ανατράπηκε από τον Σεμπίρη μετά από έξοχη ατομική προσπάθεια. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Π. Λάλλος που σημείωσε  το 3-0.
Β’ ημίχρονο
46ο λεπτό – Σουτ του Ντινόπουλου από ευνοϊκή θέση, δεν βρήκε στόχο.
49ο λεπτό – Βολίδα του Ράτζα από μακριά, πέρασε άουτ.
50ο λεπτό –  Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Ντινόπουλου και πλασέ που απέκρουσε σωτήρια Σεμπίρης.
53ο λεπτό –  Διπλή ευκαιρία για τη Δεσκάτη στην αρχή με το Λαγιόκαπα και στη συνέχεια με τον Κακούσιο που έστειλε την μπάλα άουτ δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.
57ο λεπτό –  Συνδυασμός Αναστασιάδη – Ντινόπουλου – Θ. Δημόπουλου, σουτ του τελευταίου από κοντά, πέρασε ελάχιστα άουτ.
59ο λεπτό –  Πολύ ωραία ο Αναστασιάδης βρήκε το Ντινόπουλο μέσα στην περιοχή που σούταρε για ν’ αποκρούσει ο Σεμπίρης.
66ο λεπτό -  Χάθηκε η μπάλα σε συνδυασμό Ρ. Δημόπουλου, Ντινόπουλου και Αναστασιάδη, τελικός αποδέκτης της μπάλας ο Θ. Δημόπουλος, που με ιδανικό πλασέ, έγραψε το 4-0.
73ο λεπτό –  Τετ-α-τετ ο Θ. Δημόπουλος μετά από ασίστ του Παπακώστα, πλάσαρε για ν’ αποκρούσει και πάλι ο Σεμπίρης.
77ο λεπτό –  Κόρνερ εκτέλεσε ο Σ. Μπαλοδήμος από δεξιά, καρφωτή κεφαλιά του Δημητριάδη και 5-0.
78ο λεπτό –  Λάθος της άμυνας εκμεταλλεύτηκε ο Θ. Δημόπουλος που με κεραυνό, σημείωσε το 6-0.
80ο λεπτό –  Καλό σουτ του Χρ. Λαγιόκαπα, απέκρουσε σε κόρνερ ο Χριστάκης.
90ο λεπτό –  Το γκολ της τιμής για την Δεσκάτη μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πετσούλα.
Λήξη αγώνα
΄Αριστη η διαιτησία των κ.κ.  Λαζόγκα, Βλαχάκη, Σιούμπουρα,  (Ε.Π.Σ. ΓΡΕΒΕΝΩΝ)
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων
Γρεβενά Αεράτα (Νίκος Μπαλοδήμος): Βίδρας (71’Χριστάκης), Τσεπίδης, Οικονόμου (71΄Βιτορίνο), Δημητριάδης, Κοτενίδης, Σ. Μπαλοδήμος, Αναστασιάδης, Παπακώστας, Θ. Δημόπουλος, Ντινόπουλος, Π. Λάλλος (46΄Ρ. Δημόπουλος)
Καμβουνιακός Δεσκάτης: Σεμπίρης (46΄ Μπαρμπούτας), Λαγιόκαπας Λ., Γκουγκουγιάννης, Ράτζας, Λαγιόκαπας Χρ., Λαβός (46΄ Πετσούλας), Δρομπούρας, Σωτήρης, Κόγιας