Παρασκευή 29 Απριλίου 2011

A1 Μπάσκετ – Play off: ΠΑΟ – Περιστέρι 88-60 (video)

Παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ με 88-60 και έκανε το 1-0.
Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία των πλέι οφ της Α1, το Περιστέρι ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και εμφανίστηκε διαβασμένο αμυντικά και έτοιμο για όλα στην επίθεση. Στο 8’ με τον Δημήτρη Παπανικολάου να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι ο φωτεινός πίνακας έγραφε 14-13 για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με 20-15 υπέρ του Παναθηναϊκού.
Πάτησαν… γκάζι οι πράσινοι
Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» αποφάσισαν να πατήσουν το γκάζι και με όπλο τους την ευστοχία έξω από τα 6,75 μ. ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο 15’ (32-21). Η εικόνα του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Κάπως έτσι το ταμπλό στο 30’ έγραφε 69-46 και όσα είχαν κριθεί. Στην τελευταία περίοδο οι «πράσινοι» έπαιξαν στο ρελαντί αλλά ακόμη κι έτσι αύξησαν κι άλλο τη διαφορά νικώντας 88-60. Αμφότεροι οι αντίπαλοι ανανεώνουν το ραντεβού τους για το προσεχές Σάββατο (30/4, 16.00) όπου θα διεξαχθεί στο «Ανδρέας Παπανδρέου» το δεύτερο παιχνίδι της σειράς.
Δεκάλεπτα: 20-15, 47-32, 69-46, 88-60.
Παναθηναϊκός: Tepic (2), Maric (5), Περπέρογλου (5), Batiste (6), Φώτσης (15), Sato (2), Nicholas (12), Τσαρτσαρής (8), Διαμαντίδης (11), Βουγιούκας (6), Καλάθης (13), Καϊμακόγλου (3)
Περιστέρι: Β. Μάντζαρης, Woodward (2), Ψαρόπουλος, Παπανικολάου (12), Μαρούγας, Α. Μάντζαρης (3), Scott (18), Πέτρουλας (5), Vrkic (9), Looby (8), Μαρίνος, Mocnik (3)
Δείτε σε video τα highlights της αναμέτρησης ΠΑΟ – Περιστέρι 88-60