Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου 2011

Eurobasket 2011: Σλοβενία – Ελλάδα 60-69 (video)

H Ελλάδα αγχώθηκε, έχασε διαφορά 15 πόντων, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 60-69 απέναντι στη Σλοβενία και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη β΄ φάση του Eurobasket 2011.
Αρχηγική εμφάνιση από το Νίκο Ζήση ο οποίος πέτυχε 19 πόντους, αλλά κυρίως δύο τρίποντα όταν η μπάλα έκαιγε, ενώ από το αντίπαλο στρατόπεδο ξεχώρισε ο Lakovic με 14.

Η Εθνική δεν ξεκίνησε καλά και έδωσε την ευκαιρία στους Σλοβένους να προηγηθούν με 3 (9-6), ωστόσο με σερί 0-6 οι παίκτες του Ζούρου πέρασαν μπροστά (9-12) και πήραν κεφάλι με 5 στο 10΄ (13-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με όπλο την άμυνα έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 2-11 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 14 (15-29), ενώ στη συνέχεια προηγήθηκαν ακόμη και με 15 (17-32). Έπειτα, η «γαλανόλευκη» δυσκολευόταν να βάλει την μπάλα στο καλάθι με τους τυπικά γηπεδούχους να μειώνουν στους 12 (25-37).
Στην τρίτη περίοδο η Ελλάδα ήταν κάκιστη επιθετικά, πετυχαίνοντας μόλις 7 πόντους. Η Σλοβενία βρήκε λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 46-44 στο 30΄. Με δύο τρίποντα του Παπανικολάου η ελληνική ομάδα «έσπασε» την άμυνα ζώνης των αντιπάλων της και με καλάθι του Ζήση πέρασε εκ νέου μπροστά 5΄ πριν το τέλος (52-54). Το ματς κρεμόταν από μία κλωστή (57-58 στο 38΄) και με 1΄,11΄΄ να απομένουν, ο Ζήσης πέτυχε ένα… μεγάλο τρίποντο (57-61). Στα 37΄΄ ο Φώτσης έδωσε το καίρο χτύπημα στους Σλοβένους (58-64) και όλα τελείωσαν στο τρίποντο του Ζήση που έκανε το 60-67 10΄΄ πριν τη λήξη.
Τα δεκάλεπτα: 13-18, 25-37, 46-44, 60-69
Σλοβενία (Malkovic): Slokar, Lakovic 14, Rupnik, Ozbolt 3, Smodis 5, Udrich, Muric 1, G. Dragic 9, Jagodnik, Z. Gragic 10, Begic 8, Lorbek 10
Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 8, Ζήσης 19, Βασιλειάδης 5, Καλάθης 5, Φώτσης 7, Παπανικολάου 6, Μαυροειδής 2, Μπράμος 7, Κουφός 6, Σλούκας, Καϊμακόγλου 2