Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου 2011

Eurobasket 2011: Φινλανδία – Ελλάδα 61-81 (video)

Τη δεύτερη νίκη της στο Eurobasket 2011 πέτυχε η Ελλάδα η οποία επικράτησε 81-61 της Φινλανδίας. Ο Γιάννης Μπουρούσης έκανε τη διαφορά πετυχαίνοντας 19 πόντους και μαζεύοντας 10 ριμπάουντ, ενώ πήρε πολύτιμες βοήθειες από τους Ζήση και Φώτση. Από το αντίπαλο στρατόπεδο ξεχώρισαν οι
Koponen και Lee με 21 και 13 πόντους αντίστοιχα.
Η Εθνική ξεκίνησε με σερί 6-0, αλλά οι Φινλανδοί απάντησαν άμεσα φέρνοντας το ματς στα ίσα. Ακολούθησε ένα 8-0 από τους παίκτες του Ηλία Ζούρου (6-14), με τους τυπικά γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις πίσω από τα 6.75 και να μειώνουν στους 4 στα τέλη της πρώτης περιόδου (14-18). Τα πολλά λάθη της Ελλάδας στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν της επέτρεπαν να ξεφύγει στο σκορ (22-24), ωστόσο με συνεχόμενους πόντους από Μπουρούση και Φώτση πήρε κεφάλι με οκτώ πόντους (28-36) και πήγε στα αποδυτήρια με το 32-41 υπέρ της. Η «γαλανόλευκη» μετά την ανάπαυλα με όπλο την άμυνά της διατηρούσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, ενώ προηγήθηκε ακόμη και 15 πόντους (41-56). Πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα ο φωτεινός πίνακας «έγραφε» 50-68 υπέρ της Ελλάδας. Ο νικητής είχε κριθεί και το μόνο που απέμενε ήταν να γίνει γνωστό το τελικό αποτέλεσμα. Η «επίσημη αγαπημένη» προηγήθηκε ακόμη και με 20 (53-73), οι Φινλανδοί μείωσαν σε 59-73 και τελικά η Ελλάδα πήρε τη νίκη με 61-81.
Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-41, 44-57, 61-81
Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 19, Ζήσης 14, Βασιλειάδης, 5, Καλάθης 6, Φώτσης 9, Παπανικολάου 2, Μαυροειδής 2, Μπράμος 9, Κουφός 7, Σλούκας 2, Καϊμακόγλου 6
Φινλανδία (Dettman): Koivisto, Nikkila 1, Muurinen 2, Huff 5, Lee 13, Salin 6, Kotti 1, Koponen 21, Makalainen, Mottola 5, Virtanen 6, Ranniko 1

Τα highlights από το Φινλανδία – Ελλάδα 61-81 (video)