Κυριακή 29 Μαΐου 2011

Α1 Μπάσκετ: Άρης – ΠΑΟΚ 73-70 (video)

Άρης και ΠΑΟΚ προσέφεραν ακόμη ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, αλλά αυτή τη φορά οι «κίτρινοι» εκμεταλλεύτηκαν τον παράγοντα έδρα και πήραν τη νίκη με 73-70 στο Αλεξάνδρειο και έφεραν τη σειρά στα
ίσια. Μεγάλο ματς έκανε το Edin Bavcic (22 π., 10 ριμπάουντ), ενώ είχε ως πολύτιμο συμπαραστάτη το Χαραλαμπίδη με 20. Από το αντίπαλο στρατόπεδο ξεχώρισαν οι Dozier και Stiggers που είχαν από 16.
Με τον Bavcic να βρίσκεται σε μεγάλα κέφια ο Άρης προηγήθηκε 12-6, αλλά οι «ασπρόμαυροι» απάντησαν με επιμέρους σκορ 2-8 και ισοφάρισαν σε 14-14 στο 6΄. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να έχουν βραχεία κεφαλή, 21-20. H ομάδα του Μαρκόπουλου βελτίωσε την άμυνά της και βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια διατηρούσε μία μικρή διαφορά, η μέγιστη τιμή της οποίας ήταν οι τέσσερις πόντοι. Με δύο γρήγορα τρίποντα από τους Bavcic και Χαραλαμπίδη, οι «κίτρινοι» πέρασαν μπροστά (34-32), ενώ στην ανάπαυλα οι δύο αντίπαλοι βρισκόταν σε απόλυτη ισορροπία (38-38).

Στην τρίτη περίοδο ο δρόμος προς το καλάθι αποδείχθηκε ιδιαίτερα… δύσβατος και για τις δύο ομάδες, που παρουσίασαν πολλά επιθετικά προβλήματα. Το επιμέρους σκορ ήταν 10-11, με το ΠΑΟΚ να πηγαίνει στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα ενός πόντου, 48-49. Το παιχνίδι συνέχιζε να κρέμεται σε μία κλωστή, με τους παίκτες του Σούμποτιτς να έχουν την πρωτοπορία στο σκορ στα τελευταία λεπτά. Ο κορυφαίος του αγώνα, Edin Bavcic σημείωσε καθοριστικούς πόντους, ο Χαραλαμπίδης με 2/2 βολές έκανε το 72-67, αλλά ο Dozier με τρίποντο 2΄΄ πριν τη λήξη μείωσε σε 72-70. Ο Brown με 1,6΄΄ να απομένουν είχε 1/2 βολές, αλλά ο ΠΑΟΚ λίγα μπορούσε να κάνει και ο Άρης πήρε τη νίκη με 73-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-38, 48-49, 73-70