Τετάρτη 11 Μαΐου 2011

Ολυμπιακός: Φιλική νίκη 1-0 επί της ΑΕΚ Λάρνακας στην Κύπρο

Την ευκαιρία να… ξεμουδιάσουν είχαν οι παίκτες του Ολυμπιακού στο φιλικό με την ΑΕΚ Λάρνακας. Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 1-0 κι ο Valverde είχε την ευκαιρία να δει για πρώτη φορά τους Chumbinho και Παπάζογλου που έκαναν το ντεμπούτο τους.
Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν μουδιασμένα με αποτέλεσμα οι Κύπριοι να έχουν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι και να γίνονται πιο επικίνδυνοι. Από την άλλη οι παίκτες του Valverde δυσκολευόντουσαν να δημιουργήσουν και δεν γινόντουσαν απειλητικοί. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι η πρώτη τους ευκαιρία έγινε στο 31’. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος, έβγαλε τετ α τετ τον Miralas, αλλά αυτός δεν μπόρεσε να σκοράρει. Δέκα λεπτά αργότερα κι αφού είχαν ανεβάσει τον ρυθμό τους, οι Πειραιώτες σκόραραν. Ο Βέλγος έδωσε υπέροχα στον Pantelic κι αυτός με ευκολία έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν πολύ καλός με τον Ολυμπιακό να έχει βρει τα πατήματά του και να γίνετε σε πολλές φάσεις απειλητικός. Το γκολ πάντως δεν ήρθε και το έτσι έμεινε το 0-1, με μόνο αξιοσημείωτο ήταν το ντεμπούτο των Chumbinho και Παπάζογλου.