Παρασκευή 27 Μαΐου 2011

Α1 Μπάσκετ: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 70-75 (video)

Ο Παναθηναϊκός «άλωσε» το ΣΕΦ επικρατώντας 70-75 του Ολυμπιακού στο πρώτο παιχνίδι των τελικών της Α1 μπάσκετ 2010-2011 και πλέον έγινε το «αφεντικό» της σειράς. Μεγάλο παιχνίδι από τον Δημήτρη Διαμαντίδη με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ πολύτιμες βοήθειες πήρε και από τους Maric, Batiste. Από την άλλη μεριά, ξεχώρισαν οι Μπουρούσης και Teodosic πετυχαίνοντας από 14 πόντους
Με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν γρήγορα με 11-4, αλλά οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν άμεσα σε απόσταση 3 πόντων, 11-8. Ωστόσο οι παίκτες του Ivkovic ξαναπήραν τα ηνία του αγώνα και πέρασαν μπροστά με 9, 21-12, στα τέλη της πρώτης περιόδου. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και στο 15΄ ισοφάρισαν, 23-23, ενώ στο 19΄ προηγήθηκαν για πρώτη φορά με δύο βολές του Sato, 30-32, με την ομάδα του Ivkovic να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας βραχεία κεφαλή, 35-34.
Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την άμυνα του, «χτύπησε» μέσα στο «ζωγραφιστό», κυρίως με τους Batiste και Maric, εδραίωσε μία μικρή διαφορά, 7 πόντοι η ανώτερη τιμή της (49-56) στο 29΄, και έκλεισε το δεκάλεπτο με το 51-56 υπέρ του. Ο Ολυμπιακός επιδίωξε να ξαναπάρει τα ηνία του αγώνα, αλλά το μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν να μειώσει στον ένα πόντο. Στα τελευταία λεπτά, έκανε την απέλπιδα προσπάθεια και με πέντε αναπάντητους πόντους του Σπανούλη, έφερε το παιχνίδι στα ίσια, 68-68 στο 38΄. Ο Φώτσης με τρίποντο «μαχαιριά» έκανε το 68-71, Teodosic και Παπαλουκάς αστόχησαν σε κρίσιμα σουτ και οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη με 70-75
Τα δεκάλεπτα: 21-15, 35-34, 51-56, 70-75
Ολυμπιακός (Ivkovic): Παπαλουκάς 9, Gordon 7, Σπανούλης 12, Πρίντεζης 2, Μπουρούσης 14, Keselj, Μαυροκεφαλίδης 8, Halperin, Παπανικολάου, Erceg 4, Teodosic 14
Παναθηναϊκός (Obradovic): Tepic 4, Maric 14, Bariste 13, Φώτσης 5, Sato 4, Nicholas 4, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 21, Βουγιούκας 2, Καλάθης 6, Καϊμακόλγου 2
Highlights από το Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 70-75 (video)