Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου 2011

Eurobasket 2011: Μαυροβούνιο – Ελλάδα 55-71 (video)

Η Ελλάδα ξεπέρασε το σοκ της ήττας από τα Σκόπια, επικράτησε του Μαυροβουνίου με 71-55 και εξασφάλισε την πρόκρισή της στη δεύτερη φάση του Eurobasket 2011. Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Κώστας Κουφός (19π., 3 ρ.), με τον ομογενή σέντερ να
παίρνει πολύτιμες βοήθειες από τους Βασιλειάδη, Καλάθη και Φώτση.
Οι Μαυροβούνιοι προηγήθηκαν γρήγορα με 8-2, αλλά με πρωτεργάτη τον Κουφό η εθνικής μας έκανε το 8-9, πριν οι παίκτες του Radonjic πάρουν εκ νέου το προβάδισμα (13-9). Ακολούθησε ένα αντιαθλητικό φάουλ του Bjelica πάνω στον Παπανικολάου με τη «γαλανόλευκη» να περνάει σε θέση οδηγού έως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-21). Η άμυνα της Ελλάδας βελτιώθηκε αισθητά στη δεύτερη περίοδο, αλλά η επιθετική δυστοκία δεν της επέτρεψε να ξεφύγει με περισσότερους από 6 πόντους (20-26), ενώ το τέλος του ημιχρόνου τη βρήκε να προηγείται με έναν (31-31).
Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι τυπικά γηπεδούχοι έκαναν το 33-32. Στη συνέχεια ξεκίνησε η αντεπίθεση του συγκροτήματος του Ζούρου, το οποίο με ένα εντυπωσιακό σερί 0-19 (33-51) πραγματοποίησε το αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. H τέταρτη περίοδος μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία, αφού το Μαυροβούνιο δεν κατάφερε να επανέλθει στο ματς και η «επίσημη αγαπημένη» πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 55-71.
Τα δεκάλεπτα: 18-21, 31-32, 41-58, 55-71
Μαυροβούνιο (Radonjic): Vucevic 4, Jeretin 7, Bakic, Scepanovic 5, Borisov 6, Mihailovic, Cook 4, Vranes, Bjelica 8, Dragicevic 4, Pekovic 15, Dasic 2
Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος 2, Μπουρούσης 2, Ζήσης 4, Βασιλειάδης 11, Καλάθης 12, Φώτσης 14, Παπανικολάου 3, Μαυροειδής, Μπράμος 4, Κουφός 19, Σλούκας, καϊμακόλγου
Tα highlights από το Μαυροβούνιο – Ελλάδα 55-71 (video)