Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου 2011

Eurobasket 2011: Ελλάδα – Σκόπια 58-72 (video)

Η Ελλάδα πλήρωσε την επιθετική της δυστοκία και γνώρισε βαριά ήττα με 72-58 από τα Σκόπια για την τρίτη αγωνιστική του Eurobasket 2011. Ο BoMcCalebb ήταν ασταμάτητος και πέτυχε 27 πόντους, ενώ από το «ναυάγιο» της «επίσημης αγαπημένης» διασώθηκαν οι Ζήσης, Μπουρούσης και Φώτσης.
Οι Σκοπιανοί πήραν γρήγορα ένα μικρό προβάδισμα (2-6), με την Ελλάδα να απαντά άμεσα με 5-0 σερί (7-6), ενώ η συνέχεια του
πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (18-16). Στη δεύτερη περίοδο η «γαλανόλευκη» ξέφυγε με 4 (26-22), αλλά οι παίκτες του Dokuzovski με επιμέρους σκορ 0-8 έκαναν το 26-30 για να μειώσουν οι διεθνείς μας στο πόντο στο 20΄ (29-30).
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι τυπικά φιλοξενούμενοι με πολύ καλή άμυνα έλεγξαν τον αγώνα και πήραν αέρα 8 πόντων (42-50). Η «γαλανόλευκη» προσπάθησε να αντιδράσει και πλησίασε στον πόντο (49-50) στις αρχές της τελευταίας περιόδου, αλλά τα Σκόπια απάντησε με ένα 0-7 και πέρασαν ξανά μπροστά με 8 (49-57), ενώ η διαφορά ανέβηκε ακόμη και στους 12 (53-65). H κατάσταση ήταν μη ανατρέψιμη, οι Σκοπιανοί άνοιγαν συνεχώς την ψαλίδα (53-70 η μέγιστη διαφορά), και έφτασαν στη νίκη με 58-72.
Τα δεκάλεπτα: 18-16, 29-30, 47-50, 58-72
Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος 2, Μπουρούσης 10, Ζήσης 9, Βασιλειάδης 3, Καλάθης 7, Φώτσης 16, Παπανικολάου 1, Μαυροειδής 1, Μπράμος, Κουφός 3, Σλούκας, Καϊμακόγλου 6
Σκόπια (Dokuzovski): Mirakovski, Ilievski 6, Sokolov, McCalebb 27, Stojanovski V. 2, Stojanovski M. 3, Simonovski, Gecevski 11, Antic 12, Dimcevski, Chekovski 11, Samardziski
Τα highlights από το Ελλάδα – Σκόπια 58-72 (video)