Σάββατο 14 Μαΐου 2011

Πρόβα τελικού στην κύπρο!!!

Ως μια γερή δοκιμασία εν όψει του τελικού Κυπέλλου με τον Απόλλωνα στις 18 Μαΐου, στο «ΓΣΖ», αντιμετώπισε την αναμέτρηση της τελευταίας αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος με τον πρωταθλητή ΑΠΟΕΛ, η Ομόνοια. Η ομάδα του Νεόφυτου Λάρκου νίκησε με σκορ 1-0 και έδειξε έτοιμη για την αναμέτρηση της επόμενης εβδομάδας.
Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο με τον ΑΠΟΕΛ στο 8ο λεπτό να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Μαντούκα εκτέλεσε πέναλτι, όμως ο Γέβριτς δεν νικήθηκε και διατήρησε το 0-0.
Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να προηγηθούν στο 25ο λεπτό με σουτ του Αγκουϊάρ. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πίεσε για την ισοφάριση, όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις με το 1-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.
Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Ομόνοιας με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ, μετά από τρεις ήττες στη φετινή σεζόν.

Το πρόγραμμα της έκτης αγωνιστικής των play-off
Τρίτη 10/05 (16:00)
Ολυμπιακός Λευκωσίας-Απόλλων Λεμεσού 2-2
(72΄Ζοάο Πάολο πεν., 85΄Αλκιβιάδης-6΄Ατόρνο,22΄Μπανκουρά)
Τετάρτη 11/05 (17:00)
Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ 1-0
(25΄ Αγκουϊάρ)
Σάββατο 14/05 (18:00)
ΑΕΚ Λάρνακας-Ανόρθωση (17:00)
ΑΕ Λεμεσού- Ένωση Νέων Παραλιμνίου (17:00)