Παρασκευή 19 Αυγούστου 2011

Europa League: ΑΕΚ – Dinamo Tbilisi 1-0 (video)

«Λύτρωση» στο 87’ για την ΑΕΚ στο «ΟΑΚΑ». Η «Ένωση» με γκολ του Carlos τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα επικράτησε με 1-0 της Dinamo Tbilisi και απέκτησε μικρό προβάδισμα πρόκρισης, ενόψει και του επαναληπτικού στην Γεωργία σε μία εβδομάδα από σήμερα.
Μετά από ένα αναγνωριστικό και ισορροπημένο πρώτο δεκαπεντάλεπτο, η ΑΕΚ απείλησε στο 17’ με τον Beleck, η προβολή του οποίου πέρασε μόλις άουτ. Οι φιλοξενούμενοι στημένοι με
αμυντικούς προσανατολισμούς έδωσαν χώρο στην «Ένωση», αλλά ο χρόνος περνούσε χωρίς οι παίκτες της ελληνικής ομάδας να καταφέρουν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για γκολ. Στο 35’ οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν κοντά στο γκολ, όμως το σουτ του δραστήριου Beleck απέκρουσε ο Loria. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ισόπαλες χωρίς σκορ.
Η ΑΕΚ έχασε την πρώτη ευκαιρία της επανάληψης με τον Beleck στο 51’, αλλά η κεφαλιά του έφυγε πάνω από την εστία των Γεωργιανών. Στο 56’ ο Gudjohnsen σούταρε όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Loria. Ένα λεπτό μετά (57’) ο Μάκος είδε το σουτ του να περνάει πάνω την αριστερή συμβολή των δοκαριών της Dinamo. Η «Ένωση» έφτασε πολύ κοντά στο 1-0 στο 62’, όμως η μπάλα ύστερα από το σουτ του Carlos έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Loria. Η ελληνική ομάδα ανέβασε την απόδοσή της και απείλησε εκ νέου στο 78’ και πάλι με τον Beleck, αλλά ο Tomashvili έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του. Τελικά η υπεροχή των «κιτρινόμαυρων» ανταμείφθηκε στο 87’ με τον Carlos, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Dinamo. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων μάλιστα η ΑΕΚ σημείωσε και δεύτερο γκολ με τον Cala, αλλά αυτό ακυρώθηκε ως οφ σάιντ. Έτσι το 1-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.
Σκόρερ: Carlos 87′
ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος, Γεωργέας, Καράμπελας, Δέλλας (31’ Cala), Μανωλάς, Μάκος, Καφές, Carlos, Gudjohnsen (81′ Λαγός), Λυμπερόπουλος (55′ Leonardo), Beleck
Dinamo Tbilisi: Loria, Tomashvili, Koshkadze (83′ Phirtskhalava), Kakhelishvili (60′ Coto), Mikel Alvaro, Odikadze, Yague, Rekhviashvili, Kakubava, Xisco Munoz, Kvekveskiri