Πέμπτη 19 Μαΐου 2011

Α1 Μπάσκετ: Ολυμπιακός – Άρης 95-63 (video)

Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για τους τελικούς των πλέι-οφ της Α1 μπάσκετ επικρατώντας εύκολα στο ΣΕΦ του Άρη με 95-63. Κορυφαίος «ερυθρόλευκος» ο Milos Teodisic που σημείωσε 20 πόντους (τους 15 στο πρώτο δεκάλεπτο) και «σέρβιρε»
5 ασίστ. Μεγάλο κέρδος για τον Ivkovic ήταν και η επιστροφή του Βασίλη Σπανούλη στα παρκέ. Στην αντίπερα όχθη, ο Subotic σίγουρα δεν έμεινε ικανοποιημένος από την εμφάνιση των παικτών του, ιδιαίτερα στον αμυντικό τομέα, ενώ οι μοναδικοί που διασώθηκαν επιθετικά ήταν οι Kashirov και King με 13 και 12 αντίστοιχα.O Teodosic είχε μεγάλα κέφια στο ξεκίνημα του αγώνα, πέτυχε τους μισούς πόντους της ομάδας του και πέντε περισσότερους από τον Άρη στην πρώτη περίοδο, η άμυνα των «ερυθρόλευκων» ήταν για σεμινάριο και το παιχνίδι «τελείωσε», ουσιαστικά, από το 10΄, με το ταμπλό να «γράφει» 30-10. Ο μονόλογος των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. «Πυροβολώντας» πίσω από τη γραμμή των 6.75 δεν επέτρεψαν στους «κίτρινους» να αναθαρρήσουν και πήγαν στα αποδυτήρια με το 54-26 υπέρ τους. Με τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, το δεύτερο ημίχρονο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν πρόσωπα και σχήματα ενόψει της συνέχειας των πλέι-οφ, η ομάδα του Πειραιά προσέφερε όμορφο θέαμα κατά διαστήματα και πήρε τη νίκη με 95-63.
Τα δεκάλεπτα: 30-10, 54-26, 73-45, 95-63
Ολυμπιακός (Ivkovic): Παπαλουκάς 13, Gordon 4, Σπανούλης 7, Πρίντεζης 8, Μπουρούσης 8, Keselj 4, Μαυροκεφαλίδης 6, Halperin 5, Γλυνιαδάκης 6, Παπανικολάου 6, Erceg 8, Teodosic 20
Άρης (Subotic): Brown 6, Winters 3, King 12, Τσαϊρέλης 5, Χατζηβρέττας 5, Χαραλαμπίδης 4, Kashirov 13, Κουμπούρας 2, Bacvic 4, Χρυσικόπουλος 5, Βεργίνης 5, Μποχωρίδης
Ηighlights από το Ολυμπιακός – Άρης 95-63 (video)