Δευτέρα 23 Μαΐου 2011

Α1 Μπάσκετ: Ολυμπιακός – Άρης 87-64 (video)

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 87-64 απέναντι στον Άρη στο τρίτο μεταξύ τους παιχνίδι για την ημιτελική φάση των πλέι-οφ της Α1 μπάσκετ, έκανε το 3-0 και προκρίθηκε στους τελικούς, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, ενώ οι Θεσσαλονικείς θα αναμετρηθούν με τον ΠΑΟΚ για τη θέση που οδηγεί στα προκριματικά της Euroleague. Για 25 περίπου λεπτά η ομάδα του Subotic βρισκόταν κοντά στο σκορ, αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων. Halperin και Σπανούλης οι κορυφαίοι για τους νικητές, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Kashirov και Χατζηβρέττας.
Οι «κίτρινοι» έβαλαν δύσκολα στους αντιπάλους τους στο ξεκίνημα
του αγώνα, αφού οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν με περισσότερους από 5 πόντους, 14-9 στο 7΄. Στο 14΄, μάλιστα η ομάδα του Subotic ισοφάρισε, 21-21, και στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 22-25. Με ένα μικρό σερί 6-0 οι γηπεδούχοι ξαναπήραν τα ηνία του αγώνα, 31-25, αλλά δεν κατάφεραν να «χτίσουν» διαφορά ασφαλείας, 43-39 στο 20΄. Ο Άρης αρνούνταν να παραδοθεί, αλλά ο Παπαλουκάς με τρίποντο 6΄, 45΄΄ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έδωσε «αέρα» 10 πόντων στην ομάδα του, ενώ προηγήθηκε με 21, 72-51, στο 30΄. Η νίκη είχε ήδη κριθεί και οι δύο ομάδες περίμεναν στην τέταρτη περίοδο απλά να κυλήσει ο χρόνος, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το ροζ φύλλο με 87-64.

Τα δεκάλεπτά: 19-15, 43-39, 72-51, 87-64