Τρίτη 10 Μαΐου 2011

Σκέτη απογοήτευση η Γιούβε

Η φετινή Γιουβέντους είναι η προσωποποίηση της χαράς του κάθε πικραμένου. Οι «μπιανκονέρι» δέχθηκαν δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά και ήρθαν ισόπαλοι 2-2 στο Τορίνο κόντρα στην Κιέβο, η οποία απλά ήθελε να σωθεί και… μαθηματικά!

Το έδαφος που χάθηκε πλέον στο κυνήγι για μία θέση στο Europa League είναι πολύτιμο και το μόνο που μπορεί να κάνει η ιστορική Γιούβε είναι… βουντού στις Ρόμα και Λάτσιο για να χάσουν βαθμούς στις δύο εναπομείνασες αγωνιστικές.

Στο ματς που έριξε την αυλαία της 36ης αγωνιστικής η απογοήτευση της χρονιάς του ιταλικού πρωταθλήματος άνοιξε το σκορ στο 13’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντελ Πιέρο και διπλασίασε τα τέρματά της στο 55’ με τον Μάτρι.

Από εκεί κι έπειτα… εφιάλτης.

Στο 68’ ο Ουρίμπε έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου, αλλά κανείς δεν τον άκουσε, και ένα λεπτό αργότερα ο Σάρντο… τσάκισε τα πόδια της παρέας του Ντελ Πιέρο, ισοφαρίζοντας σε 2-2.