Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου 2011

EuroBasket 2011: Ελλάδα – Ρωσία 67-83 (video)

Στη «Siemens Arena» του Vilnius η Εθνική ηττήθηκε με από την Ρωσία σε αναμέτρηση για την δεύτερη αγωνιστική της δεύτερης φάσης, στο πλαίσιο του Group F του EuroBasket 2011.
Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Η Εθνική προηγήθηκε με 10-9, με τους Ρώσους να περνούν στη
συνέχεια με τη σειρά τους μπροστά με 14-15. Τελικά με τη λήξη του δεκαλέπτου ο Κουφός με καλάθι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (16-15). Στην δεύτερη περίοδο η Εθνική προηγήθηκε με 23-20, αλλά η Ρωσία απάντησε και πάλι και πέρασε ξανά μπροστά με 25-27 και 29-31. Η Ελλάδα πάντως κατάφερε με τους Ζήση και Μπουρούση να βρει λύσεις στην επίθεση (34-33). Στο φινάλε του πρώτου μέρους όμως η Εθνική υπέπεσε σε λάθη και έτσι η Ρωσία πήγε προηγούμενη με 39-42 στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη η Ελλάδα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Ρώσων, οι οποίοι άνοιξαν σιγά σιγά την διαφορά (45-51, 49-58). Η αστοχία των διεθνών ήταν ένα ακόμη στοιχείο που σημάδεψε την τρίτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με τους Ρώσους μπροστά στο σκορ με 8 πόντους (57-65). Κακή η εικόνα της Εθνικής και στο τέταρτο δεκάλεπτο με συνέπεια η Ρωσία να εκτοξεύσει την διαφορά στους 15 (64-79), καθαρίζοντας το ματς. Τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά, με το τελικό 67-83 να κρίνεται απολύτως δίκαιο.
Τα δεκάλεπτα: 16-15, 39-42, 57-65, 67-83
Ελλάδα: Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 5, Ζήσης 10, Βασιλειάδης, Καλάθης 7, Φώτσης 10, Παπανικολάου 3, Μαυροειδής 4, Μπράμος 8, Κουφός 15, Σλούκας, Καϊμακόγλου 5
Ρωσία: Vorontsevich 6, Mozgov 19, Bykov 4, Fridzon 6, Shved 15, Shabalkin, Khryapa 11, Antonov, Monya 6, Khostov, Ponkrashov 3, Kirilenko 13
Δείτε σε video τα highlights της αναμέτρησης Ελλάδα – Ρωσία 67-83