Παρασκευή 27 Μαΐου 2011

Α1 Μπάσκετ: ΠΑΟΚ – Άρης 76-74 (video)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 76-74 του Άρη στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τη σειρά των «μικρών» τελικών της Α1 μπάσκετ 2010-2011 και απέκτησε προβάδισμα για την 3η θέση που οδηγεί στα προκριματικά της Euroleague. Το ματς ήταν συγκλονιστικό και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τονMarshall να ευστοχεί στις καθοριστικές βολές και το Σλούκα να μην καταφέρνει να στείλει τον αγώνα στην παράταση. Marshall, Gecevski και Dozier ηγήθηκαν των επιθετικών προσπαθειών των νικητών, ενώ από το αντίπαλο στρατόπεδο, ο Brown ήταν εκπληκτικός με 24 πόντους.
Αφού οι δύο ομάδες «ξεκόλλησαν» από την επιθετική αφλογιστία δύο λεπτών με την έναρξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-2. Οι «κίτρινοι», όμως, αντέδρασαν και με εκπληκτικό τρίποντο του Χατζηβρέττα από τα 9 μέτρα στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου πέρασαν μπροστά με 10-16. Μάλιστα, για έξι λεπτά στη δεύτερη περίοδο διατηρούσαν το προβάδισμα, πριν ο Marshall ισοφαρίσει (26-26) και στη συνέχεια ο Dozier βάλει μπροστά την ομάδα του στο σκορ, 28-27 στο 17΄. Ο «δικέφαλος» πήρε «αέρα» ακόμα και με 7 πόντους (36-29), για να διαμορφώσει ο Brown το 36-31 του ημιχρόνου.
Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους δύο αντιπάλους να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία στο σκορ, χωρίς κανείς από τους δύο να καταφέρει να πάρει διαφορά ασφαλείας (54-53 στο 30΄ με τρίποντο του Χαραλαμπίδη πίσω από το κέντρο) και όλα προμήνυαν μία συγκλονιστική τελευταία περίοδο. Με επιμέρους σκορ 9-2, ο ΠΑΟΚ πήρε κεφάλι με 8 στο 33΄, 63-55, αλλά οι με πέντε συνεχόμενους πόντους από το Χατζηβρέττα και τρίποντο του Σλούκα ο Άρης ισοφάρισε, 65-65, 4΄,30΄΄ πριν τη λήξη. Τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Με 28΄΄ να απομένουν και τους «ασπρόμαυρους» να προηγούνται 74-71 ο Bavcic ισοφάρισε με τρίποντο στα 16΄΄. Ο Χατζηβρέττας έκανε φάουλ στον Marshall, ο οποίος είχε 2/2 (76-74). Στην τελευταία επίθεση ο Σλούκας αστόχησε στο λέι απ και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 10-16, 36-31, 54-53, 76-74
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Marshall 17, Christmas 5, Αποστολίδης 4, Δέδας 6, Dozier 17, Stiggers 4, Buljan 2, Γιαννακίδης 5, Καλλές 1, Gecevski 15
Άρης (Subotic): Brown 24, Ταπούτος 1, King 7, Χατζηβρέττας 10, Χαραλαμπίδης 7, Kashirov 2, Κουμπούρας, Bavcic 12, Σλούκας 11
Η παρουσίαση των ομάδων στο ΠΑΟΚ – Άρης 76-74 (video)