Τρίτη 10 Μαΐου 2011

Χάντμπολ: Η ΑΕΚ πρωταθλήτρια Ελλάδας 2010-2011

Η ΑΕΚ στέφθηκε πριν από λίγα λεπτά πρωταθλήτρια Ελλάδας για πρώτη φορά στην ιστορία της. Η «Ένωση» επικράτησε 22-23 του ΠΑΟΚ στη Μίκρα και κατέκτησε τον τίτλο.
Ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του αγώνα προηγήθηκε με 4-3, όμως η ΑΕΚ αντέδρασε και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 5-8. Οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν αμυντικά προβλήματα, τα οποία εκμεταλλεύτηκε η «Ένωση», ανοίγοντας έτσι και άλλο την ψαλίδα (7-12). Οι «ασπρόμαυροι» αντεπιτέθηκαν και μείωσαν αρχικά σε 9-12 και στη συνέχεια σε 11-13. Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε τελικά τους «κιτρινόμαυρους» μπροστά στο σκορ με 12-14.
Δυναμικά μπήκε στην επανάληψη ο «Δικέφαλος του Βορρά», ο οποίος ισοφάρισε σε 15-15. Λίγο αργότερα ο ΠΑΟΚ πήρε μάλιστα ύστερα από ώρα το προβάδισμα με 17-16, ενώ ξέφυγε και με δύο γκολ διαφορά (18-16). Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν πτοήθηκαν και ισοφάρισαν σε 18-18. Ο Κοκκώνης έδωσε τη λύση για τον ΠΑΟΚ και έγραψε το 19-18. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκαν εκ νέου με δύο γκολ (20-18, 21-19, 22-20). Θρίλερ στα τελευταία λεπτά, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 22-21, στη συνέχεια να ισοφαρίζει σε 22-22 και λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος να περνάει μπροστά στο σκορ με 22-23. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης, το οποίο και χάρισε στην «Ένωση» το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας της.
Οι συνθέσεις:
ΠΑΟΚ: Κόμινεκ, Μισυρλής 2, Παλάσκας 3, Γουργούμης, Σαουλίδης 2, Κοκκώνης 5, Αποστολίδης 2, Πετρίδης 1, Ιωαννίδης, Ναουμίδης, Τσακίρης 1, Καράγγελος, Σεβαστίδης 3, Μαραγκός 2
ΑΕΚ: Καφφάτος, Μπακαούκας 7, Μεγαλοοικονόμου, Γεωργιάδης 1, Μάνιτς 7, Βακάλης 1, Κουλούρης, Παπαδόπουλος 1, Κόντης, Σινγκάρης, Ασαρίδης 1, Τσαούσης 1, Τούτσης, Πάρχανιουκ 4
Υ.Γ. Για έναν φίλο Αεκτζή που φαγώθηκε!!!